Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bez maskām ārstēt nedrīkst, bet masku nav. Pacienti lamā mediķus

Bez maskām ārstēt nedrīkst, bet masku nav. Pacienti lamā mediķus
Vineta Neimane laikrakstam atklāj, ka negrasās tērēt liekus līdzekļus par nekvalitatīvām maskām, kuras tāpat nepildot savas aizsargfunkcijas. Nelietojamas esot tās maskas, kurām nav marķējuma. Aptiekās pieejamās sejas maskas esot derīgas, vien jāatceras, ka šos sejas aizsegus nedrīkst lietot vairākkārtīgi, tās noteikti ir jāmaina, lai patiesi pasargātu. (Foto: Egons Zīverts)
25.05.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Maskas mums ir tik, cik pati biju iepirkusi, tāpēc vēlams, lai cilvēki paši tās ņem līdzi, nākot pie ārstiem,” stāsta L. Atiķes doktorāta vadītāja Laila Atiķe.

Daktere gan atzīst, ka klīnikas apmeklētāji ir saprotoši, gandrīz visi nākot ar sejas aizsargmaskām, tomēr tās drīz beigsies. “Man ir jāpasargā personāls. Ārsti nedrīkst saslimt, kas tad ārstēs slimos? Es tiešām nezinu, kā mēs strādāsim, kad beigsies šīs maskas. Valsts vairs neko neizsniedz, krājumi iet uz beigām, bet mēs nevaram apturēt darbu,” par situāciju uztraukusies ir L. Atiķe.

Viņa apsver domu maskas sapirkt aptiekās. “Bet saprotiet, kas notiks, ja medicīnas iestādes sāks masveidā izpirkt aptiekās piedāvātās aizsargmaskas? Iedzīvotājiem nekas nepaliks.”

Neskatoties uz bažām, mediķi ir priecīgi atsākt darbu pilnā apmērā. “Atjaunojušies pilnībā visi pakalpojumi, tai skaitā arī medicīnisko izziņu izsniegšana, kam tas nepieciešams.” Daudz retāk šobrīd gan strādājot rentgena kabinets, jo speciālisti nāk tikai uz pierakstiem, bet pierakstu šobrīd ir maz. Vēl pacientiem esot jārēķinās noteikti ar to, ka pagaidām vizītes notiek ilgāk nekā pirms tam, jo kabinets pēc katra pacienta ir jādezinficē. “Mēs arī veidojam pacientu vizīšu grafiku ar laika rezervīti, lai koridoros nav drūzmēšanās,” saka doktorāta vadītāja.

Arī Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centrā (PVAC) situācija ar maskām pagaidām ir uz kritiskas robežas, jo tās pietiek tikai mediķiem. “Mums pirms mēneša dome izsniedza 600 sejas aizsarglīdzekļu – gan sejas maskas, gan respiratorus. Šobrīd gaidām no Nacionālā veselības dienesta (NVD) nākamo sūtījumu, mums aizsarglīdzekļi jātaupa. Nevaram atļauties tos izsniegt pacientiem,” laikrakstu informē poliklīnikas pārstāve Vineta Neimane.

Viņa skaidro, ka, zvanot uz reģistratūru un pierakstoties rindā pie speciālista, reģistratūras darbinieces pacientiem izskaidro pieņemšanas kārtību. “Vienmēr piekodinām, ka maskas jāņem līdzi pašiem savas. Vismaz kārtīgi šalle jāaptin.” V. Neimane apliecina, ka cilvēku reakcijas ir ļoti dažādas – liela daļa iedzīvotāju saprot šo lūgumu, bet ir daļa pilsoņu, kuriem šķiet absurdi pašiem ņemt līdzi savas maskas. “Jūs nevarat iedomāties, kādiem vārdiem tiek apsaukātas mūsu darbinieces! Katru dienu koridorā, pie reģistratūras vai telefona klausulē lamājas necenzētiem krievu leksikas vārdiem. Kad pasakām, ka bez maskas nevaram pieņemt, tad, protams, ar visu kliegšanu viņi tomēr aiziet līdz aptiekai un to masku iegādājas.”

Poliklīnikas pārstāve arī apliecina, ka ambulatorie pakalpojumi šobrīd ir pieejami pilnībā. Neesot arī novērotas lielas rindas. “Šķiet, ka viss lēnām sakārtojas. Nav tā, ka kāds pacients netiktu pie kāda speciālista. Pakalpojumi ir atsākušies, bet, protams, vēl joprojām dienas laikā ārsti spēj pieņemt mazāku pacientu skaitu, jo, pēc Ministru kabineta ieteikumiem, pacientus pierakstām ar laika rezervi, lai varam ievērot visus drošības pasākumus.”

Iestādes pārstāve “Kurzemes Vārdam” izstāsta vēl kādu vērojumu. Pēdējā laikā apmeklētāji zogot higiēnas preces. “Es jau nerunāju par tualetes papīru un ziepēm. Ap divpadsmitiem dienā vairs nav neviena tualetes papīra! Vienreiz poliklīnikas gaitenī pieķēru kādu vīrieti burciņā pārlejam iestādes izlikto dezinfekcijas līdzekli!” V. Neimane ir sašutusi par liepājnieku uzvedību un lūdz cilvēkus neņemt iestādes inventāru, jo poliklīnikai nepietiek līdzekļu apgādāt visu pilsētu ar higiēnas precēm.

Labāka situācija ar aizsargmaskām un pacientiem ir Jaunliepājas PVAC. “Mums pagaidām masku pietiek. Mēnesim noteikti varēsim nodrošināt gan medicīnas darbiniekiem aizsargus, gan iedot pacientiem, ja ieradīsies bez maskas,” informē Jaunliepājas PVAC pārstāve Ilona Kodola. Iestādes administrācija saviem darbiniekiem ir sagādājusi sejas vairogus, bet NVD poliklīnikai esot izsniedzis gan vienreizlietojamās ķirurģiskās maskas, gan respiratorus. Kā skaidro poliklīnikas pārstāve, lielas atšķirības starp abiem aizsarglīdzekļiem neesot, vien lietošanas ilgums. “Vienreizlietojamām ķirurģiskajām maskām aizsardzība ir vien pāris stundu, bet ar respiratoriem var nostrādāt visu dienu, tāpēc tos lieto tikai ārsti. Pacientiem, kuri nav paņēmuši savas, izsniedzam tikai vienreizlietojamās ķirurģiskās maskas. Viņa ir pateicīga par cilvēku sapratni, jo lielākoties tomēr pacienti uz poliklīniku nākot maskās, bet “gadās, ka nav paņēmuši. Tad mēs izsniedzam. Ceru tomēr, ka valdība aizsargmaskas vēl sagādās, jo tomēr solīja risināt šo jautājumu.”

Arī I. Kodola ir priecīga, ka atsākušies visi ambulatorie pakalpojumi pilnā apmērā un ārstiem ir iespēja strādāt. “Drošība gan jāievēro. Domāju, ka to darīsim līdz gada beigām. Tāpēc jāsaprot, ka vizītes garums šobrīd ir nedaudz garāks nekā līdz šim.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz