Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rucavā dzeramajam ūdenim paaugstināts fluorīdu saturs; to sola filtrēt

Rucavā dzeramajam ūdenim paaugstināts fluorīdu saturs; to sola filtrēt
Foto: pexels.com
19.02.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Veselības inspekcijas (VI) Rucavas novadā veiktais monitorings uzrāda paaugstinātu fluorīdu saturu dzeramajā ūdenī. VI informē, ka Latvijā normas pārsniegums sastopams tikai Rucavā, jo ar fluorīdiem bagāti ir Lietuvas pierobežas pazemes ūdeņi. Problēmu risinās ar īpašu filtru uzstādīšanu.

Testēšanas pārskati apliecina, ka ūdensapgādes sistēmā ”Zundes” piegādātajam dzeramajam ūdenim ir paaugstināts fluorīdu saturs. MK noteikumos par dzeramā ūdens nekaitīguma un kvalitātes prasībām noteikta maksimāli pieļaujamā fluorīdu norma 1.5 mg/l. VI no 2018. gada 1. decembra līdz 2019. gada 30. novembrim Rucavas novada pašvaldībai noteica jaunu normu fluorīda saturam – 1.7 mg/l. Šajā laikā veikto pārbaužu testēšanas rezultāti uzrāda, ka flourīdu daudzums ūdenī ir mainīgs un atsevišķos gadījumos pārsniedz normu.

”Fluorīdu normas pārsniegums vai, pareizāk sakot, svārstības ap atļauto normu dzeramajā ūdenī, beidzmajos gados novērotas tikai Rucavā, jo šajā pierobežā ar Lietuvu pazemes ūdeņi dabiski ir bagāti ar fluoru. Tā jau sen ir problēma Lietuvā, Klaipēdas – Palangas reģionā,” ”Kurzemes Vārdam” stāsta VI Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis. Vispār jau fluorīdi labvēlīgi iedarbojas uz zobu veselību, stiprinot zobu emalju. Pirms aptuveni desmit gadiem Eiropā bija diskusijas par fluorīdu mākslīgu pievienošanu dzeramajam ūdenim, bet Latvijā to neieviesa. Tika reklamētas arī fluoru saturošas zobu pastas. ”Turpmākie pētījumi parādīja, ka ir grūti savienojumu pareizi dozēt, jo, šo labvēlīgo dozu pat nedaudz pārsniedzot, novēro pretējo efektu, ka zobu emalja kļūst trausla. Tāpēc no šiem ūdens fluorēšanas plāniem atteicās,” norāda N. Kadiķis.
Rucavas novada pašvaldības izpilddirektors Edgars Bertrams pastāsta, ka fluorīdu rādījums ūdenī esot mainīgs. ”Fluorīdi ir iezī, kur ir urbums. Tā kā līdzīga situācija ir arī Palangā, Komunālās daļas vadītājs bija aizbraucis tur konsultēties,” viņš saka. Pašlaik pašvaldība kopā ar SIA ”Watex” izstrādā projektu reversās osmozes filtru uzstādīšanai ūdens atdzelžošanas stacijā, lai samazinātu fluorīdu daudzumu dzeramajā ūdenī.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz