Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

A hepatīts – epidēmija turpinās un izplatās

A hepatīts – epidēmija turpinās un izplatās
03.11.2008 00:01

Atslēgvārdi

Par A un B hepatīta infekciju risku, un vakcināciju pret šim slimībām mēs šogad diemžēl vairs nevaram runāt vienīgi ceļotāju veselības un drošības kontekstā. Vairāk nekā tūkstotis A hepatīta slimnieku (un tie ir tikai Latvijas Infektoloģijas centrā nonākušie, reālais skaits ir daudz lielāks) un vai ik dienu ”karstas” ziņas par arvien jauniem inficēšanās gadījumiem nepārprotami liecina – tāpat kā pagājušā gadsimta 80. gados, Latviju atkal pārņēmusi dzeltenās kaites epidēmija – pēc ilgā miera perioda cilvēku imunitāte pret šo apkārtējā vidē ļoti noturīgo, lipīgo un salīdzinoši viegli iegūstamo vīrusu ir vājinājusies, neliels ir arī pret A hepatītu vakcinēto skaits.

Šāda dzeltenās kaites epidēmija Latvijā nav bijusi vismaz pēdējos 20 gadus. Pirmie saslimšanas gadījumi tika novēroti jau gada sākumā, kad ar A hepatīta vīrusu inficējās ievērojams Rīgas restorāna Stella Pub apmeklētāju skaits. Otrs slimības izplatības vilnis sākās augustā, un, pēc speciālistu domām, turpināsies ne tikai līdz šā gada beigām, bet vismaz trīs nākamos gadus, jo cilvēkiem nav speciālas imunitātes pret šo vīrusu.

Šī infekcijas straujā un neapturamā izplatība liecina – vīruss patiešām ir lipīgs, un saukt to tik ”nevainīgi” – par ”netīro roku slimību”, droši vien vairs nebūtu pareizi. Katrā ziņā saslimušos aizskaroši. Protams, roku mazgāšana, ko visās malās piesauc kā glābiņu, nekad nevar būt lieka, īpaši pirms ēšanas un pēc tualetes apmeklējuma – tā tiešām var ierobežot infekcijas izplatību. Un tomēr, kā rāda epidemioloģiskā situācija, tā nav pietiekama un visos gadījumos efektīva.

Slimības uzliesmojums Latvijā ļoti labi un uzskatāmi parāda, ka A hepatīta risks ir pavisam reāls un ikvienam no mums pietuvināts. Jo, raugi, roku mazgāšana pat desmit reižu pēc kārtas nepasargās, ja kādā restorānā vai bistro mēs baudīsim ar A hepatītu inficēta pavāra pagatavotu maltīti. Turklāt – vai mēs varam būt droši, ka rokas būs mazgājis mūsu bērna inficētais draugs/klasesbiedrs, ar kuru kopīgi viņš būs dzēris no vienas Coca-Cola pudeles vai ēdis no vienas čipšu pakas? Starp citu, bērniem un pusaudžiem A hepatīts visbiežāk norit bez ārējām izpausmēm, tāpēc viņi, pašiem nezinot, var inficēt apkārtējos.

Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece, atsaucoties uz aģentūras rīcībā esošajiem datiem, apstiprināja, ka hepatīta A problēma ir aktuāla un nopietna visā Latvijā, lai gan Liepājā un rajonā šogad bijuši tikai atsevišķi saslimšanas gadījumi, tas tomēr iezīmē, ka gluži droši būt nevaram. ”Liepājas pusē ir raksturīgs, ka dažāda veida slimības un vīrusa infekcijas pie mums aktualizējas divas līdz trīs nedēļas vēlāk, sākoties to izplatībai visā Latvijā. Pagaidām viss ir mierīgi, bet tas nenozīmē, ka pēc pāris nedēļām būs tāpat. Vakcinācija ir viena no iespējām, kā pasargāt sevi un apkārtējos no saslimšanas. Īpaši tas būtu jāņem vērā cilvēkiem, kas bieži ceļo, kā arī tiem, kas ir uzņēmīgi pret dažādiem vīrusiem un slimībām,” brīdina I.Kužniece.

Dr. Laila Atiķe: ”Slimībai vēršoties aizvien plašumā, mēs redzam – vienīgā efektīvā metode aizsardzībai pret A hepatīta vīrusu ir vakcinācija. Tikai tā spēs pasargāt iedzīvotājus no inficēšanās un apturēt vīrusa tālāku izplatību. Starp citu, A hepatīts ir viena no retajām slimībām pret kuru iespējams saņemt drošu un efektīvu vakcīnu pat slimības uzliesmojuma laikā. Saņemot šo vakcīnu pat pēc kontakta ar vīrushepatītu A (piemēram, inficēto personu tuviniekiem, kolēģiem), ir iespēja nesaslimt vai pārslimot infekciju vieglā formā.”

Vakcīnas pret hepatītu A ir ļoti efektīvas un drošas un ir pieejamas jau vairāk nekā 10 gadus. Pret A hepatītu var tikt vakcinēti bērni, sākot no 1 gada vecuma. Viņi saņem mazāku vakcīnas devu. No 16 gadu vecuma pusaudži saņem pieaugošiem cilvēkiem domātu devu. Pēc primārās vakcinācijas ir ieteicama revakcinācija, lai nodrošinātu ilgstošu aizsardzību – praktiski mūža garumā.

Vakcinācijas efektivitāte infekcijas uzliesmojuma laikā ir novērtēta dažādās valstīs (piemēram, Slovākijā, ASV, Lielbritānijā, Izraēlā un Itālijā). Šie pētījumi liecina, ka nozīmīga vakcinācijas aptvere (ap 80%) pārtrauc infekcijas izplatību 4 – 8 nedēļu laikā. Arī Latvijas infektoloģijas speciālisti uzskata, ka, vakcinējot 84% iedzīvotāju, epidēmijas tālākā izplatība varētu tikt pārtraukta.

Katrā ziņā A hepatīta uzliesmojums Latvijā ir noderīga viela pārdomām tiem ceļotājiem, kuri vēl līdz šim šaubījās par vakcinācijai nepieciešamību un ekonomēja tai nepieciešamos līdzekļus. Nu jau ir pavisam skaidrs, ka, vakcinējoties pirms ceļojuma, iespējams, tā teikt, ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus – pasargāt sevi no šīs infekcijas ne tikai ceļojuma laikā, bet arī šeit uz vietas, Latvijā.

Papildu informāciju par A hepatītu iespējams iegūt – www.vakcina.lv, www.sva.lv

Portāla liepajniekiem.lv lietotāji, uzrādot kuponu, Liepājā var saņemt 30% atlaidi konsultācijām un vakcinācijai SIA ”L. Atiķes doktorātā”, Kuršu ielā 18 (tālrunis: 634 83271) un Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centrā, Republikas ielā 5 (tālrunis: 634 22497).

Kuponu iespējams izdrukāt šeit.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz