Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Aicina pievērst uzmanību bērnu drošībai sabiedriskajā transportā

Aicina pievērst uzmanību bērnu drošībai sabiedriskajā transportā
Foto: Egons Zīverts
31.10.2019 12:00

LETA

Autotransporta direkcija ceturtdien sākusi kampaņu “Mazs pasažieris, liels risks”, lai pievērstu bērnu un viņu vecāku uzmanību bērnu drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā, aģentūru LETA informēja Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone.

Viņa stāstīja, ka Autotransporta direkcija pēdējo gadu laikā ir konstatējusi gadījumus, kad bērns ir iekāpis citā autobusā vai palaidis garām savu pieturu, aizbraucot tālāk līdz vietai, kuru nepārzina. Nereti tādās situācijās bērni nobīstas, nezinot, kā tālāk rīkoties un pie kā vērsties. Tāpat bijuši gadījumi, kad pirmsskolas vecuma bērns reģionālā maršruta autobusā vēlas braukt viens pats (bez pavadoņa), lai gan bērnus šādā vecumā nedrīkst atstāt bez uzraudzības.

Kampaņas “Mazs pasažieris, liels risks” laikā bērniem, viņu vecākiem un autobusa vadītājiem tiks skaidrots, kā rīkoties katrā no šīm situācijām.

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš pauda, ka kampaņas laikā direkcija atkārtoti uzrunās pārvadātājus, atgādinot, ka par bērniem ir jāparūpējas un nekad nedrīkst atteikt viņiem palīdzību. 

“Gadījumos, kad runa ir par bērna drošību, šoferim ir jāzvana policijai, ja sazināties ar vecākiem nav iespējams.

Tā ir jādara, neskatoties uz to, ka reiss var tikt aizkavēts un citi pasažieri galamērķī var nenokļūt laikus,” uzsvēra Godiņš.

Viņš stāstīja, ka Autotransporta direkcija vērsīsimies arī pie vecākiem, aicinot stāstīt saviem bērniem par to, kā rīkoties, ja, braucot sabiedriskajā transportā, gadās saskarties ar grūtībām. 

“Pirmkārt, būtu jāuzsver, ka sākotnēji ir jāvēršas pie autobusa vadītāja ar jebkuru neskaidru jautājumu. Otrkārt, ja bērnam nav sava mobilā tālruņa, ir jāsagatavo zīmīte ar vecāku tālruņa numuriem, lai šoferis var sazināties. Treškārt, nepieciešamības gadījumā ir jālūdz palīdzība apkārtējiem, piemēram, noskaidrojot pieturvietu, kur bērns atrodas, vai palūdzot sazināties ar vecākiem,” stāstīja Autotransporta direkcijas vadītājs.

Direkcijā pauda, ka ne mazāk svarīgi ir arī pārliecināties par drošu ceļa šķērsošanu, izkāpjot no sabiedriskā transporta. Autobusa izmērs ir liels, tāpēc pasažieris, kurš aiz tā stāv, nepārredz ceļa braucamo daļu un arī nav redzams citiem ceļa satiksmes dalībniekiem. Turklāt pašreiz, kad diennakts tumšais laiks iestājas agrāk, pasažierus, kuri nelieto gaismu atstarojošus elementus, pamanīt ir grūti.

Atsaucoties uz Valsts policijas datiem, direkcijā informēja, ka 2018.gadā ceļu satiksmes negadījumos iekļuvuši 492 bērni. Tostarp 104 bērni, kuri iekļuva negadījumā, neatradās iekšā transportlīdzeklī, bet bija gājēji, un 11 bērni-gājēji pērn guva smagus savainojumus. Šogad satiksmes negadījumos iekļuvis 391 bērns, tostarp 95 bērni bijuši gājēji, no kuriem septiņi guva smagas traumas.

“Diemžēl šī statistika nav iepriecinoša, jo ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros ir iesaistītas nepilngadīgas personas, joprojām ir augsts un tas nesamazinās.

Iemesli tam ir dažādi – reizēm bērni ir pārāk izklaidīgi un nepārliecinās par drošību pirms ceļa šķērsošanas; iespējams, skatās telefonā, šķērsojot ceļu; ne vienmēr lieto atstarotājus,”

teica Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs, piebilstot, ka iemesli ir dažādi, bet tam visam pamatā ir nepietiekama uzmanība, kas tiek veltīta apkārt notiekošajam.

Kampaņa tiek finansēta no ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses konta līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) polisēm.

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja pasažieru un kravu pārvadājumu jomā. Tās darbība galvenokārt saistīta ar sabiedriskā transporta – pasažieru pārvadājumu ar autobusu un vilcienu – plānošanu, licenču izsniegšanu kravu un pasažieru komercpārvadājumiem un atļauju izsniegšanu starptautisko pārvadājumu veikšanai.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)