Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pasaules sienai Ziemupē vietas nav

Pasaules sienai Ziemupē vietas nav
29.05.2007 17:27

0

Atslēgvārdi

Astotā pasaules brīnuma “Wall of the World” būvniecībai Vērgales pagastā rezervētais zemesgabals patiesībā nemaz nav kvadrātveida teritorija, kā apgalvo projekta autori. Pašvaldības vadītājs Jānis Vitrups noskaidrojis, ka īpašniecei, ar kuru viņi noslēguši līgumu, patiesībā Ziemupē pieder divi atsevišķi zemes gabali.

Kaimiņš domā uz kaimiņu

Projekta gaitā Latvijā iecerēts uzbūvēt 47 hektārus lielu parku, kurā būs 272 granīta sienas, klātas ar iegravētiem iedzīvotāju personas datiem. Pagaidām tam noskatīts zemesgabals Vērgales pagasta Ziemupē, ar īpašnieci jau noslēgts ilgtermiņa nomas līgums. Par to aprīlī ziņoja reģionālie mediji, arī televīzija “Dzintare”. Sižetā tika parādīta zeme ar pļavu un mežu. “Troļļu” pārvaldnieks Ivars Dreijers atpazinis savas priekšnieces Nataļjas Vovkas īpašumu.

“Televīzijā ieraugot savu zemesgabalu, biju pārsteigts. Brīnums noticis. Tur teica – četrdesmit septiņi hektāri rezervēti Ziemupē, man tur ir 48,8 hektāri. Kaimiņam trīsdesmit hektāri, domāju, varbūt domāta viņa zeme. Viņš atkal esot domājis uz mani. Īpašniece neko nezina, viņai nav informācijas,” stāsta I.Dreijers. Sazinājies arī ar projekta organizētājiem, bet viņi neko īsti neesot varējuši atbildēt.

SIA “Wall of the World” valdes priekšsēdētājam Gintam Cēlājam par šo starpgadījumu ir cita versija: “Tā bija, man liekas, sestdiena vai svētdiena. Zvana viens kungs, stādās priekšā, izprasa visu par projektu, kas, ko, kā, es viņam izstāstu. Mēs vēl nebijām publiskojuši nolikumu un izsludinājuši oficiālu konkursu par zemes nomas iespējām kur citur, bet viņš saka: jā, es arī īstenībā gribētu piedalīties. Atbildēju – laipni lūgts! Viņš vēl izsaka atbalstu un tā tālāk, beigās ierunājas: nezinu, tā bija vai nebija, man te zvana un saka – rādīts mans zemesgabals. Es viņam atbildēju – cienītais, man tik tiešām nav informācijas par to.” Toreiz, kad “Dzintare” uzņēmusi sižetu, paši piedāvājuši izrādīt, tikai vajadzējis stundu, divas uzgaidīt. Televīzijai laika gaidīt nav bijis.

Sajūsminās par neesošu zemesgabalu

Tā kā vajag izveidot ne tikai granīta sienas, bet arī administrācijas korpusu un citas būves, nepieciešami 60 – 100 hektāri. Ziemupē noskatītā zemesgabala kopējā platība esot nedaudz vairāk kā 80 hektāru.

“Viens zemesgabals tur nav tik liels! Vairāk nekā desmit gadus darbojos ar īpašumiem pagastā, un zinu,” apgalvo I.Dreijers. Teritorija esot sadrumstalota.

Projekta autoriem pārjautājām par nomātā zemesgabala platību. “Astoņdesmit divi hektāri,” pieklusināti atbild uzņēmuma valdes loceklis Ģirts Cēlājs. Gints viņu aizsūta pēc nomas līguma. Neviens cits mediju pārstāvis to vēl neesot redzējis. Atnesis līgumu, Ģirts sevi pārlabo – zemesgabala kopējais apjoms ir 86 hektāri. Tas sastāv no diviem gabaliem – 51 un 35 hektāru lielas teritorijas, kas pieder vienam īpašniekam – Talsos dzīvojošajai Santai Meķelei. Īpašumu pārvalda viņas vīrs Vladimirs. Aptuveni mēnesi centāmies sarunāt ar viņu tikšanos, taču nesekmīgi. Liepājas pusē Vladimirs parādoties reti, arī iespējamie tikšanās laiki Rīgā nesaskanēja. Turklāt SIA  “Wall of the World” pārstāvji izvirzīja striktu noteikumu: “Lai mēs, visas iesaistītās puses, varam piedalīties intervijā.”

Līgumā tiešām redzams kvadrātveida zemesgabals, kurā vājām līnijām iezīmēti vēl vairāki mazi zemesgabali. Puiši skaidro, ka tas nozīmē – agrāk teritorija bijusi sadrumstalota, piederējusi dažādiem īpašniekiem. “Starp citu, ja mēs paskatāmies zemes gabala formu, ideāls, kvartāls. Tādu vispār mēs nebijām redzējuši,” viņi, viens otru papildinot, sajūsminās. Viņi parāda arī izrakstu no zemesgrāmatas, kur minēts, ka īpašumā “Lindas” Vērgales pagastā ietilpst 86 hektāri zemes.

Pagasta padomes priekšsēdētājs J.Vitrups apgalvo: “Viņai astoņdesmit hektāru koncentrēti vienā vietā nepieder.” S.Meķele ir īpašniece diviem – 51 un 35 hektārus lieliem – zemesgabaliem. “Viena ir mantotā zeme, viena iegūta no valsts brīvajām zemēm,” pašvaldības vadītājs stāsta. Taču gruntsgabalus gaisa līnijā vienu no otra šķirot aptuveni pieci kilometri. “Tur varētu divus brīnumus uztaisīt,” ironizē J.Vitrups.

Konsultējas ar Liepājas domes priekšsēdētāju

Līdz 8.jūnijam SIA “Wall of the World” izsludinājusi konkursu, lai visām pašvaldībām dotu iespēju pieteikties projektam, piedāvājot prasībām atbilstošu zemesgabalu. “Nolikumā arī ir teikts – var sastāvēt no vairākiem zemesgabaliem, bet tiem jābūt blakus,” norāda Gints. Tātad – ja arī zeme nav vienam īpašniekam, tas neizslēdz iespēju iesaistīties sacensībā. Varot apvienoties kaut pieci saimnieki, kuru īpašumi ir blakus.

Starp abiem S..Meķeles īpašumiem atrodas pašvaldības mežs, privātīpašnieku teritorijas. “Ja to mēģinātu iemainīt, varbūt kaut kas sanāk,” pieļauj Vērgales Pagasta padomes priekšsēdētājs un piebilst, ka 51 hektāru lielā teritorija esot visnotaļ mitra, kārtīgi koki tur neaug. “Varētu arī brīnumu uztaisīt,” viņš spriež.

Lielu sajūsmu par projekta iespējamo realizāciju Vērgales pagastā J.Vitrups nepauž. Neviens viņu personīgi par šādu ideju nav informējis. Dzirdējis tikai masu medijos.

Gints taisnojas: “Tā kā tas ir Liepājas rajonā, mēs ar Ģirtu izdomājām aizbraukt pie Liepājas domes priekšsēdētāja painformēt. Viņš pasmīnēja, jā, labi, labi, zēni, viss kārtībā. Divas minūtes ilga saruna. Nu, neko. Mēs vienkārši jutām morālu vajadzību painformēt.” Un viņi brīnās, ka par norisēm Liepājas rajonā ir atbildīgs Rajona padomes priekšsēdētājs, pēc tam nevērīgi nosaka: “Kam negadās!” Abi sola aizbraukt parunāt arī ar J.Vitrupu. “Jums ir kādi kontakti, kā ar viņu var sazināties?” jautā Gints.

“Mums nav ko slēpt!”

J.Vitrups arī uzsvēra – tā kā tur iecerēta būvniecība, ir piekrastes zona, nepieciešams visu saskaņot ar pašvaldību, iestrādāt teritoriālajā plānojumā. Tas šobrīd ir tapšanas stadijā, 2.redakcijā.

Puiši atzīst, ka nav pārliecināti, vai noskatītajā teritorijā celtniecības darbi maz ir iespējami. Un tad Gints nober garu un plašu stāstījumu par to, kā Latvijā notiek būvniecības saskaņošana. Ģirts uzsver: “Jau no pašas pirmās dienas sakām – nevajag koncentrēties uz Vērgali, vēl nav beidzies atklātais konkurss. Tas ir pamats, viss vēl var mainīties.” Konkursam iesniegtos piedāvājumus izvērtēšot īpaša ekspertu komisija. Lēmums būšot zināms tuvāko mēnešu laikā. Ja tomēr par labāko atzīs citu zemesgabalu, pašreizējais līgums tikšot lauzts.

Ja skaidrības vēl nav, varbūt iepriekš nevajadzēja minēt konkrētu vietu. “Jā, bet te rodas jautājums – kāpēc mums melot, kāpēc kaut ko slēpt. Mums nav ko slēpt! Tādēļ arī parādām oriģinālu līgumu un pasakām – mums ir zemesgabals, kas ideāli atbilst prasībām, bet izsludinām konkursu, lai meklētu pašu labāko variantu,” šķiet, Gints runā lieliem, izretinātiem burtiem. Ģirts piebilst: kamēr projekts vēl neelpo, nepukst, nav dzīvs, izteikt piedāvājumu pašvaldībām būtu bijis muļķīgi.

Jauni, bet ar plašu CV

SIA “Wall of the World” dibināta 2005.gadā Talsos. Valdes priekšsēdētājs ir 25 gadus vecais talsenieks G.Cēlājs. Valdē darbojas arī viņa vienaudzis un studiju laika koju biedrs Ansis Līpenītis no Rēzeknes, 26 gadus vecais Ginta brālis Ģ.Cēlājs un 41 gadu vecais Mārtiņš Vāvere. Uzņēmuma revidents ir 21 gadu vecais Aivars Līpenītis, SIA “Galms.lv” valdes loceklis un SIA “DDN Grupa” revidents.

Ansis savukārt ir arī SIA “DDN Grupa” un SIA “Ideju parks” valdes priekšsēdētājs. Abos šajos uzņēmumos viņam pieder apmēram 30 procenti kapitāldaļu, kā arī SIA “K-Invest” līdzīpašnieks, rāda “Lursoft” dati. Viņš kūrē tādus interneta projektus kā “Dvdnoma.lv”, “Receptes.lv” un “eVide.lv”. “Mēs neesam informēti, kāda tur ir finansiālā puse, bet viss darbojas,” apgalvo Gints. Otrdien gan mums mājaslapu www.evide.lv neizdevās atvērt. Abi pārējie projekti gan darbojas.

Brāļi Gints un Ģirts darbojoties kopā jau “ilgu laiku”. Viņiem pieder sporta klubs, bijuši partneri vienā nekustamo īpašumu firmā. “Nevar teikt, ka mums kaut kas ir neizdevies,” apgalvo Ģirts. Viņš 20 gadu vecumā sācis strādāt vienā no pasaules lielākajām auditorfirmām. Gints naudu pelnījis jau 18 gadu vecumā. “Nesēdējām rokas klēpī salikuši – man nekas neiet, es neko nemāku, mani neviens nemīl. Protams, grūti laiki ir bijuši visiem. Nav tā, ka visu ieliek rokās,” klāsta Ģirts.

Algu pagaidām sev nemaksā

Pie rakstiem par “Wall of the World” lasāmas arī tādas atsauksmes kā: “Projektu nav paredzēts celt, jo tas nav iespējams. Tāpat tik daudz nepieteiksies. Naudu dabūs Latvijā labi pazīstami afēristi Ansis Līpenītis un Gints Cēlājs.” Anša kolēģis Ernests Štāls apgalvo: “Es ar to džeku strādāju kopā un pazīstu arī pārējos divus. Džeki ir normāli, un mērķis nav uzmest visu pasauli. Arī uz sienas esmu ticis – kā ceturtais.”

Patlaban projekta autori nekādu finansiālo labumu negūst, atalgojumu saņem tikai administratore. Pārskats par iegūto līdzekļu izlietojumu redzams uzņēmuma interneta mājaslapā. Tāds tiks publicēts katru mēnesi. Tad, kad SIA “Wall of the World” būs gatava maksāt algas arī īpašniekiem, puiši pametīs pašreizējās darbavietas, bet uzņēmumus, visticamāk, pārdos. Ģirts jau iesniedzis atlūgumu un pēc pāris mēnešiem darbu pametīs.

Projekta īstenotāji iecerējuši 50 procentus no katra mēneša ienākumiem uzkrāt depozītkontā. Viņi pie šīs naudas netikšot, līdz nebūs pieteikušies vismaz divi miljoni cilvēku. Šis skaits jāsasniedz trīs gadu laikā, tad grandiozo projektu varētu sākt īstenot. Ja nepieciešamo dalībnieku skaitu noteiktajā termiņā neizdodas savākt, šie līdzekļi aizies Sarkanajam Krustam. Otri 50 procenti paredzēti projekta uzturēšanai. Pēdējā mēneša laikā parādījusies informācija: ja brīdī, kad izrādīsies, ka projektu nav iespējams realizēt, būs arī brīvie līdzekļi, tos tāpat ziedos Sarkanajam Krustam. “Neizdošanās gadījumā mēs neesam ieguvēji,” apgalvo Ģirts. “Kāda tad jēga? Tā arī ir tā jēga: mēs neticam, ka neizdosies.”

Uzziņai

SIA “Wall of the World”:
galvenā ideja – radīt astoto pasaules brīnumu, uz 272 granīta sienu rindām iegravējot viena procenta jeb 65 miljonu pasaules iedzīvotāju datus – vārdu, uzvārdu, dzimšanas datumu un pilsētu;
– kopš 19.aprīļa, kad sākās reģistrācija, pievienoti 3646 vārdi;
– šobrīd projekta attīstības tempi sasnieguši iepriekš plānoto ceturto mēnesi;
– projekta autori uzlabo reģistrācijas tehnisko nodrošinājumu, lai par Pasaules sienu sāktu informēt arī ārpus Latvijas;
– aprīlī ieņēmumi bija 12630 lati, izdevumi – 2871 lati, uz depozītkontu pārskaitīti 9050 eiro;
– mājaslapa internetā – www.walloftheworld.org.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Parks ar gandrīz trīssimt granīta sienām ar kopējo garumu 26 kilometri, iespējams, taps Vērgales pagastā, pieļauj projekta autori. Tam piemērota zemesgabala gan Ziemupē nemaz nav.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz