Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ziemas miegs nav sācies

Ziemas miegs nav sācies
Foto: Egons Zīverts
04.01.2018 07:15

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Janvāris klāt, bet ziema joprojām nesākas. Lācis, kam būtu jāguļ ziemas miegā, joprojām grozās no vieniem sāniem uz otriem. Tā šobrīd klājas trim ķepaiņiem Rīgas zoodārza filiālē “Cīruļi” Kalvenē. Pašiem pavaicāt neko nevar, jo lāči ir migā un apmeklētājiem nerādās. “Pēdējās divas nedēļas laukā nav manīti, bet pa īstam gulēt arī nav aizgājuši. Pa laikam pārtiku paņem,” novērojis “Cīruļu” pārvaldnieks Arnis Bergmanis. Tomēr pēc zoodārza zvēru uzvedības nevarot pateikt, vai ziema atnāks un kāda tā būs. “Viņi jau dzīvo citādi nekā dzīvnieks mežā – ar labu ēdināšanu un veselības aprūpi.”

Arnis stāsta, ka pagājušajā gadā bija tāda pati ziema, bet brīnums – lāči divarpus mēnešus nogulēja. Normālākā ziemā uznāk sals – lāči noguļ divas nedēļas. Kad sākas atkusnis, kļūst aktīvāki, pat laukā iznāk. “Klimats acīmredzot atstāj iespaidu uz visu. Domāju, ka lācim nav sliktāk no tā, ka nedabū kārtīgi gulēt. Arī savvaļā viņiem apmēram tāpat iet. Kad lācis jūt, ka ies gulēt, viņš divas nedēļas neēd gaļu, tikai augus. Iztīra kuņģi un tad iet gulēt. Arī tad, kad mūsu lāči divarpus mēnešus norāva, kad nāca ārā, nepateiksi, ka viņš būtu miesās izkrities. Savu vielmaiņu ir kaut kā piebremzējis,” atklāj zvēru speciālists.

Lācim migā jau labi, bet ziemošanas apstākļi kopumā šogad ir nomācoši mitruma dēļ. “Lielākā elle ir pie barotavām. Divreiz nedēļā tur ir jāpiebrauc. Dzīvnieki tur visu laiku mīcās, no gaisa nepārtraukti nāk mitrums. Tiklīdz traktors vairs normāli nevar piebraukt, barotavas pārliekam uz priekšu. Mīcies kā pa plastilīnu. Un tad pavasarī tīrām nost, kultivējam, pārsējam. Kad ziema bija kā ziema, nolika barotavu, un tā tur stāvēja. Tagad viss ir iemuļļāts gruntī iekšā līdz pusmetram,” stāsta A. Bergmanis. Vai savvaļas dzīvniekiem instinkts pasaka priekšā, kādi būs laika apstākļi? “Gājputnu šinī brīdī ir uzkrītoši daudz. Gulbjus ļoti daudz novērojam. Ķīvīšu bars pie kiangu aploka sēž. Acīmredzot jūt, ka nekur nav jāsteidzas, ka ir pietiekoši silts, barības bāze ir. Viņi neiespringst. Gan jau sausu vietu atradīs. Ir daudz labāk, nekā cīnīties pa sasalušu sērsnu. Kur viņam tagad daudz jāiet? Sēž un vietas un barojas,” smej Arnis.

Visi dzīvnieki “Cīruļos” šobrīd nav aplūkojami. Mežacūkām jādzīvo slēgtās telpās. Jo bīstami pietuvojies Āfrikas cūku mēris. “Starp iemidzināt un ievietot kūtī mēs izvēlējāmies pēdējo, cerībā, ka varbūt izdosies nosargāt,” saka A. Bergmanis.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 4. janvāra numurā.

#kvards-20180104-06#

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz