Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par “zelta galvām” nesaņem valsts naudu

Par “zelta galvām” nesaņem valsts naudu
27.02.2009 12:04

Atslēgvārdi

Sociālās aprūpes centra “Pāvilosta” trijiem iemītniekiem pienākas valsts finansējums, tomēr līdz šim nav saņemts ne lats, sašutusi iestādes vadītāja Maira Briede. Viņa uzskata, ka šī nauda pazūd Liepājas Rajona padomes gaiteņos. Tomēr amatpersonas skaidro, ka tas nevarētu būt tiesa.

Atklāj nejauši

“Kad iestājāmies sociālo pakalpojumu sniedzējos, jo Latvijā sākās šāda klasifikācija, mums bija jātaisa kārtējā gada atskaite. Jautāju, kādam mērķim tas ir vajadzīgs. Man atbildēja: tā mēs uzzinām, cik daudz jums ir zelta galvu. Jautāju – kādas zelta galvas? Izrādās, katram, kas sociālās aprūpes centrā dzīvo vismaz no 1998.gada, pienākas valsts finansējums – vairāki tūkstoši latu,” noskaidrojusi M.Briede.

Sociālās aprūpes centrā “Pāvilosta” no tiem laikiem mīt trīs Sakas novada iedzīvotāji. Viņi tur uzturas kopš 1996.gada, kad ēkā vēl darbojās slimnīca. Tās darbības virziens mainījās, pievēršoties arī sociālajai aprūpei. Lai piesaistītu projektu līdzekļus, 1999.gadā tika nodibināts fonds “Cilvēks cilvēkam”. Tā darbības sfēra ir sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija.

“Finansējumam vajadzēja būt,” apgalvo M.Briede. “Prasīju Liepājas Rajona padomes Sociālās nodaļas vadītājai Ausmai Bētai, kur ir šī nauda. Viņa nevarēja paskaidrot. Kā Rajona padome var stutēt vienu pansionātu, šai gadījumā “Rokaižus”, bet aizmirst, ka ar šādu pašu mērķi rajonā darbojas vēl viens?”

“Tās ir muļķības!” Rajona padomes Sociālās nodaļas vadītāja A.Bēta noraida, ka šajā iestādē pazūd nauda, kas paredzēta sociālās aprūpes centram “Pāvilosta”. Finansējums tiekot saņemts tikai pansionāta “Rokaiži” iemītniekiem. “Pati iesāku cīņu, lai arī “Pāvilosta” dabūtu šo naudu. Mana vaina varētu būt vien tā, ka tik vēlu to darīju,” atzīst A.Bēta.

Jāvaino pašiem sevi

Labklājības ministrijā norāda, ka jautājums ir tai padotās iestādes – Sociālo pakalpojumu pārvaldes – pārziņā. Pārvaldes Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Laima Čakste-Ozoliniece skaidro, ka par visiem sociālās aprūpes iestādēs dzīvojošajiem, kuri tur uzturas vismaz no 1998.gada 1.janvāra, tiešām pienākas valsts finansējums. Taču “Pāvilosta” nav vienīgā sociālās aprūpes iestāde, kas pienākošos naudu nav saņēmusi.

Iespējams, problēmas radušās tādēļ, ka datiem, ko sociālās aprūpes iestādes iesūta Sociālo pakalpojumu pārvaldei, ir tikai informatīva nozīme. Tie tiek ņemti vērā, veidojot statistiku. Lai saņemtu valsts finansējumu, iestādei jāiesniedz šo cilvēku vārdi un uzvārdi arī Rajona padomē. Pēc tam tos saņem Latvijas Pašvaldību savienība, kas savukārt pieprasa līdzekļus no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Tikai tad nauda nonāk Rajona padomē, kas savukārt to novirza tālāk. “Ja tas nav izdarīts, ir jāvaino pašiem sevi,” piebilst L.Čakste-Ozolniece.

A.Bēta apstiprina, ka nauda līdz šim tiešām nav prasīta. “Sākumā tā bija slimnīca, kam to vispār nedeva. Pēc tam tā pārkārtojās par sociālās aprūpes iestādi, bet nebija Rajona padomes redzeslokā.” Tomēr pērn viņa iedomājusies, ka pareizi būtu, ja valsts naudu par aprūpi saņemtu arī trīs “Pāvilostā” mītošie cilvēki, kam tas pienākas. Sagatavojusi dokumentus un iesniegusi Labklājības ministrijā. Taču finanšu gada vidū līdzekļus nav bijis iespējams dabūt.

Finanšu ministrija lūgumu noraidījusi arī tādēļ, ka “Pāvilosta” nav pašvaldības iestāde. “Vai tāpēc varēja atteikt, nezinu. Bet es esmu par to, lai naudu dod, tāpēc to visu arī kārtoju,” A.Bēta uzsver.

Sociālās aprūpes centra “Pāvilosta” gadījumā klupšanas akmens varētu būt tas, ka iestāde nav vienas vai vairāku pašvaldību, bet gan nodibinājuma paspārnē. Finanšu ministrija jau iepriekš LPS pārmetusi, ka no izlīdzināšanas fonda naudas tiek maksāts ne tikai par cilvēkiem, kas dzīvo pašvaldību, bet arī nevalstisko organizāciju pansionātos. “Finansējums taču pienākas cilvēkam, nevis pašvaldībai vai pansionātam!” uzskata LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Silvija Šimfa.

 

Plašāk par radušos problēmu lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 27.februāra numurā Ilzes Šķietnieces publikācijā.

Sociālās aprūpes centra “Pāvilosta” kasē no valsts nav ienācis ne santīms. Iespējams, tā nebūtu noticis, ja kabinetu, kam nauda un lēmumi iet cauri, būtu mazāk.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz