Otrdiena, 20. oktobris Leonīda, Leonīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai Cukurfabrikas darbinieki apkrāpti?

Vai Cukurfabrikas darbinieki apkrāpti?
05.06.2007 17:00

0

Atslēgvārdi

Redakcija saņēma vēstuli no patlaban likvidēt uzsāktās Liepājas Cukurfabrikas bijušajām darbiniecēm, kas pauž sašutumu, ka neesot saņēmušas visus Eiropas Savienības apsolītos kompensāciju maksājumus un tādēļ jūtas apkrāptas. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētājs Jānis Neimanis norāda, ka uzņēmuma administrācijas rīcības dēļ strādātāji esot zaudējuši 24,09 procentus no summas, ko viņiem pienācies iegūt, bet fabrikas ģenerāldirektore Valija Zabe tikmēr skaidro, ka neapmierinātību izrāda tikai divas darbinieces, kas kompensāciju vēlas saņemt no dispečeru algām, kaut gan pārsvarā pildījušas pārbrauktuves sargu pienākumus.

Pārmet vadītājiem nostājas maiņu

“Lietišķi noskaņoti cilvēki Latvijā ne tikai likvidēja cukurfabrikas, bet arī kompensāciju izmaksu jomā apmānīja strādātājus,” teikts vēstulē un pastāstīts, ka šī gada 4.janvārī uzņēmumā notika sapulce, kurā piedalījās 116 arodbiedrības biedru un 70 cilvēku, kas nebija iestājušies arodbiedrībā. Viņi ievēlēja darbinieku sociālo garantiju aizsardzības komisiju, kuras sastāvā iekļāva fabrikas arodorganizācijas līderi Svetlanu Gajevsku, Anitu Žodziņu, kā arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētāju Jāni Neimani. Sapulcē strādātāji, kā to arī šādos gadījumos pienākas darīt, iepazīstināti ar Eiropas savienības regulu nosacījumiem un kompensāciju izmaksas kārtību. Arodbiedrības pārstāvji solījuši, ka kompensācijas izmaksās, ņemot vērā trīs gadu vidējo mēneša izpeļņu un prēmijas. Taču vēlāk sarunās ar darba devējiem un ģenerāldirektori Valiju Zabi, šī nostāja esot mainījusies. “Cilvēkus atbrīvoja no darba un apmānīja, kā vien varēja,” sacīts vēstulē. Pretenzijas uzņēmuma administrācijai izvirzītas arī izziņu izsniegšanas sakarā. Tās nevarot saņemt bez advokāta starpniecības. Īpaši slepeni likvidējamajā Cukurfabrikā skaitoties dokumenti par strādātāju izpeļņu. Tos neuzticot bijušajiem darbiniekiem pat tad, ja viņi ir griezušies pie advokāta.

Arodbiedrība likvidēta pāragri

Jānis Neimanis, ar kuru sazinājāmies, lai noskaidrotu vēstulē pausto bažu pamatu, uzskata, ka Cukurfabrikas darbinieku neapmierinātība ir pamatota, jo, kaut gan nauda šādiem mērķiem sociālajā plānā esot paredzēta, viņi nav saņēmuši papildu finansējumu valsts sociālo garantiju nodrošināšanai. Fabrikas administrācijas rīcības dēļ strādātāji esot zaudējuši 24,09 procentus no summas, ko viņiem pienācies iegūt. Turklāt tam var būt sarūgtinošas sekas, jo tādējādi cilvēkiem tikšot aprēķinātas mazākas pensijas un bezdarbnieku pabalsti, ja viņi reģistrēsies kā bezdarbnieki, kā arī attiecīgi samazināsies citi valsts sociālo apdrošināšanas garantiju maksājumi.

Runājot par problēmām, kas radušās ar izziņu par izpeļņu saņemšanu, Jānis Neimanis teica, ka šie sarežģījumi viņam liekas dīvaini un tikai vedina domāt, ka uzņēmumā kaut kas nav kārtībā. Jo darba likums darba devējam nepārprotami izvirza pienākumu gan izsniegt izziņas, gan izskatīt ar izpeļņu saistītus jautājumus. Arodbiedrību centra vadītājs pauda neapmierinātību, ka, saņemot kompensācijas, bijušie fabrikas darbinieki masveidā izstājušies no arodbiedrības, tādējādi paši sagraujot savu organizāciju. Tagad pierādās, cik kļūdaina bija šāda rīcība un cik bēdīgas var būt tās sekas. “Tieši tāpēc tagad jāmeklē palīdzība pie advokātiem un juristiem,” norādīja Jānis Neimanis.

Arī bijusī fabrikas arodbiedrības organizācijas vadītāja Svetlana Gajevska uzskata, ka valsts sociālo garantiju nodrošināšanai neizmaksātie 24,09 procenti no kompensācijas naudas summas bijušajam darba devējam ir jāizmaksā strādātājiem. Viņa aprēķinājusi, ka ieturēti aptuveni 150 tūkstoši latu. “Tiek darīts viss nepieciešamais, lai darbinieki viņiem pienākošos naudu varētu saņemt. Ja neizdosies to panākt sarunu ceļā, mēs griezīsimies tiesā,” Svetlana Gajevska apņēmīgi teica, piebilstot, ka arodbiedrības organizācija fabrikā izjukusi tādēļ, ka neviens nav gribējis uzņemties tās līdera lomu. Arī viņai vajadzējis domāt par to, kā turpmāk varēs iztikt un dzīvot.

Neapmierināti tikai daži

Sazināties ar likvidējamās akciju fabrikas administrāciju nebija vienkārši. Gandrīz visi telefoni tur tehniku iemeslu dēļ pagājušās nedēļas nogalē nedarbojās, jo sakarus bija sabojājis zibens spēriens. Kad ieradāmies fabrikā, ģenerāldirektore Valija Zabe “Kurzemes Vārdam” paskaidroja, ka neapmierinātību par kompensāciju izmaksām paužot tikai divas strādātājas – Nadežda Volčkova un Svetlana Čaika, kuras cukurbiešu pārstrādes sezonas laikā strādājušas par dispečerēm, bet pārējos desmit mēnešus pildījušas pārbrauktuves sargu pienākumus. Tagad abas vēloties, lai viņām kompensāciju aprēķina par dispečeru algām, kas nekādi neesot iespējams, un atteikums arī radījis nesaskaņas. Tāpat izziņas par izpeļņu citiem strādātājiem tiekot izsniegtas uz rokas, tikai abām neapmierinātajām, kuras tās gribot saņemt citu pēc citas, ieteikts izmantot advokāta starpniecību.

Ģenerāldirektore teica, ka kompensāciju izmaksu sociālais plāns nav viņas izstrādāts, bet gan apstiprināts Zemkopības ministrijā. Tas attiecoties uz visiem bijušajiem uzņēmuma darbiniekiem kopumā un to neesot iespējams katram strādātājam atsevišķi piemērot un pārskatīt. Maksājumi diferencēti atkarībā no darba stāža un vidējās izpeļņas, kā arī ņemta vērā gada alga. Tāpat piemaksas paredzētas cilvēkiem, kas sasnieguši priekšpensijas vecumu.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz