Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par Grobiņas arheoloģisko ansambli lasāms grāmatā

Par Grobiņas arheoloģisko ansambli lasāms grāmatā
Foto: Andris Gertsons
03.09.2019 07:06

"Kurzemes Vārds"

Grobiņas kuršu vikingu apmetnē pasākumā “Baltu cilts uguns gaismā” piektdienas, 30.augusta, vakarā galvenais notikums bija grāmatas “Grobiņas arheoloģiskais ansamblis” atvēršana. Izdevuma tapšanā iesaistītie cilvēki no redaktores, Grobiņas tūrisma kluba “Oga” projektu vadītājas Ilzes Kārkliņas dāvanā saņēma simbolisku atslēdziņu. “Grobiņas arheoloģiskais ansamblis ir uzskatāms par atslēgu uz pasaules komunikācijas modeļa maiņu,” viņa saka.

Grobiņas novada domes izdotā grāmata apkopo jaunāko informāciju par arheoloģiskajiem pētījumiem un atklājumiem, iekļauts arī bagātīgs attēlu un kartogrāfiskais materiāls.

Grāmata ir ieguvums no pieteikuma gatavošanas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstam, pastāsta I. Kārkliņa: “Mūsu mērķis un vienošanās ir 2020.gada februārī nacionāla līmeņa pieteikumu ar kultūras ministra parakstu iesniegt UNESCO Pasaules mantojuma komitejai. Process aizņems vismaz gadu, jo eksperti brauks šurp visu pārbaudīt.”

Vispārsteidzošākie esot beidzamo gadu pētījumi Grobiņas pilskalnā jeb Skābaržkalnā. “Kultūrslāņa biezums tur sasniedz sešus metrus, tas ir elpu aizraujošs fakts, pagaidām līdz galam neizskaidrots. Viena no atslēgām, kas apliecina Grobiņas arheoloģiskā kompleksa unikalitāti pasaules mērogā, ir piemiņas akmens jeb stēla, kas datējama ar 7.gadsimtu. Otra tāda ir atrasta Gotlandē. Zinot, ka tādas piešķīra tikai augstāk stāvošiem cilvēkiem, ir skaidrs, ka šeit ir bijusi ievērojama skandināvu kolonija ar savu vadoni. Tieši pirmsvikingu laikā no 7. līdz 9. gadsimtam šeit izveidojās agrākā un iespaidīgākā apmetne skandināvu aizjūras ieceļotājiem. Tā arī kalpoja pirmajiem soļiem vēlākajā skandināvu ekspansijā visā pasaulē,” atklāj I. Kārkliņa.

Jau tagad Grobiņā novērojams tūristu skaita pieaugums, kas dod ekonomiskos ieguvumus un atpazīstamību pasaulē. “Esam Eiropas vikingu asociācijā, mazo Grobiņu tur jau zina, tas ir vareni. Šurp brauc arheologu autobusi no Anglijas, Zviedrijas un citām valstīm,” saka Ilze.

Arī arheologs Uģis Urtāns uzsver, ka Grobiņā cilvēki dzīvo vietā ar senu un ļoti spēcīgu vēsturi. “Tāpēc šādi pasākumi ir ārkārtīgi vērtīgi, ka vēsturi un arheoloģiju popularizē iedzīvotājiem, kuri ikdienā ar to nav saistīti,” pasākumu Kuršu vikingu apmetnē raksturo arheologs. 

Aktīvā tūrisma centra “Kuršu vikingu apmetne” entuziasti turpat uz vietas gatavoja uguns ēdienus. Varēja baudīt grūsli no grūbām, pupām, zirņiem un gaļas, skābputru, kūpinātas zivis un svaigi ceptu maizi. Visvairāk ievērības izpelnījās uz uguns cepts vesels sivēns. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 3.septembra numurā.

#kvards-20190903-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz