Pirmdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ābeļu ielas iedzīvotāji radoši darbojas un kopā svin svētkus

Ābeļu ielā Liepājā pie ceturtā nama plīvo ielas kopīgais karogs. Skaistais šīs ielas iedzīvotājas Zigrīdas Atāles veidotais vienojošais simbols ābeļziedu laikā pacelts pie daudzām mājām Velnciema ieliņā, kur cilvēki kopā radoši darbojas un svin svētkus. Nevienā citā pilsētas ielā nav tik daudz koši apgleznotu pastkastīšu un soliņu.

Ābeļu ielas iedzīvotāji radoši darbojas un kopā svin svētkus
Gods pacelt kopīgo karogu pie Albužu ģimenes nama bija jaunienācējiem Ābeļu ielā Melveru ģimenei un vecākajai republikas iedzīvotājai Ārijai Lapiņai. (Foto: Dainis Ģelzis)
Gods pacelt kopīgo karogu pie Albužu ģimenes nama bija jaunienācējiem Ābeļu ielā Melveru ģimenei un vecākajai republikas iedzīvotājai Ārijai Lapiņai. (Foto: Dainis Ģelzis)
02.07.2022 06:00

liepajniekiem.lv

No viena ielas gala līdz otram

Ābeļu ielas karoga izveidošanas idejas autore Tija Auziņa atminas, kā sākuši pulcēties pie apgleznotajām pastkastītēm briesmīgā lietū 2020. gada vasaras nogalē. Toreiz domājusi, vai vispār kāds iznāks laukā no mājas?

Taču turpmākie notikumi sekoja cits citam. “Esmu ļoti iepriecināta, ka Ābeļu ielā bez rīkošanas no malas Ziemassvētkos sarīkoja vainagu parādi, nosvinēja Jaungadu un Lieldienas. Jūs jau zināt cits citu vārdā, esmu jau teikusi, ka jums ir izveidojusies republika un draudzība, turpmākais noteikti notiks,” viņa saka.

Aktīvāks esot ielas sākums, bet kopības sajūta nu jau lēnām aiziet līdz otrajam galam. Te ir jaunas ģimenes, kas apmetušās uz dzīvi, ir cilvēki, kas pirmo reizi ieradušies uz svētkiem no ielas tālākā gala.

”Esmu ļoti iepriecināta, ka Jaungadu un Lieldienas Ābeļu iela svinēja paši bez mudinājumiem. Paldies Simonai un Uldim par aizsākumu!” saka Tija Auziņa. Muzicēt Ābeļu ielā Emīlam Dreiblatam jau ir tradīcija. Foto: Dainis Ģelzis

Inta pie ozola šad un tad noliek pa puķei, dalās. Ja citi tā dalītos, tad dārzi būtu vēl krāšņāki. Sandra gatavoja putukrējumu, Evijai izdodas garda rabarberu kūka, Adele ir ielas zvaniņš, kas visu redz un zina, – par katru Tijai ir kas mīļš sakāms.

Viņa mudina iedzīvotājus veidot biedrību, vienlaikus uzsverot, ka tā ir atbildība. Tomēr iespēju būtu vairāk. “Mana vīzija ir tāda, ka jūs varētu paaicināt kundzītēm paklausīties Lapčenoku vai puišus varētu apciemot Olga Rajecka.

To visu var darīt tad, kad ir kodoliņš un finansiālā bāze, tad arī pilsēta varbūt varētu jaukai radošai ieliņai palīdzēt, ja jūs uzrakstītu kādu projektu,” atzīmē T. Auziņa.

Mūziķis Emīls Dreiblats otro reizi viesojas un muzicē Ābeļu ielas republikā. “Ja es kādreiz dzīvotu Jaunliepājā, es gribētu dzīvot Ābeļu ielā, jo te ir kaut kas tāds… Saprotu, ka nebūtu viegli te tikt iekšā,” viņš nosmejas.

Košie soliņi priecē gan Ābeļu ielas iedzīvotājus, kuri var piesēst aprunāties, gan ciemiņus. Foto: Dainis Ģelzis

Visai dienai siltums

Uzvelkot kopīgo lielo karogu, svētku dalībnieki nodzied Liepājas himnu. “Varbūt te apmetīsies kāds muzikants un būs jums sava himna,” novēl Tija.

Iveta Liniņa kopā ar Adeli esot tās rosīgās. “Ja naudiņu vajag savākt, kādam kaut ko paziņot, tad apstaigājam visus. Kaimiņus zinām līdz pašam ielas galam.

Ābeļu ielā ir 60 mājas, visas esam apzinājušas. Ir atsaucīgāki cilvēki, ir mazāk. Karogs ir ap 30 mājās. Varbūt tagad citi redzēs un arī sev vēlēsies tādu karogu.

Visu vasaru mums plīvos, Ziemassvētkos liksim ziemas karogu,” pastāsta Iveta.

Biedrības dibināšanu gan daudzi neatbalstot. Anketēšanā tikai kādi 12 bijuši par to. “Mēs jau turpināsim visu, ir mums ko pasvinēt, cilvēki ir atsaucīgi, katrs atnes mazu cienastiņu,” uzsver Iveta.

Ielas senākā iedzīvotāja Ārija Lapiņa priecīga paceļ šampanieša glāzi. “Mēs protam paši labi lustēties, tā mums svētki iznāk sirsnīgāk,” viņa atzīst.

Šoreiz esot sanākuši gandrīz sveši, tomēr kundzei prieks, ka ir tādi svētki. “Zināju te trīs četras mājas. Tagad brauc ar mašīnu, es neredzu, kas tur sēd, bet ar roku māj vai, ejot garām, pamāj ar galvu. Tad ir dienai siltums, ka mani pazīst.”

Rucavas kapela Staņislavas Skudiķes vadībā saspēlējās ar grupas “Willow Farm” līderi Emīlu Dreiblatu un visus klātesošos izveda goda dancī. Foto: Dainis Ģelzis

Marija un Viesturs Melveri ar meitiņu Anniku Ābeļu ielā dzīvo pirmo gadu. “Bērnībā dzīvoju Vānes ielā, brālēns dzīvoja Mežu ielā.

Ejot ciemos, vienmēr pa šo rajonu nācu, iepatikās. Visu mūžu esmu gribējis šeit māju,” pastāsta Viesturs.

Marija piebilst, ka, dzīvojot pilsētā, šeit ir klusums un miers kā laukos. “Ļoti draudzīgi cilvēki, mīļi sagaida,” viņa saka.

Marija un Gunārs Tomsoni dzīvo Rudzu un Ābeļu ielas stūrī. “Bieži neesam Liepājā, bet pie Jelgavas. Kad pensijā, tad var braukāt uz tēva mājām biežāk,” pastāsta pāris. Uz ielas sākumu un svētkiem atnākuši pirmoreiz un sola, ka noteikti ne pēdējo.

UZZIŅAI

Ābeļu ielas republika

Ielai ir divi karogi – vasaras, kuru paceļ baltajā ābeļu ziedēšanas laikā un nolaiž rudenī, kad ienākusies ābolu raža, un ziemas, kuru paceļ, ziemas saulgriežus gaidot, un nolaiž pēc pareizticīgo Ziemassvētkiem.

1990. gada 19. oktobrī Ābeļu ielas nosaukums apstiprināts Liepājas pilsētas Tautas deputātu padomes Izpildu komitejā. Pirms tam ielas nosaukums bija Partizānu iela un vēl agrāk – Ēģiptes iela.

2020. gada 29. augustā Ābeļu ielā atklāta mākslinieciskoto pastkastīšu galerija, kas tapa, iedzīvotājiem atsaucoties mūzikas un mākslas festivāla “BILDES” aicinājumam piedalīties akcijā “ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!”.

2021. gada 21. jūnijā pie Ābeļu ielas 4. mājas pirmo reizi tika pacelts kopīgais Ābeļu ielas karogs, kura māksliniece ir Zigrīda Atāle. Tika arī eksponēti ielas iedzīvotāju apgleznotie soliņi, kurus Ābeļu ielai dāvināja Raits Piķelis.

2021. gada 12. septembrī pirmo reizi tika nolaists Ābeļu ielas karogs un atklāta fotoizstāde “Mēs ar karogu!”, kur iedzīvotāji iemūžināti ar ceļojošo karogu pie savām mājām.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz