Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Soli tuvāk iespējamam atbalstam

Soli tuvāk iespējamam atbalstam
08.09.2006 19:27

0

Lai arī Liepājas rajonā turpmāk veiksmīgi īstenotu finansējuma piesaistes programmas “LEADER+” aktivitātes un veicinātu lauku iniciatīvu grupu projektu izstrādi, apstiprināta darba grupa, kurai uzticēta jauna nodibinājuma izveidošana.

Trūkst būtiska starpposma

Liepājas Rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks Uldis Strazds pastāstīja, ka šāda darba grupa izveidota, šonedēļ tiekoties ieinteresētajām pusēm, pēc tam, kad pašvaldību vadītājus veikt pasākumus, kas vērsti uz labāku programmas apguvi, rosināja Lauksaimniecības konsultācijas biroja vadītājs Jānis Briedis. Viņš norādījis, ka programmas atbalstu plaši izmanto Latgalē, kamēr Liepājas, Saldus un Kuldīgas rajonos vēl nav veikti pasākumi veiksmīgai programmas ieviešanai, proti, trūkst reģionāla mēroga nodibinājuma, kas varētu izvērtēt pagastu pārstāvju jeb vietējo iniciatīvas grupu (kopienu) izstrādātos projektus, lai virzītu tos atbalsta saņemšanai.
“Vietējā rīcības grupa (partnerība) ir vietējo organizāciju un lauku iedzīvotāju apvienība, kas darbojas noteiktā lauku teritorijā ar iedzīvotāju skaitu robežās no 10 līdz 65 tūkstošiem, pārstāv šīs teritorijas iedzīvotāju intereses un rūpējas par lauku attīstības jautājumiem vietējā līmenī. Būtiska vietējās rīcības grupas pazīme ir līdzvērtīgas partnerības ievērošana organizācijas lēmumu pieņemšanas līmenī, kas nosaka, ka integrētās lauku attīstības stratēģijas izstrādē, apstiprināšanā un ieviešanā līdzvērtīgi jāpiedalās pārstāvjiem no vietējām pašvaldībām, uzņēmējiem, vietējās attīstības organizācijām un iedzīvotāju grupām.
Vietējai rīcības grupai ir jābūt spējai piesaistīt un veiksmīgi administrēt sabiedrisko finansējumu, tāpēc tai ir jābūt oficiāli reģistrētai kā biedrībai vai nodibinājumam un jābūt pozitīvi atpazīstamai un pieņemamai vietējā sabiedrībā,” teikts programmas apgūšanai izstrādātajos dokumentos.

Strādā pie statūtiem

Nu sperts solis tuvāk šāda nodibinājuma izveidei, speciālisti apguvuši Talsu kolēģu pieredzi un strādā pie biedrības statūtiem. “Darba grupā iekļautas lauksaimniecības speciālistes Anna Viņķele no Grobiņas pagasta un Maija Lankupa no Durbes novada, rajona jauniešu lietu koordinatore Inita Ate un pats Jānis Briedis,” pastāstīja U.Strazds.
Viņš pastāstīja, ka ar Liepājas Rajona padomes priekšsēdētāja Aivara Šiļa rīkojumu izveidota arī nodibinājuma valde 12 cilvēku sastāvā, kurā kopā strādās četri pašvaldību vadītāji, četri uzņēmēji un četri nevalstisko organizāciju pārstāvji. “Valde kopā sanāks jaunnedēļ, lai turpinātu darbu pie nodibinājuma izveidošanas un nekavētu iespējas lauku pašvaldību iniciatīvas grupām tikt pie finansējuma dažādu aktivitāšu veikšanai,” sacīja U.Strazds.
Anna Viņķele savukārt pastāstīja, ka nodibinājuma “Liepājas rajona partnerība” statūti jau praktiski esot gatavi, tādēļ 12.septembrī pulksten 13, tiekoties vēlreiz, darba grupa jau lems par organizācijas dibināšanu, lai šo procesu lieki nekavētu un varētu ķerties pie projektu izstrādes.
Programmas “LEADER+” ieviešanu Latvijā nosaka Ministru kabineta noteikumi “Par atklāta projektu iesniegumu konkursa vadlīnijām plānošanas dokumenta pasākuma “Vietējo rīcību attīstība (LEADER+ veida pasākums)” aktivitātei “Integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas””. Zemkopības ministrijas pārstāvji skaidro, ka noteikumos paredzētas prasības attīstības stratēģijas iesniedzējam (vietējai rīcības grupai) un atklāta konkursa projekta iesniedzējam (vietējai iniciatīvas grupai), pieteikšanās kārtība, kā arī atlases kritēriji.

Izmantos laucinieku prasmju attīstīšanai

Aktivitātes “Integrētās lauku attīstības izmēģinājuma stratēģijas” mērķis ir paaugstināt lauku iedzīvotāju aktivitāti un iesaistīšanos savas teritorijas problēmu risināšanā, realizējot pašu izstrādātus projektus, kas saskaņoti ar vietējās rīcības grupas apstiprināto integrēto lauku attīstības izmēģinājuma stratēģiju, tādā veidā uzlabojot ekonomisko un sociālo dzīves kvalitāti, kā arī vides saglabāšanu.
Sākotnēji tiks veikta vietējo rīcības grupu izstrādāto attīstības stratēģiju atlase, bet pēc tam atlasītajās teritorijās notiks atklāts projektu iesniegumu konkurss vietējo iniciatīvu grupu projektiem. Vietējai iniciatīvas grupai projekts jāizstrādā saskaņā ar vietējās rīcības grupas attīstības stratēģiju. Maksimālo projekta summu vietējā rīcības grupa noteiks attīstības stratēģijā, bet tā nepārsniegs 5000 latu. Projekts tiks atbalstīts pilnā apmērā. “Iesniegtajiem projektiem jābūt izstrādātiem, pamatojoties uz teritorijas ekonomiskās un sociālās situācijas analīzi par plānoto rīcību un nepieciešamību veikt pārmaiņas. Projekta izstrādē jāiesaista lauku iedzīvotāji, un tam jābūt virzītam uz iedzīvotāju vajadzību sasniegšanu, jābūt inovatīvam darbības teritorijā un jārada jaunas vai jāsaglabā pašreizējās darba vietas,” prasa noteikumi.
Kopējais atklāta projektu iesniegumu konkursam pieejamais finansējums ir 1 miljons 650 tūkstoši latu. Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 75 procenti no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām, bet 25 procenti – nacionālais finansējums. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz