Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Siena cenas augstas, atkal draud sausums

Siena cenas augstas, atkal draud sausums
Foto: Egons Zīverts
24.04.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Pagājušā gada sausā vasara radīja lopbarības krīzi jau rudens pusē. Lauksaimnieki satraucās par siena trūkumu, jo atāls neauga. Dažviet vajadzēja sākt izbarot sienu laikā, kad parasti vēl var ganīt lopus. Nu pavasaris iestājies ar jaunu sausuma vilni. “Ar sausumu pašreiz ir robeža. Ja nedēļas laikā nelīs, tad, manuprāt, būs pērnā gada situācija,” tīrumu stāvokli vērtē Vaiņodes zemnieks Andris Mamis.

Pērn “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra” (LLKC) Liepājas konsultāciju biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs feisbukā izveidoja domubiedru grupu “Siena tirgus”. Aktivitāte bija milzīga, lauksaimnieki piedāvāja pļaujamās platības visā Latvijā. Šobrīd pēc ierakstiem lapā var secināt, ka bažas par katastrofālu barības trūkumu, par laimi, nav piepildījušās. Ne “Siena tirgū”, ne arī portālā ss.com nav daudz sludinājumu par barības pirkšanu, taču siena tirgotāji sludinās un cenas turas ļoti augstas.

“Jāsaka godīgi, ka šogad sienu pārdot ir viegli,” stāsta A. Mamis. “Viss ir aizgājis par 20 eiro rullī, un tā ir ļoti augsta cena.” Iepriekšējos gados siena cenas svārstījušās no 7 līdz 10 eiro. Zemnieks pērnvasar intensīvi vācis sienu, meklējis kaimiņu pagastos, kur ir “kāds brīvs pleķis”. Rudens bijis pietiekami silts un labs, izdevies savākt atālu. Ganīšana bijusi ļoti ilga, sienu nevajadzēja agri sākt izmantot. Pirmos ruļļus saviem gaļas lopiem sācis barot novembrī. Tā arī barība palikusi pāri.

“Mana pieredze rāda, ka agrāk par pusmaiju nekāda ēdamā zāle ganībās nebūs. Agrāk nekad nav bijis, arī tad, ja ir mitrs. Priekš kārtīgas ganīšanas jāgaida kāds 10. maijs. Vaiņodē klimats ir atšķirīgs, ir diezgan pavēss. Lopi pamatā dzīvo no ruļļiem,” stāsta A. Mamis. Vēl zeme apakšā esot mitra, pirmdien saimniecībā sējuši zālājus. “Ja nebūs lietus, būs grūti. Sadīgt jau sadīgs, bet necero, vārpiņas maziņas. Ja nav mitruma, augi nevar uzņemt barības vielas, arī neko uzmēslot nevar tādā sausumā, tas neiet zemē,” zina zemnieks. Viņa saimniecībā “Anduļi” zemes ir pusotra simta hektāru, audzē arī graudaugus.

Lauksaimnieks no Kalvenes jau notirgojis astoņus pārpalikušos siena ruļļus par 15 eiro gabalā. “Viens interesējās, tas arī paņēma, tā ka nekādu slēdzienu nevaru dot, vai ir ļoti liels pieprasījums,” teica zemnieks. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 24. aprīļa numurā.

#kvards-20190424-04#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)