Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sivēntiņus izķer skolotāji, mediķi un celtnieki

Sivēntiņus izķer skolotāji, mediķi un celtnieki
24.04.2009 07:02

Atslēgvārdi

Strauji palielinājies pieprasījums pēc sivēntiņiem, informēja šķirnes cūku audzētavas “Nīcas rukši” valdes locekle Dzintra Lejniece. Cūku bērnus audzēšanai naturālajās saimniecībās tagad pērk cilvēki, kas noraizējušies par to, ko rudenī varēs likt galdā. Tie ir pedagogi, medicīnas un pašvaldības iestāžu darbinieki, celtnieki, kas palikuši bez darba.

Pieprasījums būtiski palielinājies februārī, taču jūtams tas esot bijis jau pērnā gada pēdējos mēnešos, kad par iespējām tos iegādāties “Nīcas rukšos” pastiprināti interesējušies lietuvieši. “Pašreiz katru dienu mūs apmeklē kādi pieci seši pircēji, kas katrs iegādājas divus līdz trīs sivēntiņus. Tāpēc ir brīži, kad pieprasījumu nespējam apmierināt, jo, lai neciestu ražošana, tirgojam tikai izbrāķētos dzīvnieciņus,” sacīja šķirnes cūkaudzēšanas speciāliste.

Tas, ka sivēntiņi ir izbrāķēti, nebūt nenozīmējot, ka tiem ir kāda vaina. Tie neesot rentabli tikai lielražošanā, bet naturālās saimniecības apstākļos, tikuši pie kartupeļiem un pārtikas produktu pārpalikumiem, attīstoties ļoti strauji un astoņu līdz deviņu mēnešu vecumā jau sasniedzot simt dzīvsvara kilogramu.

Arī cena cūkgaļai pašlaik ir palielinājusies. Taču tendence liecinot, ka cena paaugstināsies vēl, jo Lietuvā par to jau maksājot pāris santīmu vairāk. “Viss būs atkarīgs no tā, kā tirgus veidosies Eiropas Savienībā,” teica Dz. Lejniece. Liela ietekme varot būt arī eksportam uz Krieviju. Ja izdotos atrisināt veterināro prasību barjeras, pieprasījuma netrūktu. Jau šonedēļ “Nīcas rukši” saņēmuši vēstules no Pēterburgas apgabala un Ļipeckas, kurās pausta interese par iespējām sadarboties produkcijas piegādes jomā. Lietuvai, kā teica cūkaudzētāja, veterinārās problēmas jau atrisinātas.

 Viņa domā, ka pagaidām vēl jūtami neesot atdzīvojies tirgus, kad sivēnus pērk sivēnmāšu audzēšanai, kaut gan tendeces esot manāmas. Ekonomiskie apstākļi piespiežot cilvēkus, kas šo nodarbi nerentabilitātes dēļ pametuši pirms gadiem sešiem, atkal atsākt nodarboties ar cūkkopību. “Šis process varētu turpināties līdz pat laikam, kamēr uzlabosies ekonomiskie apstākļi,” prognozēja “Nīcas rukšu” speciāliste.

Interesi par cūkkopību varētu veicināt arī lielāks valsts atbalsts. Par šo jautājumu runāts arī sanāksmē, kas šonedēļ notikusi Cūku audzētāju asociācijā. Patlaban subsīdijas par sivēnmātēm saņem tikai to saimniecību īpašnieki, kuriem ir nodrošināta dzīvnieku pārraudzība. Pašlaik cūkaudzētāji nopietni pievērsušies kooperatīvās sabiedrības veidošanai.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Mazus sivēntiņus iegādāties tagad vēlas gan skolotāji, gan citu arodu pārstāvji, kam krīze pārāk cieši savilkusi jostas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz