Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vaiņodes ukrainietes laika trūkums un skumjas pēc mājām

Viņu nevar nepamanīt – izteiksmīgām acīm, atsaucīga, runīga. Tāda ir ukrainiete Natālija Reutska, kas kopā ar citiem bēgļiem mīt Vaiņodē. Sieviete mūs pārsteidz ar savu latviešu valodas prasmi – pavasarī sākusi mācīties, tagad jau runā.

Vaiņodes ukrainietes laika trūkums un skumjas pēc mājām
Natālija Reutska sarunā ar Aigaru Stoni, kas Vaiņodes ukraiņiem atveda sveicienus no dzimtenes. Viņš tikko bija atgriezies no Ukrainas, kurp kārtējo reizi aizveda humāno palīdzību. (Foto: Ģirts Gertsons)
Natālija Reutska sarunā ar Aigaru Stoni, kas Vaiņodes ukraiņiem atveda sveicienus no dzimtenes. Viņš tikko bija atgriezies no Ukrainas, kurp kārtējo reizi aizveda humāno palīdzību. (Foto: Ģirts Gertsons)
18.12.2023 00:20

liepajniekiem.lv

– Kā jūsu ģimene iekārtojusies?

– Pagaidām – labi. Jau no paša sākuma, kad brīvprātīgie mūs uz šejieni atveda, viss sakārtots un nav, par ko žēloties.

Tikai sākumā nebija darba, to nācās cītīgi meklēt. No reizes uz reizi piepelnījos; cilvēki aicināja palīgā dažādos darbos. Tad tīri nejauši uzzināju, ka Priekulē ir slimnīca, un braucu turp, iepazinos ar galveno ārsti.

Esmu feldšere, strādājusi par medmāsu, bet sākumā tikai braukāju uz slimnīcu, iepazīdamās ar cilvēkiem un situāciju, pastrādājot kā praksē.

Īsti nebija saprotams, kur mani iekārtot, jo vēl nepratu latviešu valodu, arī vajadzīgie dokumenti nebija nokārtoti. Īslaicīgi mani paņēma par zobārsta asistenti.

Tagad dokumenti kārtībā, vajadzīgās atļaujas nokārtotas un no janvāra strādāju sociālajā nodaļā. Mācos latviešu valodu un galā tieku, cilvēki mani saprot.

Darba apstākļi ir labi, bet ļoti atšķiras cilvēku mentalitāte.

Tie, par kuriem slimnīcā rūpējamies, ir mierīgi, pateicīgi un pret mums izturas siltāk nekā citi. Nezinu, kāpēc tā ir; varbūt šie cilvēki paši par sevi citādāki.

Nevar salīdzināt, kāds aprīkojums Ukrainā un slimnīcā šeit, kur viss modernizēts, jauns. Par kara apstākļiem nerunājot; jāiztiek ar to, kas palicis.

Rezerves bija sagādātas, bet gadās strādāt ar tādiem materiāliem, kādi trāpās pa rokai.

– Jūsu dēls mācās Vaiņodes vidusskolā. Kā viņam klājas?

– Es uzskatu, ka normāli, nes mājās samērā labas atzīmes. Latviešu valodā viņam grūti, bet cenšas to apgūt un arī saprast.

Taču tajos mācību priekšmetos, kuri vairāk vizuāli, piemēram, matemātika, informātika, arī angļu valoda, klājas labāk. Tajos viņš tiek līdzi klasei.

Papildus viņš vakaros mācās kursos programmēšanu, angļu un latviešu valodu. Ir aizņemts visu dienu.

– Latviski viņš jau runā samērā labi.

– Jā, ja es ko iesāku teikt, viņš saprot, kas jāatbild un kā jāturpina. Taču mājās runājam ukrainiski, latviski ne.

– Kad jūs mācījāties, tad krievu valodas skolās bija daudz?

– Kādus četrus gadus to mācījos daudz, bet pamatīgi tā arī neapguvu, jo valodu attiecība sāka mainīties. Ukraiņu valodas bija mazliet vairāk nekā krievu.

– Latviski saprotat un runājat, vai mērķis ir valodu apgūt teicami?

– Man nepieciešams to prast darbā, un – jo vairāk, jo labāk. Tāpēc pierakstos kursos, kādus vien atrodu.

Rudenī bija brīdis, kad mācījos divos vienlaikus, – vienos internetā, otrus mums piedāvāja klātienē šeit pat. Tā es mazliet vienā vietā, mazliet otrā, jo gribējās apgūt pēc iespējas vairāk.

Izrādījās, ka starp diviem pasniedzējiem atrasties nav vienkārši, jo katrs deva savu informāciju;

tiešsaistē ne viss ir saprotams un kļūst skaidrs.

Tagad es mācos jau trešo kursu, kopš esmu šeit atbraukusi; pirmais bija pavasarī. Ar mums strādā skolotāja Ineta [Jurķe–Miķelsone], viņā klausoties, viss kļūst saprotamāks, vieglāk uztverams nekā attālinātās nodarbībās.

– Pastāstiet par savu bērnību!

– Dzīvoju Harkivas apgabalā, lielāko daļu bērnības pavadīju laukos pie vecmāmiņas. Viņai bija saimniecība – turēja govis un pīles, tās vajadzēja kopt un barot.

Pamatskolā biju parasta skolniece, pēc tās beigšanas iestājos medicīnas skolā. Ne ar ko īpaši papildus nenodarbojos, taču dienas tajā vecumā bija piesātinātas, tāpēc ka agri sāku mammai palīdzēt.

Viņa mani audzināja viena, un rocība nebija liela, vienmēr trūka naudas.

Manā skolas laikā mamma nodarbojās ar kosmētikas izplatīšanu. Es viņai palīdzēju izpildīt pasūtījumus un tādā veidā nedaudz nopelnīju.

Kad aizgāju mācīties tālāk, arī tad brīva laika īsti nebija. Vectētiņš strādāja kafejnīcā par apsargu, viņam bija gan jāuzmana apmeklētāju uzvedība, jārūpējas par kārtību, gan arī jākopj teritorija. Man bija 16 gadu, kad es jau strādāju apsardzē.

Kad apritēja 18, braucu peļņā uz Krimu. Nokārtoju skolā kursa  eksāmenus, pabeidzu mācību gadu, un aiziet! Krimā novācu ražu – plantācijās lasīju ķiršus, persikus, no visa mazliet.

Pabeidzot medicīnas skolu, uzreiz sāku strādāt. Mani paņēma slimnīcā, kaut arī tur brīvu štata vietu nebija. Trūka darbinieku.

– Kāpēc izvēlējāties mediķes profesiju?

– Tā sanāk mantota. Tētis šobrīd strādā par rentgena laborantu, mamma ir slimnīcā nodaļas vecākā medicīnas māsa, arī radiniece un tante strādā medicīnā.

Patiesībā vecmāmiņas sapnis bija, lai izmācos par mediķi.

Pati kādreiz nemaz īsti nesapratu, ko gribu, tāpēc labi vien bija, ka mani pavirzīja. Tad daudz nedomāju, pabeidzu deviņas klases un uzreiz iestājos mācīties profesiju.

15 gadu vecumā arī īsti neapzinies, kas dzīvē gribi būt. Man vēlmju bija daudz – kļūt par frizieri vai stilisti, autovadītāju, dispečeri… 150 domu šaudījās galvā, bet izrādījās, ka medicīnas joma vistuvākā.

Mamma strādāja slimnīcā un visu laiku mani ņēma sev līdzi uz darbu. Es no astoņu mēnešu vecuma dzīvoju terapijas nodaļā, turpat blakus mammai.

Manā mazotnē viņa strādāja procedūru kabinetā, darbs bija maiņās, tā ka strādājām gan dienās, gan naktīs.

– Vai mediķes darbā esat pieredzējusi ļoti smagas situācijas?

– Īsti tā nevaru teikt, lai gan bijuši visādi momenti un grūtības ikdienā ir. Es taču strādāju gan terapijā, gan četrus gadus līdz karam – reanimācijā; tur bija sarežģītāk un visu ko nācās pieredzēt.

Es pret savu darbu vienmēr esmu izturējusies atbildīgi, sūdzību par mani nebija, un vadība izturējās labi.

– Miers – pāri visam, bet kādas vēl ir jūsu dzīves vērtības?

– Man galvenais, ka ir dēls; viņam dodu visu. 

– Tā jau var puiku izlutināt…

– Nezinu gan… Jums šeit ir mazliet citādāka attieksme pret bērniem, bet mums, ja ģimenē viens bērns, tad – visu viņam. Ēdiens, protams, tiks sagādāts tik un tā, bet gribas, lai ir arī kas vairāk. Lai viņam bērnība labāka nekā mums.

Augām 90. gados, kad bija sarežģīti apstākļi, – vecā sistēma bruka, valdīja nebeidzama nabadzība. Un, ja reiz tā noticis, ka atrodamies  Eiropas Savienībā un varam atļauties bērnam ko vairāk, tad arī gribas to dot.

– Kādas izjūtas bija, nonākot Eiropas Savienībā?

– Īpaši nav, ko uzsvērt. Augstas cenas, bet tagad arī Ukrainā viss palicis dārgāks. Ir grūti pierast pie Latvijas likumiem.

Esam likumpaklausīgi cilvēki, mums gribas rīkoties pareizi, bet sanāk, ka ne visu zinām un izprotam. Piemēram, iebraucam stāvlaukumā, kurā jānopērk talons, bet mēs to nezinājām…

Šobrīd jau saprotam – ja ko nezinām, labāk kādam pajautāt, un mums paskaidros.

Man patīk, ka šeit vienmēr palīdz, kad uzrunājam.

Ja cilvēks nezina pateikt, aiziet paprasa citam, kurš zina. Vienmēr reaģē.

– Kaķi paņēmāt tāpēc, ka dēls to gribēja?

– Jā, bērns to ļoti lūdza, un abi ar vīru domājām, ko mums darīt, – ņemt vai neņemt? Tā kā dzīvojam kopmītnēs, apstākļi mājdzīvnieku turēšanai nav labākie. Taču nolēmām – nekas traks nebūs, ja paņemsim, tik un tā pārcelsimies dzīvot uz Priekuli. Es tur strādāju slimnīcā, tāpēc izdevīgāk būs dzīvot tuvumā.

Mums dzīvokli atrada, bet šobrīd vēl nevaram pārcelties, jo tas jāremontē, mazliet jāpārtaisa. Sākam pamazām ko darīt, jo esam nedaudz iekrājuši naudu.

– Cik liels ir Priekules dzīvoklis?

– Tajā trīs istabas, protams, būs ērtāk. Varēsim izmitināt ciemos atbraukušus radiniekus. Mamma nevar atbraukt pavisam, viņu nelaiž tāpēc, ka mediķe un ir pienākums palikt Ukrainā.

Gribējām sev atvest līdzi vecmāmiņu un vectētiņu un līdz pēdējam cerējām, ka tas arī izdosies, bet viņi nespēj pamest māju un saimniecību, sunīšus, kaķīšus. Nav gatavi tādām dzīves pārmaiņām, neskatoties uz to, ka apkārt situācija nepavisam nav vienkārša tāpat kā visā valstī. Ciešas, gaida, uz kaut ko cer…

– Draudzības pasākumā ar vaiņodniekiem jūs rādījāt, kā mājās pagatavot ziepes. Kas to iemācīja?

– Mani neviens nemācīja, es apguvu pati. Ziepju gatavošana ir pietiekami interesanta. Man skaistas ziepes vienmēr patikušas jau kopš bērnības un to pagatavošana šķitusi aizraujoša, bet pati nebiju izmēģinājusi. Taču internetā uzgāju video, kurā demonstrēja, kā dara; skatījos un atkārtoju.

Sākumā gatavoju sev, bet vēlāk sapratu, ka šajā jomā var gan attīstīties, gan arī mazliet nopelnīt.

Natālija Reutska draudzības pasākumā ar vaiņodniekiem vadīja ziepju meistardarbnīcu. Ukraiņu bērni viņu izjautāja jau pirms nodarbības. Foto: Ģirts Gertsons

Ziepju gatavošana ir arī mākslas veids. Sanāk dažādas krāsas, var izveidot interesantas formas. Sāku ar mazu lācīti, bet nu jau esmu iemācījusies pagatavot puķu pušķus un dažnedažādas figūras.

Mājās, Ukrainā, nodarbojos ar daudz ko. Arī mājās taisīju manikīru un pedikīru – viss notika paralēli darbam medicīnā. Pazīstamām sievietēm bija veikali, es tiem piegādāju kosmētiku.

Galvenais bija nostrādāt pamatdarbā, un tad varēju darīt visu citu; patiesībā brīva laika man nekad nav bijis.

Reizēm, nostrādājusi nakts maiņu slimnīcā, mājās atgriezos tikai vēlu vakarā.

Cilvēki zināja, ko es protu un varu sagādāt, un aicināja pie sevis. Tad te, tad tur bija jābrauc, kaut kas jāaizved, jāaiznes.

– Vai vīrs ir tikpat aktīvs kā jūs?

– Viņš strādā algotu darbu, cenšas izdarīt ģimenei nepieciešamo, taču pieradis, ka es aizbraukšu visur, kur vajag. Vīrs mājās ir vairāk nekā es, daudz darbojas ar dēlu, pagatavo ēst.

– Kā jums visvairāk pietrūkst?

– Ļoti skumstu pēc mājām, neaprakstāmas ilgas. Būtu miera laiks, mēs mierīgāk reaģētu uz pārcelšanos, jo tagad daudzi brauc uz citām valstīm strādāt, dzīvot. Bet, kad jāpamet vectētiņš, vecmāmiņa, mamma un katru dienu viņi atrodas frontes līnijā…

Oktobrī raķete nokrita vecmāmiņas mājas pagalmā, gāja bojā 59 cilvēki.

To zinot, ir ļoti smagi, nav iespējams iemigt. Visu laiku uztraukums – ja nu kāds piezvana un pastāsta, ka notikusi nelaime? Pat nezinu, kā izturēties tādā situācijā.

Ikdienā? Katastrofiski trūkst laika. (Smejas.) Tāda sajūta, ka te laiks lido, diena burtiski aiztek.

Vizītkarte

Natālija Reutska

  • 31 gadu veca ukrainiete.
  • Vienīgais bērns ģimenē, tuvākie radinieki palikuši Ukrainā.
  • Pēc izglītības – feldšere. Strādā Priekules slimnīcas sociālajā nodaļā par medmāsu.
  • Kopš 2022. gada jūlija kopā ar vīru un dēlu dzīvo bijušās Vaiņodes internātskolas kopmītnēs.
  • Natālijas ģimenē ir trīs mājdzīvnieki – divas jūrascūciņas un tramīgs melns kaķis, ko pirms mēneša pārveda no patversmes.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz