Svētdiena, 23. janvāris Grieta, Strauta, Rebeka
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Balstvakcinācija daudziem, bet ne visiem

Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā, pret Covid-19 jau vakcinētajiem iedzīvotājiem, kuriem veselības vai darba specifikas dēļ pastāv paaugstināti riski saslimt ar Covid-19 vīrusa infekciju, ieviesta iespēja veikt un stiprināt imunitāti ar balstvakcinācijas devu. Taču mediķi norāda, ka bieži iedzīvotājiem jāskaidro un jāatsaka papildu potes saņemšana, jo šobrīd tas attiecas tikai uz noteiktām kategorijām un stingros termiņos.

Balstvakcinācija daudziem, bet ne visiem
Foto: Mufid Majnun on Unsplash
26.11.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Cilvēki ar novājinātu imunitāti

Papildu vakcīnu devas pret Covid-19 var saņemt iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārajā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība.

Ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju un Eiropas Zāļu aģentūras un Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām, lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti, papildu pote pret Covid-19 vajadzīga tiem cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana jeb slimības vai terapijas izraisīta augsta imūnsupresija.

Papildu vakcīnu šī mērķgrupa pret Covid-19 var veikt ar jebkuru Eiropā apstiprinātu vakcīnu un to iesaka, sākot ar 28. dienu pēc otrās devas saņemšanas.

Arī ar “Janssen” vakcīnu potētie cilvēki ar novājinātu imunitāti otro vakcīnas devu var saņemt, sākot ar 28. dienu pēc vienīgās devas saņemšanas vai vēlāk, izvērtējot imūnsupresijas pakāpi, kā arī nepieciešamības gadījumā jautājumu izskatot ārstu konsīlijā.

Iedzīvotājiem ar būtiski novājinātu imūno sistēmu balstpotei jāpiesakās pie ģimenes ārsta vai pie ārstējošā ārsta. Nacionālais veselības dienests (NVD) atlasa datus no iedzīvotāju reģistriem atbilstoši IVP norādītajām pacientu grupām papildu devas saņemšanai. Lai informētu par iespēju saņemt papildu vakcīnu, NVD sūta īsziņas un e-pasta vēstules.

Gadījumos, kad iedzīvotājs atbilst kādai no grupām, bet nesaņem ziņu no NVD, papildu devu var saņemt, vēršoties pie ģimenes ārsta vai pie ārstējošā ārsta jeb speciālista, kas nodrošina slimības norises uzraudzību.

Sociālās aprūpes centru pieaugušie klienti

Tāpat balstvakcināciju var saņemt sociālās aprūpes centru klienti un pansionātu iemītnieki. Ja pirmā un otrā deva saņemta ar “Pfizer” vakcīnu, tad trešā deva rekomendējama ar šo pašu vakcīnu.

Ja pirmā un otrā deva saņemta ar “AstraZeneca”, tad trešā deva rekomendējama ar “Pfizer”, bet nepieciešamības gadījumā trešo devu var veikt arī ar “AstraZeneca”.

Pieaugušo sociālo aprūpes centru un pansionātu iemītniekuvakcinācija ar trešo devu tiks veikta līdzīgi kā pavasarī – vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs sazinās ar konkrēto iestādi, vienojas par datumu un laiku, kad izbraukuma vakcinācijā veiks trešo devu injicēšanu.

Seniori vecumā no 65 gadiem

Balstvakcināciju saņemt var arī vakcinētas personas, kas vecākas par 65 gadiem. Rekomendācija saņemt trešo devu attiecas uz šīs mērķgrupas cilvēkiem, ja viņi nav slimojuši ar Covid-19 un ir pagājuši seši mēneši kopš otras saņemtās “AstraZeneca” vai “Pfizer” vakcīnas devas.

Tie, kuri sapotējušies ar abām vakcīnas “Moderna” devām, trešo devu var saņemt ne agrāk kā sešus mēnešus, bet ieteicams astoņus mēnešus pēc otrās devas.

“Moderna” trešās vakcīnas balstdeva satur pusi no devas, ko izmanto primārajā vakcinācijā. Ja pirms, pēc vai starp abām vakcīnas devām bijis pozitīvs Covid-19 tests, balstvakcinācija nav nepieciešama.

Seniori, kuri vakcinējās ārstniecības iestādēs, liela mēroga vakcinācijas centros un izbraukuma vakcinācijā laikā, kad būs pagājuši seši mēneši kopš vakcīnas otrās devas saņemšanas, secīgi saņems īsziņu telefonā ar aicinājumu vakcinēt trešo devu.

Seniori, kas vakcinējās pie ģimenes ārstiem, tiek aicināti sekot savam vakcinācijas kalendāram un pieteikties balstvakcinācijai, tiklīdz ir pagājuši seši mēneši kopš otrās devas saņemšanas.

Veselības aprūpē un sociālajos aprūpes centros strādājošie

Veselības aprūpes sistēmā jau oktobrī sāka potēt papildu devas tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 saslimušajiem, gan nevakcinētiem pacientiem, un līdz ar to ir augsts profesionālais un lokāla uzliesmojuma risks. Taču nu jau šāda iespēja ir visiem darbiniekiem neatkarīgi no vecuma un iepriekš saņemtās potes.

Šāda kārtība ir arī sociālās aprūpes centros un pansionātos.

Cilvēki vecumā virs 50 gadiem

Vīrusa papildu aizsargājošā pote tagad pienākas arī jau vakcinētām personām vecumā no 50 gadiem neatkarīgi no tā, kādas potes pret Covid-19 saņēmuši līdz šim.

Arī šajā kategorijā balstvakcinācija pret Covid-19 nav nepieciešama tiem, kuriem pirms, pēc vai arī starp vakcīnu devām bijis pozitīvs Covid-19 tests.

Pieaugušajiem ar hroniskām slimībām un augstiem riskiem

Trešā pote ir pieejama arī iedzīvotājiem vecumā no 18 gadiem, kuriem ir hroniskas slimības vai kuri strādā augsta riska profesijās vai ikdienā atrodas vidē, kurā ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem.

Jaunākiem par 30 gadiem, kuriem nav nopietnu blakusslimību, kas Covid-19 infekcijas ietekmē varētu radīt nopietnus veselības apdraudējumus, balstvakcīnu IVP pagaidām neiesaka – viņus pirmās divas devas joprojām labi pasargā no smagas saslimšanas.

“Janssen” potes saņēmējiem

Gan pasaulē, gan Latvijā pēc pētījumiem kļūst redzams, ka pilna vakcinācija ar “Janssen” pret Covid-19 vakcīnu, kas sastāv tikai no vienas vakcīnas devas, nodrošina zemāku efektivitāti jeb aizsardzību pret vīrusa Delta varianta izraisītu simptomātisku Covid-19. Šīs vakcīnas saņēmēju nereti arī rodas nepieciešamība nogādāt slimnīcā.

IVP balstvakcināciju rekomendē tiem iedzīvotājiem, kas saņēmuši “Janssen” un pirms vai pēc potes saņemšanas nav slimojuši ar Covid-19.

Pēc “Janssen” pirmās potes balstvakcīnu var saņemt, sākot ar astoto nedēļu vai vēlāk. Ieteikums balstvakcinācijai jeb šajā gadījumā otrajai devai izvēlēties “Moderna” vai “Pfizer” vakcīnas, bet kā alternatīva pieļaujama arī tā pati “Janssen” pote.

Jāņem vērā, ka sertifikāta derīgumu balstvakcīnas saņemšana neietekmē.

UZZIŅAI

Diagnozes, kad nepieciešama balstvakcinācija pret Covid-19:

 • aktīva vai nesena terapija pacientiem ar orgānu audzējiem vai hematoonkoloģiskām saslimšanām;
 • pēc orgānu vai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
 • smags primārs imūndeficīts;
 • HIV infekcija ar CD4 šūnu skaitu <50;
 • aktīva terapija ar imūnsupresējošiem vai imūnmodulējošiem bioloģiskajiem preparātiem;
 • pacienti ar ilgstošu dialīzi.

Pieteikšanās balstvakcinācijai iespējama portālā Manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, pie ģimenes ārsta, ārstniecības iestādē, vakcinācijas punktā tirdzniecības centrā vai pašvaldību telpās. Izbraukuma vakcinācijas punktos – bez iepriekšējas reģistrācijas.

Jau izsniegtie Covid-19 sertifikāti turpinās darboties. Digitālajā sertifikātā parādīsies atzīme par balstvakcinācijas veikšanas datumu un vakcīnas nosaukumu.

Pēc Nacionālā Veselības dienesta un Vakcinācijas projekta biroja materiāliem sagatavojusi Liene Kupiča.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz