Sestdiena, 4. aprīlis Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

Aizsarglīdzekļu trūkst. Ir cerības, ka piegādās

Aizsarglīdzekļu trūkst. Ir cerības, ka piegādās
Foto: pexels.com
25.03.2020 07:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

“Aizsarglīdzekļu mums nav, jo nopirkt nevaram, nav pieejami,” situāciju medicīnas iestādē Rīgas ielā skaidro ģimenes ārste Anita Liepa. Ar dezinfekcijas līdzekļu un aizsargmasku trūkumu saskaras šobrīd teju katrs iedzīvotājs, kurš steidz tos iegādāties. “Mums nav iespējas neko nopirkt, esam apstaigājuši visas Liepājas aptiekas,” “Kurzemes Vārdam” stāsta kāda lasītāja.

Liepājas pilsētas domes pārstāve Zita Lazdāne ziņo, ka šobrīd sejas aizsargmaskas ražo Liepājas uzņēmums “Tonus Elast”. No uzņēmuma pašvaldība jau iegādājusies aptuveni 4500 sejasmasku, un dome turpina iepirkt vēl. Maskas pagaidām tiek izsniegtas Sociālā dienesta darbiniekiem, pašvaldības policistiem, izglītības iestāžu darbiniekiem. Tās tiek izdalītas arī senioriem. “Plānots, ka tuvāko dienu laikā šīs maskas būs pieejamas Liepājas veikalos. Līdzko būs panākta galīgā vienošanās, sniegsim informāciju. Paralēli notiek sarunas ar citiem Liepājā esošajiem tekstiluzņēmumiem, kuri meklē un testē piemērotākos materiālus, lai arī varētu uzsākt ražošanu. Konkrētus uzņēmumu nosaukumus šobrīd neminēsim, kad būs gatavi sākt ražot, tad sniegsim plašāku informāciju. Liepājas pašvaldība apzinājusi arī vairākus lielākos ražotājus, kas var piegādāt lielākā apjomā,” papildina Z. Lazdāne.

“Maska jau nepasargā veselos, tā pasargā slimos. Pēc būtības man vajadzētu kā ģimenes ārstei, katram savam pacientam ienākot manā kabinetā, izsniegt pa aizsargmaskai. Liepājā sāka nesen ražot šīs maskas. Man būtu nepieciešamas kādas 500 maskas, ja vēlos saviem klientiem tās izsniegt, pasargājot sevi un reģistratori. Zvanīju uz “Tonus Elast”, kas ražo maskas. Viena maksā 1,50 eiro. Man nav tādas papildu naudas. Dezinfekcijas līdzekļi pagaidām mums ir. Es vēl biju paspējusi mazliet iepirkt, kad vēl tie bija pieejami, bet tas nav ilgam laikam. Tagad vienojāmies ar aptieku, kas mūsu medicīnas centrā gatavo zāles, – viņi izgatavos mums dezinfekcijas līdzekļus. Glicerīns un spirts viņiem ir. Proporcijās 50 pret 100 savienojot, lietosim šādu līdzekli. Apkopēja vakarā pēc pieņemšanām visu nopūš un nomazgā, cik var – krēslus, grīdu, durvis. Izsargājamies, kā mākam, nekāda lielā aizsardzība mums diemžēl nav,” situāciju izklāsta Anita Liepa.

“Tonus Elast” valdes locekle Dace Mihņenoka “Kurzemes Vārdam” skaidro situāciju: “Mēs vieni paši nevaram saražot nepieciešamo aizsargmasku skaitu. Es aicinātu iesaistīties arī pārējos Liepājas šūšanas uzņēmumus. Saprotu, ka tas nav peļņas darbs, tas vairāk ir sociāls projekts, taču, ja mēs spēsim pasargāt kaut daļu cilvēku, tas jau būs labi.”

Šobrīd pasūtījumu skaits ir milzīgs. Pasūtītāji ir uzņēmumi, iespēju robežās katru dienu maskas tiek nogādātas arī “Tonus Elast” veikalos. Firmas veikali ir gan Ludviķa ielā, gan Liepājas Reģionālajā slimnīcā, taču drīzumā slimnīcas veikals būšot slēgts, jo nav nepieciešamā apgrozījuma, skaidro uzņēmuma pārstāve.

“Mēs maksimāli mēģinām palielināt ražošanas apjomus. Ja šobrīd dienā vidēji izstrādājam ap 1200 aizsargmaskām, tad līdz nedēļas beigām plānojam palielināt apjomu līdz 3000 maskām dienā,” cer uzņēmēja. Lielu problēmu uzņēmumā rada arī fakts, ka vairāku ģimeņu locekļi bijuši ārzemēs un šobrīd atrodas pašizolācijā.

D. Mihņenoka apliecina, ka pilsētas dome pagaidām iepirkusi pirmo pasūtījumu un gaida rindā uz nākamajām maskām. “Svarīgs ir laiks. Tas, ko mēs saražosim pēc mēneša, vairs nevienu neinteresē. Maskas ir nepieciešamas jau šodien. Domāju, ka drīz bez maskām nemaz nevarēsim iziet uz ielām. Mūsu maskas var lietot vairākkārt. Tās ir mazgājamas, jo šūtas no auduma,” skaidro “Tonus Elast” valdes locekle. Viņa arī skaidro, ka šīs maskas nav medicīniski sertificētas, jo tas ir ilgs process, tāpēc katrs pats arī var pieiet problēmai radoši un izveidot sev kādu aizsargmasku.

Vai valstī situācija ar dezinfekcijas līdzekļiem tuvākā laikā varētu atrisināties, “Kurzemes Vārds” jautāja Veselības ministrijas pārstāvim Oskaram Šneideram: “Pati labākā aizsardzība vēl joprojām ir ziepes un ūdens. Jo vairāk ievērosim personīgo higiēnu, jo labāk. Ziepju noteikti valstī nepietrūks, bet, ja runājam par cita veida dezinfekciju, tad mūsu vietējie ražotāji pastiprina savas ražošanas jaudas.” Viņš stāsta, ka AS “Latvijas balzams” ir sācis ražot dezinfekcijas līdzekļus, arī Rīgas Farmaceitiskā fabrika ir paplašinājusi savu klāstu.

20. martā nosūtīta pirmā lielā partija nodošanai tirdzniecībā visiem aptieku tīkliem. “Drīzumā jābūt visās Latvijas aptiekās. Piemēram, tikai “Latvijas balzams” vien savu jaudu palielina līdz 20 tonnām dienā,” papildina O. Šneiders. “Kas attiecas uz dezinfekcijas līdzekļiem dažādiem uzņēmumiem, piemēram, medicīnas iestādēm, sabiedriskajam transportam, citām publiskām vietām, šeit piesaistītas vēl citas ražotnes – “Spodrība”, rūpnīca “Kalsnava Distillery”. Plānojam jau šonedēļ atrisināt jautājumu par dezinfekcijas līdzekļiem iestādēm,” prognozē Veselības ministrijas pārstāvis.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli