Pirmdiena, 21. septembris Matīss, Modris, Mariss
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Zinību dienā par problēmām cenšas nedomāt

Zinību dienā par problēmām cenšas nedomāt
01.09.2009 11:01

Atslēgvārdi

Astoņu Liepājas puses novadu skolās jaunais mācību gads sācies, cenšoties nepieminēt skolotāju algu samazinājumu, vecāku bezdarbu un citas ekonomiskās krīzes izraisītās sekas.

Par problēmām vismaz šodien negribam domāt, redakcijai teica vairāki pedagogi. Bērni gan mazliet sarūgtināti – gribējies garāku vasaru.

Sāk jaunu tradīciju

No rīta skolēni bija pamanāmi it visur. Viņi, dažs kopā ar vecākiem, gladiolām, asterēm rokās steidzās skolu virzienā. Vēl kāds, iesēdies satiksmes autobusā, negribēja maksāt. “Vai tad šodien nav par brīvu?” viņš bija izbrīnīts.

Aizputes vidusskolā šogad aizsākta jauna tradīcija – svinīgos gadījumos dziedāt skolas himnu. Dziesmas autore ir mūzikas skolotāja Vineta Snipke. “Nolēmām, ka turpmāk svētku reizēs vienmēr dziedāsim skolas himnu,” stāsta skolotāja Ausma Kirhnere. Savukārt 1. klašu audzinātājas palaida debesīs balonus ar vēlējumiem. Svinīgajā sarīkojumā piedalījās arī Aizputes Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Grasmanis un Saeimas deputāts, aizputnieks Pēteris Hanka. “Sajūtas ir labas, saulainas. Šodien par problēmām nedomājam,” iesākot jauno mācību gadu, “Kurzemes Vārdam” teica A. Kirhnere.

Līdzīgi jutās arī Grobiņas ģimnāzijas direktores vietniece audzināšanas darbā, 8.b klases audzinātāja Alda Cinkus. “Mēs esam vieni no tiem, kas nesaprot, uz ko arodbiedrība šodien aicināja. Skolēni taču pie pašreizējās situācijas nav vainīgi, viņiem šodien nevajag redzēt sēru lentes,” viņa uzskata.

Šis mācību gads Grobiņā esot sācies ar uzrunām, kurās vairāk nekā iepriekš ieskanējušās gaišās, optimistiskās notis. “Mūsos ir spītība, ka jāturas,” apgalvoja A. Cinkus. Turklāt ģimnāzijas vadībai neesot pamata sūdzēties, ka klājas grūti. Skolēnu skaits katru gadu turpinot pieaugt. Ģimnāzijas klasēs šogad mācās aptuveni 200, proģimnāzijas klasēs – vairāk nekā 100 skolēnu.

Pēc svinīgajām uzrunām tapa skolēnu un skolotāju kopbilde. No skolas logiem pagalmā esošos bērnus fotografēja “Mārītes fotokompānijas” darbinieks Kristaps Dubļāns. “Sākumā likās bezcerīgi, bet pēc tam izdevās. Kamēr visus koriģēju, saule vairs nespīdēja acīs, bet bija jau pagriezusies tā, ka ir pakausī,” pasmaidīja K. Dubļāns. Pēc tam viņš fotografēja klašu kolektīvus. Portretus gan braukšot uzņemt citreiz. “Ar “Mārītes fotokompāniju” mums ir sena sadarbība,” piebilda A. Cinkus.

Pavisam priecīgi šis mācību gads iesācies Kazdangas pamatskolā, kur nu būs par aptuveni 50 skolēniem vairāk. Tas gan uz citas skolas slēgšanas rēķina. Blakus – Kuldīgas novada Laidu pagastā – slēgta Sermītes pamatskola. Tomēr Liepājas pusē joprojām pieaug to skolu skaits, kur mācās mazāk nekā 100 bērnu. “Vieglāk pateikt, kurās ir vairāk,” atzina Liepājas rajona Izglītības pārvaldes vadītājs Zigmunds Cinkus.

Attieksme pret darbu nemainīsies

Nopirkt visu vajadzīgo skolai šogad nebija viegli daudziem vecākiem. To zina Nīcas novada sociālā darbiniece Inese Kalnišķe, kura arī pati ir skolnieka mamma. “Bērnu palaidu uz skolu ar tādām pašām domām kā katru gadu. Mums labi, nekādu lielo izmaiņu nav – ne skola jāmaina, ne skolotāji mainās,” viņa sacīja. Taču piebilda, ka 4. klases skolēnam Emīlam atkal jāceļas pulksten pusseptiņos, lai pusdeviņos būtu skolā. Ceļš garš. Un tā šogad ir ne vienam vien bērnam, jo daudzviet Latvijā skolas slēgtas. Līdz jaunajai skolai jāmēro tālāks ceļš, tādēļ agrāk jāceļas, arī vakarā bērni vēlāk tiek mājās.

“Nezinu, kāpēc, bet man liekas, ka krīze ir uzlikta uz bērnu pleciem. Gandrīz visi saīsinājumi taču saistās ar bērniem,” I. Kalnišķe sprieda. Taču viņa neuzskata, ka krasā algu samazinājuma dēļ mainīsies skolotāju attieksme pret darbu. “Īsts skolotājs ar pusatdevi nemaz nespēj strādāt. Ne jau nauda ir noteicošais, kāpēc cilvēks izvēlas strādāt par skolotāju.”

Tikmēr skolēniem citas raizes. Pāvilostas vidusskolas 11. klases skolniece Beate Jance 1. septembrī pēc svinīgā sarīkojuma neslēpa, ka izjūtas nav tās labākās. “Vasara beigusies, bet saulainās dienas tikai tagad sākas! Augusts bija tik lietains,” viņa novilka.

Savukārt kāds pirmklasnieks žēlojās, ka uz skolu nemaz negribas, jo tur tikai viens draugs. Viņa klasesbiedrs gan bija sajūsmā par jauno posmu dzīvē. Tagad jūtoties jau liels.

Mācīties uzreiz neliks

Lai bērniem nebūtu uzreiz jāsāk mācīties, lai viņi varētu atkal aprast ar situāciju, kāda valda skolā, daudzviet 2. un 3. septembrī rīko adaptācijas dienas.

Grobiņas ģimnāzijā šodien notiek Sporta diena. To rīko 12.a klase, kas pagājušajā mācību gadā kļuva par “ZZ čempionāta” laureātiem. “Ne tik daudz tiks pārbaudītas fiziskās spējas, cik prāts un komandas saspēle,” otrdien zināja teikt direktores vietniece A. Cinkus.

Bet Aizputes vidusskolā šodien katrai klašu grupai tiek rīkotas sporta aktivitātes un radošās darbnīcas. “Mēs, skolotāji, tagad gatavojam balviņas,” ap pusdienlaiku, kad visi skolēni pēc pirmās skolas dienas jau devušies mājās, sacīja skolotāja A. Kirhnere.

Uzziņai:

Situācija astoņu Liepājas puses novadu skolās  2008./2009. m. g.         2009./2010. m. g.

/ kopējais skolēnu skaits                                     4893                               4676
/ pirmklasnieki                                                   393                                 374
/ 10. klases skolēni                                            308                                  301
/ vidusskolēni pavisam                                         905                                 871
/ skolotāji                                                         796                                  617

Liepājas rajona Izglītības pārvaldes dati

“Jo mazāki bērni, jo grūtāk ar viņiem strādāt,” mēģinot koriģēt Grobiņas ģimnāzijas 8.b klases skolēnus tā, lai bildē būtu redzami visi, atzīst “Mārītes fotokompānijas” fotogrāfs Kristaps Dubļāns.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz