Sestdiena, 19. septembris Verners, Muntis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Vēžu” vīna darināšanas gudrībās rokoties

“Vēžu” vīna darināšanas gudrībās rokoties
01.12.2006 19:28

0

Atslēgvārdi

Šoruden Gaviezes pagasta “Ražas ballē” prasmīgākā vīndara nosaukumu izpelnījās un balvu saņēma Mārcis Jukšs no zemnieku saimniecības “Vēži”. Gados jaunais cilvēks mērķtiecīgi pievērsies augļkopībai, stāda un iekopj ābeļdārzus, bet līdztekus tam pievērsies ar vīna darināšanas mākslai un šajā jomā atradis sev interesantus domubiedrus Latvijas Vīndaru biedrībā. “Satikšanās ar viņiem mani aizrāva. Tas bija kā āķis lūpā, kad atpakaļceļa vairs nav,” sacīja gavieznieks. Mūsu rajonu biedrībā pagaidām pārstāvot tikai viņš un aizputnieks Varis Sants.

Pagrabs, kurā ienākas āboli un vīns

Pirmais, ar ko lepojas un kurp ciemiņus aicina Mārcis Jukšs, ir viņa augļu pagrabs. Tur, kastēs sakārtoti un apetīti rosinot, smaržo visdažādākie vēla rudens un ziemas šķirņu āboli. Sārtvaidži un spilgti dzelteni – kā sviesta pikuči. Lieli – apaļi un mazāka izmēra bumbuļi. Dažas no šķirnēm teju būs ienākušās, citas kļūšot baudāmas ap Ziemassvētkiem, bet ir arī tādas, kas ēdāja zobiem padevīgas palikšot tikai pavasara pusē. Visam savs laiks.

Lai augļi saglabātos sulīgi un svaigi, telpā nemitīgi tiekot uzturēts vienmērīgs mitra gaisa režīms. Arī grīdu viscaur klāj plāna ūdens kārtiņa. Bet pagraba tumšākajā un tālākajā galā sarindotās garkakla pudelēs – klusumā un noslēpumains glabājas pašdarinātais vīns. Saimnieks saka, ka līdz lietošanas brīdim tam šeit kādu laiku jānostāvas. Visātrāk ienākoties ābolu vīns, kam vajadzīgi tikai pāris gadu, bet ķiršu un zemeņu vīns parasti nogatavojas trijos līdz piecos gados. Ilgāk tos uzglabāt neesot prāta darbs, jo tad varot izmainīties gan krāsa, gan garšas īpašības. Un ne jau uz labo pusi…

Svarīga ir garšas buķete

Mārcis Jukšs uzsver, ka viņš ir videi draudzīgi saimniekojošs augļkopējs, kurš ķīmiju savos dārzos nepielieto. Tas jāsaprot tā, ka arī vīns “Vēžos” tiek darināts tikai no dabīgās augļu un ogu sulas un nekādas citas papildvielas sevī nesatur. Tieši tādēļ, ka ķīmikālijas nav pielietotas, vīna uzglabāšanas termiņi esot ierobežoti. “Ķīmija spējīga nogalināt visu. Tikai tāds, kam pievienoti konservanti, var glabāties simt un vairāk gadu,” ironiski pasmaidīja “Vēžu” saimnieks.

Bet viņam tie ilgie termiņi nemaz neesot vajadzīgi. Katru rudeni taču pietiekot izejvielu, lai pievērstos jaunam raudzējumam. Lietā tiekot liktas novāktās ogas, kā arī mazie un kroplie āboltēni un bumbierīši, kas tirgum nav piemēroti. Kad izspiestā augļu un ogu sula iepildīta raudzējamajos traukos, vīndaris tai pievieno franču raugu. Mārcis Jukšs uzskata, ka no tā īpašībām ļoti atkarīga vīna kvalitāte.

Bet, vaicāts par vīna sastāva receptēm, atbildēja izvairīgi. Svarīga esot garšas buķete. Arī krāsa un smarža. Viņaprāt, divus vienādus vīnus mājas apstākļos vispār neesot iespējams izgatavot. Katru reizi dzērienam būšot savas, atšķirīgas īpatnības. Tāpēc, ka iznākumu nosaka ļoti daudzi komponenti. Arī aizvadītā vasara. Kāda tā bijusi? “Vienugad ogas un augļi ir saldāki, bet citugad tie ienākas skābāki. Arī sulas sastāvu nekad nav iespējams atkārtot. Tādēļ varu teikt tā: cik vīnu, tik recepšu. Taču tieši tas ir saistoši, nekad nav precīzi zināms, kas tur īsti iznāks,” klāstīja vīndaris.

Vīna darināšana prasa pacietību

Mārcis Jukšs atklāja, ka reizumis neapmierinoties ar dārzā izaudzēto, bet ievācot tāpat dāvanas, ko piedāvā mežs un lauks. Ļoti noderīgi vīna darināšanai izrādījušies mežāboli, jo tajos ir vairāk skābuma. No dārza šķirnēm tiem varot līdzināties tikai Antonovka. Mežābolus Mārcis Jukšs atrodot sēņodams un katru reizi pārnesot mājās pa prāvam grozam. “Kā cilvēka iztikšanai ir vajadzīga maize un ūdens, tā vīna raudzēšanai nepieciešams slāpeklis un cukurs. Jo izejvielās ar to bagātākas, jo labāk, ” atzina vīndaris.

 Arī patlaban, iepildīts lielos un hermētiski noslēgtos stikla traukos, “Vēžos” rūgst šā rudens vīns. Liekas, ka tas burbuļojot kaut ko nemitīgi savam saimniekam vēsta. Tā tas turpināšoties mēnešus trīs vai četrus. Lielajos traukos rūgšanas process notiekot ilgāk, mazajos – straujāk. “Pēc tam, kad vīns ir norūdzis, to novieto vēsākā vietā, lai kādu laiku nodzidrinās,” sacīja augļkopējs, piebilstot, ka vīndara vaļasprieks nostiprinot cilvēkā arī pacietību. Neko šajā darbā nav iespējams sasteigt, visam jānotiek tādā secībā, kā iekārtojusi Dabas māte.

Dzēriens, kas sniedz baudu

Vīndaru brālībā, kas tagad pārtapusi par biedrību, viņš satiekoties ar lietpratējiem. Tad pienākot arī pats interesantākais brīdis visā vīna tapšanas procesā. Un tā esot dzēriena degustēšana, kuras gaitā kopīgi tiek noskaidrotas vissmalkākās garšas nianses un labākie meistari. Stāstīta pieredze un gūti secinājumi nākamajiem brūvējumiem. Brālībā nelišķējot viens otram, bet sakot uz aci visu, kā ir. Tas ir pats svarīgākais, jo kam gan der salkani komplimenti? Latvijas vīndari satiekoties gadā reizes trīs vai četras, viņi piedaloties arī Vīna svētkos Sabilē un rudenī, kad notiek vīnogu izstāde.

 Vīns ir dzēriens, kas sniedz baudu. Tas domāts garastāvokļa uzlabošanai. Daudzi to iedzer pirms pusdienām. Taču vīns jālieto ar mēru, savā vietā un laikā. Lai likuma sargi neiebilstu, jāteic, ka pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jebkura cilvēka veselībai, turpretī laikus iztukšota vīna glāze var paglābt no saslimšanas. Mārcis Jukšs pastāstīja, kā reiz, strādājot savā dārzā, ļoti izmircis un pārsalis. Kad pārnācis mājās, jutis, ka slimība ir klāt. Taču iedzertais skābais upeņu vīns, kura sastāvā netrūkst dažādu vitamīnu, to novērsis, un pēdējos gados viņam vispār visas slimības gājušas secen.

Franču ciemiņi izsakās atzinīgi

Lasītāju droši vien interesē, kā tiek notērēts “Vēžu” vīns? Mārcis Jukšs teica, ka uz tirgu to nevedot, bet mēdzot uzcienāt draugus un paziņas. Galdā pudeles tiekot celtas arī tad, kad jānosvin dzimšanas diena vai kādi citi svētki. Un tad esot lieliski, ka bāriņš atrodas tepat pagrabā un nekad nav jāskrien meklēt rezerves uz Grobiņu vai citu vietu. Viņš neslēpa, ka gadījies kopā ar draugiem nonākt arī līdz dziesmai, taču otrā rītā galva nekad neesot sāpējusi, vienmēr pamodies možs un darba spējīgs.

 Savu vīndara prasmi gavieznieks ļāvis novērtēt arī pašvaldības deputātiem, un šā gada pavasarī sarīkojis raudzējuma degustācijas sarīkojumu no vīna zemes Francijas atbraukušajiem pagasta ciemiņiem. Tie, protams, bijuši pārsteigti par iespēju tikties ar vietējo vīndari un, viņa dzērienu nobaudījuši, ne tikai devuši tam atzinīgu novērtējumu, bet pat iegādājušies vairākas pudeles līdzvešanai uz mājām. “Vēžu” saimnieks pastāstīja, ka ne tik sen viņa raudzējumu novērtēt iegriezušies arī Liepājas deputāti ar domes priekšsēdētāju Uldi Sesku priekšgalā.

Vairāk nekā desmit gados, kas veltīti vīndara mākslas izzināšanai, Mārcim Jukšam nācies piedzīvot arī gadījumus, kad raudzējums pārvēršas etiķī un ir jāizlej. Tomēr neveiksmes tikai vairojot interesi darboties, lai perfektāk izprastu vīna raudzēšanas vissmalkākās nianses un spētu radīt dzērienu, no kura neatteiktos pat dievi.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz