Sestdiena, 22. februāris Rigonda, Adrians, Ārija, Adriāna, Adrija

Vecpils pagastā konstatē Āfrikas cūku mēri; likvidē 49 cūkas

Vecpils pagastā konstatē Āfrikas cūku mēri; likvidē 49 cūkas
Foto: Egons Zīverts
08.07.2019 10:10

liepajniekiem.lv

Cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagasta “Zaļodzēs” konstatēts Āfrikas cūku mēris, informē Pārtikas un veterinārais dienesta Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Anna Joffe. Tas ir šogad pirmais Latvijā reģistrētais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā ir veicis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp iznīcinot 49 cūkas.

Kā vēsta A.Joffe, ir noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. “Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.”

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas.

PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē, norāda A.Joffe.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

· jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
· nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
· cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
· ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
· kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
· pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
· ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Šogad Latvijai tuvākie ĀCM uzliesmojuma gadījumi mājas cūkām konstatēti 5 gadījumos Lietuvā un 10 gadījumos Polijā. Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām bija 2018.gada 15.augustā.

Nelielajai saimniecībai tuvumā nav lielu cūkkopības fermu, aģentūrai LETA teica Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

Lejniece atzīmēja, ka saimniecība nav LCAA biedre un viņai neesot informācijas kā slimība būtu varējusi iekļūt novietnē. Pēc viņas teiktā, tas taps zināms tikai pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktās epidemioloģiskās izmeklēšanas.

“Arī LCAA visām saimniecībām, it sevišķi Kurzemē, kur patlaban ir aktīvākā meža cūku krišana ĀCM dēļ, atgādinām par trīskāršu biodrošību, nepieciešamību veikt pārrunas ar darbiniekiem un apmeklētājiem, lai netiktu pieļautas kļūmes,” teica Lejniece.

Viņa piebilda, ka šā gada pirmais ĀCM saslimšanas gadījums mājas cūku populācijā liek rūpīgāk pārvērtēt biodrošību. “Tiklīdz saņēmām šo informāciju, savstarpēji sazvanījāmies un pārrunājām notikušo. Tas vēlreiz pierāda, ka šī slimība mums, cūkkopjiem, neļaus atslābt,” sacīja Lejniece.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli