Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai apdraudēta mazo lauku skolu eksistence?

Vai apdraudēta mazo lauku skolu eksistence?
06.11.2008 07:05

Atslēgvārdi

Ja nākamgad Izglītības un zinātnes ministrijai vēl varētu izdoties atrast pedagogu algu paaugstināšanai nepieciešamos papildu 28 miljonus latu savos iekšējos resursos, tad 2010.gadā, kad šī summa būs krietni lielāka, tur tos vairs neizdosies sameklēt. Un, ja valdība nekā citādi palīdzēt nespēs, nāksies slēgt skolas un samazināt skolēnu skaitu. Tādas ziņas šajās nedēļās nonāca masu saziņas līdzekļos. Šie plāni, protams, pirmkārt apdraudētu mazās lauku skolas, kur bērnu ir maz.

Tāpat izskanējis, ka riska zonā ir tās skolas, kurās mācās mazāk nekā simts skolēnu. Liepājas rajonā no 20 pamatskolām pēc pagājušā mācību gada datiem tādas bija 16. Rucavas un Embūtes pamatskolas ir riska grupā. Pirmajā pašlaik mācās 89 skolēni, otrajā divreiz mazāk – 43.

Pašlaik IZM strādā pie skolu skaita optimizācijas plāniem. Viens no darbības virzieniem – ieviest tādu finansēšanas modeli, kad nauda seko skolēnam. Tas nozīmē, ka finansējumu aprēķina pēc skolēnu skaita. Ja viņu mazāk, tad arī naudas mazāk.

Nepiekrīt pārmetumiem par kvalitāti

Rucavas pamatskolas direktore Dita Role nepiekrīt izglītības ministres Tatjanas Koķes viedoklim, ka lauku skolās izglītības līmenis ir zems un tieši tāpēc ir svarīgi domāt par to optimizāciju. Sikšņu pamatskola pagājušajā mācību gadā mazo pamatskolu grupā bijusi 1.vietā mācību sasniegumu ziņā, savukārt Rucavas pamatskola – 1.vietā lielo pamatskolu grupā.

Izglītības kvalitāte atkarīga no vairākiem aspektiem, saka Embūtes pamatskolas direktore Ineta Jurķe. No skolotājiem, skolēniem un vecāku un pārējās sabiedrības ieinteresētības. “Un mazās skolās bērni faktiski ir privileģētā situācijā – varam strādāt ar katru. Protams, tie, kuri ir labi motivēti, nenogrims arī lielās skolās, bet mazāk motivētie – viņiem šeit ir vairāk iespēju, skolotāji ar viņiem strādā daudz. Un tāpēc mums jau kuro gadu nav tādu absolventu, kas beigtu skolu ar liecību.” Pēc Embūtes pamatskolas beigšanas jaunieši izvēloties mācības Liepājas 5.vidusskolā, 1.ģimnāzijā, arī arodskolās Liepājā un Saldū. Citi izvēlas arī Vaiņodes vidusskolu.

Pirmklasnieku šogad nav

Lai komplektētu klasi pagastā, tajā jābūt astoņiem skolēniem, mazā pilsētā – 12 skolēniem. Ja skolēnu skaits ir mazāks, klases jāapvieno. Taču no ministrijas izskanējis arī tāds viedoklis, ka šādas apvienotās klases vispār nedrīkstētu pastāvēt.

Rucavā apvienota 3. un 4.klase. Mazākajā klasē mācās tikai trīs bērni. Embūtē par apvienotajām būtu dēvējamas visas, izņemot 9.klasi. “Bet reāli darbs notiek pēc stundu saraksta – ir stundas, kas notiek kopā, ir tādas, kur bērni strādā atsevišķi,” paskaidro I.Jurķe. Direktore piebilst, ka viņai, kura pati savulaik mācījusies apvienotajā klasē Kalētu skolā, tas nav traucējis pēc tam pabeigt universitāti un vēl divas maģistrantūras.

1.klasi Embūtē šogad vispār neizdevās nokomplektēt, arī nākamais gads nav cerīgs – pašlaik skolā mācās trīs sešgadīgi bērni. Arī vēl tālāk uz priekšu raugoties, situācija neesot iepriecinoša. Pagastā pavisam ir ap 430 iedzīvotāju, jaunu cilvēku ir maz.

Neskaidrību vēl ir daudz

Neskaidrību un arī neloģismu vēl ir daudz. D.Role atsaucas vēl uz kādu Izglītības ministrijā izskanējušu tēzi: ja, teiksim, pieci pagasti apvienojas, tad četras skolas slēdz un bērnus palaiž vienā lielā skolā. “Bet skolas taču nav tik lielas, lai visiem tur pietiktu vietas! Piemēram, Nīcas vidusskolā pat gribēdams nesavietosi bērnus no to četru pagastu skolām, kurus sākotnēji bija plānots apvienot.”

Eiropas Savienības struktūrfondu nauda paredzēta arī izglītības iestādēm. “Taču tā nav paredzēta pamatskolām, kam tieši laukos ir vislielākais svars, tikai vidusskolām. Mēs nevaram ielīst nevienā projektā. Par lielu Eiropas naudu tiek uzturētas, es atvainojos, kuslas vidusskolas. Vai tad pamatskolās nav fizikas un ķīmijas un citu dabaszinātņu, kuru kabinetiem un aprīkojumam Eiropas Savienība dod atbalstu?” jautā Rucavas pamatskolas direktore.

“Neviens jau nav pravietis, lai varētu pateikt, kā mēs ar to visu tiksim galā,” turpina D.Role. Viņa paredz, ka arī izglītības jomā visgrūtākais brīdis pienāks 2010.gadā, kad būs sākušas strādāt jaunās novadu domes un kad visu acīm atklāsies reālā pēcreformas aina.

Uzziņai
– Lielākā skola Liepājas rajonā ir Aizputes vidusskola – vairāk par 700 skolēnu.
– Mazākā ir Embūtes pamatskola – 43 skolēni.
– Salīdzinot 2000./2001.mācību gadu ar pagājušo, skolēnu skaits rajona skolās samazinājies par 2 tūkstošiem.
– Premjers Ivars Godmanis šā gada janvārī, tiekoties ar arodbiedrību pārstāvjiem, apgalvoja, ka ir pret mazo skolu slēgšanu. Tāda esot arī valdības nostāja.

Dina Belta,
“Kurzemes Vārds”

Informātikas stunda Embūtes pamatskolas 5.klasē. Skolotājs Agris Minka māca Danu, Ilvu Ilvitu un Jāni. Klasē strādā arī ceturtā piektklasniece Oksana. “No skolotāja viedokļa apstākļi ir ideāli, tie izpaužas arī sekmēs,” saka pedagogs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz