Trešdiena, 21. oktobris Severīns, Urzula
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pērkones dzirnavas drīz atdzims jaunā veidolā

Pērkones dzirnavas drīz atdzims jaunā veidolā
20.07.2007 18:35

0

Atslēgvārdi

Viens no Nīcas pagasta simboliem – Pērkones dzirnavas – vairs nav savā vietā. Līdz šim tās atradās Dzirnavnieku sētā netālu no Liepājas – Klaipēdas šosejas un garāmbraucējiem bija labi zināmas. Tagad tai vietā ir tukšums. Dzirnavas nojauktas, lai atdzimtu no jauna. Kur un kā, tas vēl ir noslēpums. Taču iepriekšējai īpašniecei Mirdzai Šķilai par dzirnavām ir savas atmiņas. Gan jautras, gan traģiskas. Mirdzai ir 80 gadu, un viņa ir ļoti aša kundzīte ar smalkām manierēm. Katru dienu savi plāni. Katru dienu kādas darīšanas. Redakcija ar Mirdzu Šķilu tiekas kādā pirmdienas vakarā viņas gaumīgajā dzīvoklī “Laumas” rajonā Liepājā. Sieviete rāda fotogrāfijas no savas bērnības un dokumentus par dzirnavu pirkšanu

Paps raujas uz visām pusēm

Mirdzas īstais tēvs nomiris, kad viņai bija tikai trīs mēneši. Mamma Lūcija Dreimane strādājusi Nīcā par skolotāju un 1934.gadā apprecējusies otrreiz – ar Johanu Herbertu Prenclavu. Pēc tam arī nopirkuši 1902.gadā būvētās dzirnavas no Jaņa Bandenieka. Tās maksājušas piecus tūkstošus latu.

“Uz malšanu brauca visi nīcenieki. Bet vēl jau bija dzirnavas – viņam vienas, Otaņķos, Bārtā, tāpēc nevarēja labi nopelnīt,” secina M.Šķila. Lai gūtu papildu ienākumus, tēvs dzirnavu apakšstāvā ierīkojis kokzāģētavu. Zāģēti baļķi, apstrādātas dēles, algots kokamatnieks.

Patēvam Nīcā bijis arī veikaliņš. “Konfektes pārdeva, kas tur vēl bija, es nezinu. Mani jau tikai konfektes toreiz interesēja,” pasmaida M.Šķila. Papam vēl bijis fotoateljē, kur pats strādājis. Tāpēc arī ir tik daudz mazās Mirdzas un viņas mammas fotogrāfiju.

Četri brāļi kļūst par dzirnavniekiem

“Tās īstās Prenclavu dzirnavas jau bija Rudē. Sešspārnu, pamatīgas, tādu nekur citur visā Kurzemē nav. Es vismaz neesmu redzējusi. Tajās dzirnavās palika patēva jaunākais brālis. Viņš bija klibs, invalīds skaitījās, tāpēc viņam atstāja tās dzirnavas,” atceras M.Šķila.

Prenclavi īstenībā esot ienācēji no Vācijas. Mājās visi runājuši tikai vāciski. “Ģimenē bija daudz bērnu, no tiem – četri brāļi kļuva par dzirnavniekiem, tāpat kā viņu tēvs. Viens, Arvīds, strādāja Liepājā, tad mans tēvs, Alfrēds, kas sešspārnu dzirnavās, un tad vēl viens bija Kuldīgā.” Tādēļ M.Šķila uzskata, ka dzirnavu būšana patēvam bijusi iedzimta. “Viņiem tas bija asinīs. Dzirnavas viņiem bija svētas. Vēl tēvam fotografēšana patika, bet tā vairāk tāpēc, ka arī naudu labi varēja nopelnīt.”

Taču ar dzirnavām Prenclaviem saistās arī traģiskas atmiņas. Cik Mirdza atceras dzirdējusi, vecaistēvs ierauts mehānismos un gājis bojā, tas brālis, kurš Kuldīgā strādājis, arī nomiris nedabīgā nāvē. Kā, to viņa īsti nezina. Patēvs dzirnavās pakāries.

Uz vietas daudz nav dzīvojusi

Mirdzai par Pērkones dzirnavām īpašu bērnības atmiņu nav. “Mana mamma bija skolotāja un dzīvoja skolās. Es dzīvoju tur, kur mamma. Toreiz sievietēm skolā bija grūti dabūt darbu. Vīrieši ēda ārā.” Bernātos M.Šķila vairāk uzturējusies tikai vācu laikā, kad mamma aizgājusi no skolas un dzīvojusi tur.

Kad mamma strādājusi Otaņķos, bet paps – Pērkones dzirnavās, meitene no vienas vietas uz otru braukājusi ar velosipēdu.

30.gadu beigās Mirdza sākusi mācīties Skolotāju institūta pamatskolā Cēsīs, kur uzņēma tikai desmit no simt meitenēm. 1939.gadā skola likvidēta. Pēc tam gājusi ģimnāzijā Liepājā.

Kara laikā vajadzējis doties bēgļu gaitās. “Pačukstēja, ka pa naktīm jau vedot ārā. Paps bija aizsargs, mamma bija aizsardze, tāpēc jau mēs uz to Vāciju mukām. Bet paps pateica – prom nebrauks, paliks, lai kas ar viņu notiktu. Un pakārās dzirnavās,” atklāja M.Šķila. “Pēc tam nevienu nakti tur viena neesmu palikusi, varbūt vienu, divas naktis. Kad kas čīkst, man liekas, ka tur ir tēvs.”

Pārdošanu nenožēlo

Dzirnavas pārdotas jau pirms krietna laika, kad materiāli vēl bijuši labā stāvoklī. Tagad jau viss ir sapuvis, apgalvoja M.Šķila. Tomēr jaunie īpašnieki iecerējuši dzirnavas izmantot. Kur un kā, tas pagaidām netiek atklāts.

Daudzi Mirdzai jautājot, vai nav bijis žēl pārdot. “Kā man tur var būt žēl? Visi viņas nacionalizēja, visi viņas apzaga. Viens kolhozs, otrs. Neviens jau neko nepielika. Bija pakļautas vējam un saulei.”

Kolhoza laikā gan dzirnavas darbojušās pilnā sparā. “Atmodas laikā, kad īrnieks bija, tas arī plēsa ārā visu, ko varēja. Man teica, ka skanot viss pagasts. Bet man vēl nebija nekādas īpašuma tiesības, neko nevarēju teikt. Pēc tam tur nekas cits nebija palicis kā plikais koks.”

Pirms gadiem sešiem publicējusi avīzē sludinājumu, ka pārdod, bet neviens nav pieteicies. “Nevienam nevajadzēja, jo malkas cenā rēķināja. Kas šodien mals? Kultūras pieminekļu inspekcija atmodās tad, kad es jau biju pārdevusi, un tā neko vairs nevarēja izdarīt. Man līdzekļu atjaunošanai nav, viņi paši neko nedara.” Tā jau nav, ka viņa nebūtu centusies un gribējusi dzirnavas atjaunot. Prasījusi kolhozam līdzekļus, lai varētu apšūt ar šķindeļiem. Jau bija izpētījusi, cik maksā un kur var dabūt. Tomēr nauda nav piešķirta. “Un es par pensiju to nevarēju izdarīt.” Kolhozs ielicis vienīgi durvis.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

“Neviena fotogrāfija dzirnavas neparādīs tik labi kā šis zīmējums,” dzirnavu iepriekšējā īpašniece Mirdza Šķila sacīja, rādot zīmējumu, kas tapis 1947.gadā. Autoru Jaunsleini viņa neatceras.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz