Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Senkapu tuvumā nelikumīgi izrok dīķi

Senkapu tuvumā nelikumīgi izrok dīķi
31.03.2009 14:00

Atslēgvārdi

Senkapos blakus Grobiņas – Ventspils šosejai izrakts dīķis, redakcijai ziņoja kāds Vērgales pagasta iedzīvotājs. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori pārliecinājās, ka dīķis “Mazkalnos” tiešām ir, taču ne pašā apbedījumu teritorijā. Tomēr nepieciešamās atļaujas dīķa rakšanai zemes īpašnieks nav saņēmis. Pagājušās nedēļas beigās stāvokli Mazkalnu viduslaiku kapsētā pārbaudīt devās arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektore Ingrīda Vize.

“Dīķis atrodas piecdesmit, sešdesmit metru no senkapiem. Nav pazīmju, ka būtu izpostīts arheoloģiskā pieminekļa kultūrslānis,” viņa secinājusi. Tomēr darbi notikuši nelikumīgi – tos bija nepieciešams saskaņot ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Saimnieciskās darbības ierobežojumi ap kultūras pieminekļiem ir 500 metru rādiusā laukos un 100 metru rādiusā – pilsētā.

I.Vize solīja, ka sods par pārkāpumu “Mazkalnu” saimniekam netiks uzlikts: “Mūsu uzdevums nav tikai sodīt, bet vispirms informēt, ko šādā vietā drīkst, ko nedrīkst. Skaidrot, ka nepieciešams veikt saimnieciskās darbības saskaņošanu.”

Tomēr ar VKPAI nesaskaņoti darbi arheoloģijas pieminekļa aizsargzonā nav vienīgais pārkāpums, ko izdarījis “Mazkalnu” saimnieks. Viņam nav arī nepieciešamās atļaujas dīķa rakšanai. Lauku atbalsta dienesta Dienvidkurzemes Reģionālajā pārvaldē redakcija noskaidroja, ka ne pērn, ne šogad būvatļauja hidrotehniskai būvei Vērgales pagasta “Mazkalnos” nav izsniegta. Sodu par šādām darbībām savukārt ir tiesīga uzlikt pašvaldība. “Taču administratīvais process ir tik laikietilpīgs un darbietilpīgs, ka neviens negrib ķerties klāt,” saprot Zemes un resursu daļas vadītāja Daiga Leimane.

Vērgales Pagasta padomes priekšsēdētājs neslēpj, ka pieredzes, kā rīkoties šādos gadījumos pašvaldībai nav. “Mums nemaz nav tādu cilvēku, kas varētu to izdarīt!” atzīst J.Vitrups un piebilst, ka viss kārtējo reizi tiek uzkrauts uz pašvaldību pleciem.

Liepājas rajonā pavisam ir 173 arheoloģiskie kultūras pieminekļi, 50 no tiem pilskalni, pārējie – kulta kalni, senkapi, svētbirzis un tamlīdzīgi. Saimnieciskā darbība šādos objektos jāsaskaņo VKPAI, kas dod norādījumus par atļautajām un aizliegtajām darbībām. “Nav tā, ka nedrīkst ne art, ne sēt, ne pļaut. Svarīgi, lai inspektori zinātu, ka aizsardzības zonā notiek darbi, lai tie tiktu kontrolēti un uzraudzīti,” uzsver I.Vize. Un tas nepieciešams ne tikai tādēļ, ka arheoloģijas pieminekli neuzmanīgas darbības rezultātā iespējams izpostīt. Tuvākajā apkārtnē var atrasties kas līdzīgs, bet līdz šim vēl neizpētīts. “Ja rokot ko tādu atrod, noteikti jāsauc arheologi, lai to izpētītu,” uzsver inspektore.

Ar pašu “Mazkalnu” saimnieku Jāni Šnipki par radušos situāciju redakcijai sazināties neizdevās.

 

Plašāk par situāciju ap izrakto dīķi Vērgalē, kā arī speciālistu kometārus lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 31.marta numurā Ilzes Šķietnieces publikācijā.

Dīķis Vērgales pagasta “Mazkalnos” izrakts liels un dziļš, kārtīgi nolīdzinātas arī tā malas un sakārtota apkārtne. Vienīgā nelaime – darbi veikti nelikumīgi.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz