Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Skandināvu apbedījumu liecības Grobiņā

Skandināvu apbedījumu liecības Grobiņā
18.08.2011 07:07

Atslēgvārdi

Līdz pat augusta beigām Grobiņas Novada domes telpās skatāma Liepājas un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja viesekspozīcija, informē Grobiņas novada Attīstības komitejas projektu vadītājs Harijs Poprockis.

Izstādē kopumā apskatāmi 132 objekti, lielākā daļa no tiem atvesta no Liepājas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas, stāsta projektu vadītājs. Daļu ekspozīcijas veido senās rotas, ieroču un trauku fragmenti. Tie atrasti gan Grobiņas senkapos, gan tālākā apkārtnē – tagadējā Rucavas un Durbes novadu teritorijā, arī Kalvenes, Medzes un Tāšu apkaimē. Taču par izstādes vērtīgāko eksponātu varot nosaukt skandināvu apbedījumu stēlu, kas datējama ar mūsu ēras 7. gadsimtu. Šī plāksne ir viena no retajām Baltijas jūras austrumu piekrastē atrastajām vikingu apmetņu liecībām, atklāj H. Poprockis.

Izstāde tapusi, pateicoties tam, ka šā gada sākumā “Grobiņas arheoloģiskais ansamblis” iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā, apliecina domes pārstāvis.

Līdz šim neesot tik aktīvi domāts par Grobiņas vēsturisko vērtību apzināšanu un saglabāšanu. Taču jauniegūtais Kultūras mantojuma statuss ir ne vien pagodinājums, bet arī pienākums, skaidro H. Poprockis. Tāpēc patlaban norit aktīvs darbs gan iedzīvotāju informēšanas ziņā, gan senvietu sakopšanā. Arī izstāde ir viens no veidiem, kā Grobiņas iedzīvotājiem un viesiem atklāt to bagātību, kas ir novadam, uzskata projektu vadītājs. Tāpat pie senvietām jau uzstādīti informatīvie stendi, kuru veidošanai nepieciešamo finansējumu – vienu tūkstoti latu – piešķīrusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija.

“Grobiņas arheoloģiskajā ansamblī” ietilpst seši objekti – Grobiņas pilskalns (Skābaržkalns) un senpilsēta, Grobiņas viduslaiku pils ar bastioniem, Atkalnu senkapi, Priediena senkapi, Porānu (Pūrānu) senkapi un Smukumu senkapi. Vecākais no tiem, Atkalnu senkapi, radies trīs tūkstoš gadus pirms mūsu ēras. Šajos objektos rodamas liecības gan par kuršu, gan skandināvu senajām apmetnēm un apbedījumiem.     

Marija Leščinska,
“Kurzemes Vārds”

Andra Gertsona foto

Grobiņas Novada domes pārstāvis Harijs Poprockis lepojas, ka izstādē skatāmas arī ļoti vērtīgas vēstures liecības, kā piemēram skandināvu apbedījumu stēla (plāksne ekspozīcijas vidū).


Informatīvā plāksne uzstādīta arī pie Grobiņas senā kuršu pilskalna.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz