Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aptauja: lielākos risku bērnu drošībai vecāki saskata satiksmē un aktīvās atpūtas vietās; realitāte rāda – traumas biežāk tiek gūtas mājās

Tuvojoties skolēnu vasaras brīvlaikam, jādomā ne tikai par aizraujošu brīvā laika pavadīšanu, bet arī par drošību – vasaras mēnešos ik gadu strauji pieaug nelaimes gadījumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits saistībā ar traumām, ko guvuši bērni.

Aptauja: lielākos risku bērnu drošībai vecāki saskata satiksmē un aktīvās atpūtas vietās; realitāte rāda – traumas biežāk tiek gūtas mājās
Foto: Publicitātes
18.04.2023 11:38

liepājniekiem.lv

Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības “Balta” (PZU grupa) pieredze, lielākoties tie ir kaulu lūzumi, taču bērni mēdz iekulties visdažādākajās likstās. Tāpēc jau vairākus gadus “Balta” kampaņā ”Traki droša vasara” aicina vecākus pārrunāt ar bērniem drošu rīcību un pieteikties bezmaksas bērnu nelaimes gadījumu apdrošināšanai.

Traumas bieži tiek gūtas visdrošākajā vidē – mājās

Kā liecina “Balta” veiktā aptauja, Latvijā 28% vecāku, kuriem ir bērni līdz 18 gadu vecumam, uzskata, ka lielākais traumu gūšanas risks bērniem ir ceļu satiksmē un atrodoties uz ceļa, bet 24% par riskantākajām uzskata aktīvās atpūtas vietas – skeitparkus, rodeļus, šķēršļu trases utt.

Tomēr apdrošinātāja novērojumi par pieteikto atlīdzību raksturu un arī oficiālā statistika rāda, ka bērni daudz biežāk savainojas mājās – paslīd, paklūp, krīt, sasitas, applaucējas, gūst mājdzīvnieku kodumus un skrāpējumus.

Slimību profilakses un kontroles centra dati par 2021. gadu liecina, ka

36% bērnu gūst traumas tieši mājās, kamēr ar transportu ir saistīti tikai 14% traumu gūšanas gadījumu, 11% reģistrēti sporta laukumos, bet 9% – brīvā dabā.

Uz jautājumu nepilngadīgu bērnu vecākiem, kur, viņuprāt, bērni lielākoties gūst traumas, sievietes biežāk (12%) nekā vīrieši (8%) norādījušas, ka traumas var gūt arī mājas apstākļos.

Arī rotaļlaukumus kā potenciāli traumatisku vietu biežāk saredz sievietes (13% pret 8% vīriešu). Savukārt vīrieši biežāk norāda uz riskiem, kas saistīti ar aktīvo atpūtu (28% pret 20% sieviešu).

”Bērni ir aktīvi un enerģiski, viņiem gribas visu izzināt un izpētīt, tomēr viņi ne vienmēr pareizi novērtē savus spēkus, prasmes un kopējo situāciju. Nav brīnums, ka rotaļas nereti beidzas ar traumām – visbiežāk apakšdelmu un pirkstu lūzumiem, saišu sastiepumiem, brūcēm un nobrāzumiem.

Ja skrituļslidas, velosipēdi, šūpoles, batuts vai skrejritenis pieaugušo apziņā ir aktīvās atpūtas rīki, kas rada lielu traumatisma risku, bieži vien vecāki aizmirst, ka vairums negadījumu ar bērniem notiek gluži ikdienišķās situācijās šķietami visdrošākajā vidē – mājās.

Bērni sasitas pret mēbeļu stūriem, paklūp, apdedzinās, applaucējas, uzrauj sev virsū priekšmetus.

Diemžēl mēs nevaram pasargāt bērnus no visiem apdraudējumiem, tomēr varam darīt visu iespējamo, lai mājās radītu pēc iespējas drošu vidi, un arī apdrošināšana sniedz papildu finansiālo atbalstu, ja kāda nelaime tomēr notikusi,” stāsta “Balta” personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Pat vismīlošākie vecāki nevar paredzēt visu

Izteikts traumu skaita pieaugums vērojams jau līdz ar pirmajām jūnija dienām, sākoties skolēnu brīvlaikam, kad daudzi bērni vairāk laika pavada ārā.

Vasaras periodā vairāk nekā trešā daļa – 34% procenti – apdrošināšanas gadījumu saistīti ar lūzumiem un mežģījumiem – traumētām kājām, potītēm, rokām, pirkstiem utt. Tam seko dažādas brūces, sasitumi, mežģījumi.

Taču negadījumi, kas piemeklē bērnus, ir visdažādākie jeb, kā mēdz teikt, – domādams neizdomāsi.

Piemēram, kāds mazulis, spēlējoties bērnu laukumiņā, atsitis ausi pret metālu. Kāds cits vizinājies ar riteni pa piemājas ceļu kopā ar draugu, pārāk ilgi skatījies atpakaļ pār plecu, uztriecies stāvošai mašīnai, kritis un lauzis plaukstas kaulu.

Bērni izkrīt no šūpolēm un šūpuļtīkliem, krīt no velosipēdiem un skrejriteņiem, paslīd slapjā zālē, atsit un pat salauž kāju pirkstus pret akmeņiem peldvietās. Šādos gadījumos var atviegloti uzelpot, ja viss beidzas tikai ar izbīli un sasitumu, taču diemžēl nereti nākas meklēt ārsta palīdzību.

Kopumā “Balta” izmaksāto atlīdzību apjoms par bērnu gūtām traumām vasaras periodā ir vairāk nekā 10 000 eiro ik mēnesi.

Atlīdzības apmērs ir atkarīgs ne tikai no traumas, bet arī no apdrošinājuma summas, ārstēšanas procesa un citiem faktoriem, kas galarezultātā veido kopējo atlīdzības summu un var svārstīties no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem eiro.

Traki droša vasara” – arī šovasar

”Lai vasara bērniem būtu pozitīvi trakulīga, tomēr droša, jau vairākus gadus turpinās kampaņa ”Traki droša vasara”, aicinot pieteikt skolas vecuma bērnus nelaimes gadījumu bezmaksas apdrošināšanai uz periodu no 1. jūnija līdz 31. augustam.

Vecāki to aktīvi izmanto – pērn bez maksas apdrošināti 24 000 bērnu, kas ir par 32% vairāk nekā 2021. gadā.

Apdrošinājuma summa ir 1000 eiro, un apdrošināšana stājas spēkā, bērnam gūstot kaulu lūzumus, smagas traumas vai apdegumus. Tāpat arī šovasar bez maksas apdrošināsim bērnus, kas devušies bēgļu gaitās no Ukrainas,” skaidro L. Ščegoļeva.

Polisei var pieteikties no 17. līdz 30. aprīlim vai kamēr pieejamas bezmaksas polises. Plašāka informācija pieejama interneta vietnē www.balta.lv.

Aptauju veicis “Norstat” 2023. gada aprīlī, aptaujājot 340 vecākus, kuriem ir bērni līdz 18 gadu vecumam.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz