Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zentas Mauriņas portrets atrod mājas Grobiņā

Zentas Mauriņas portrets atrod mājas Grobiņā
Bronzas cilnis sver 18,8 kilogramus, un Āris Avens brīdina, ka Zentas Mauriņas piemiņas istabām vajadzēs kārtīgu naglu, kur uzkarināt. Lai arī līgumam ir termiņš, Inese Avena apsola: "Droši varam teikt, ka mākslas darba mājas būs šeit." (Foto: Grobiņas novada dome)
11.08.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Grobiņā, Zentas Mauriņas piemiņas istabās, 7. augustā viesojās Inese un Āris Aveni no Vācijā, Freiburgā, esošā latviešu kultūras centra “Bērzaine”. Viņi atveda muzejam ļoti vērtīgu dāvanu – Z. Mauriņas bronzā kaltu portretu – cilni, kas uzdāvināts un līdz šim glabājies pie “Daugavas vanagiem” Vācijā.

Zentas Mauriņas piemiņas istabu vadītāja Maija Rolava ar 3×3 nometņu rīkotāju Latvijā, Liepājā par skolotāju izstudējušo I. Avenu bija pazīstamas, jo Inese šeit viesojās pagājušajā vasarā. “Kad viņa paziņoja, ka grib dāvināt Zentas Mauriņas bronzas cilni un atsūtīja fotogrāfiju, tai brīdī sapratu, ka esmu to jau redzējusi. Atradu vācu mākslinieka Fideļa Benteles katalogu, kas izdots 1975. gadā, to mums atsūtīja Zentas sekretāres meita no Zviedrijas.

Gribējās uzzināt vismaz aptuvenu ciļņa izgatavošanas laiku. Vācijā izdotā albumā par Z. Mauriņu ir 1967. gadā uzņemta fotogrāfijā, kurā viņa pozē māksliniekam viņa darbnīcā. Fotogrāfijā redzams, kur Zenta tur roku, un šis moments atainots arī cilnī,” pastāsta M. Rolava. Nu vēl viens stāsts izvilkts no anonimitātes un krājumam Grobiņā pievienojusies vēl viena vērtīga lieta. Pērn jau saņemts vērtīgs dāvinājums – rakstnieces mēbeles.

Āris Avens atklāj, ka uz “Bērzaini” atbraucis Dzintars Kalniņš, kura vecāki bija saglabājuši šo mākslas darbu: “Saziņa ar viņu pārsvarā notika vācu valodā, jo šī kunga māte bija vāciete. Viņas mūžs sasaucās ar Zentas mūžu, jo pēdējos 20 gadus viņa pavadījusi ratiņkrēslā.” I. Avena piebilst, ka kopā ar vīru Kārli Kalniņu sieviete interesējusies par Z. Mauriņas dzīves gājumu Vācijā, kur rakstniece dzīvoja Bādkrocingenē, lasījusi viņas grāmatas, kas tika izdotas vācu valodā. “Vācieši Zentai Mauriņai sekoja kā fanu pūlis. Vienmēr bija, kas stumj, aizved, ieceļ, bija gan sekretāre, gan draugi un cienītāji. Dzintars Kalniņš šo cilni mums uzdāvināja.”

Tā kā “Bērzainē” bibliotēkā visas sienas esot pilnas ar grāmatplauktiem, mākslas darbam tur īsti neatradās vieta. Pēc pērnās vizītes muzejā Grobiņā Aveni nosprieduši, ka šim cilnim jāatrodas tuvāk Z. Mauriņas piemiņas vietām Latvijā.

Cilnis nodots valdījumā Grobiņas novada domei, līgumu uz 99 gadiem parakstīja domes priekšsēdētājs Aivars Priedols.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz