Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ceļojums uz Poliju – midzenī, pilīs un ieilgušā vasarā

“Preces vedat?” uz maza celiņa netālu no robežas ar Lietuvu un Kēnigsbergas apgabalu apturējis automašīnu, vaicā Polijas robežsargs. “Nē, mēs braucam jūsu skaisto zemi skatīties,” sniedzam atbildi. Piecas dienas ir tik daudz iespaidiem un tik maz pat vienam nelielam reģionam, kur veselu nedēļu varētu pavadīt katrā pieturas punktā.

Ceļojums uz Poliju – midzenī, pilīs un ieilgušā vasarā
Skulptūras, dekoratīvas dzegas, rotājumi, apgleznotas fasādes – pa Gdaņsku ar atgāztu galvu vien jāstaigā. (Foto: Linda Kilevica)
Skulptūras, dekoratīvas dzegas, rotājumi, apgleznotas fasādes – pa Gdaņsku ar atgāztu galvu vien jāstaigā. (Foto: Linda Kilevica)
16.10.2023 00:05

liepajniekiem.lv

Par ziemeļaustrumu Polijas gleznainajām ainavām un apbrīnojamajām pilīm beidzamo gadu laikā daudzi latvieši saviem draugiem pilnu galvu piedziedājuši.

Tāpēc sarūgtinājuma pilnajā brīdī, kad ceļojumu operators atcēla braucienu uz Franciju, braucēji apņēmīgi saskatās – ja reiz gatavojās, naudu krāja, tad atvaļinājumā dosies kaut kur pašas! Un pirmā nāca prātā tieši Polija, kas tepat blakus.

Pirmais apskates objekts bija Stančiku dzelzceļa tilti. Lai arī vizuāli tie atgādina Romas impērijas akveduktus, iespaidīgie, Polijā augstākie tilti būvēti 20. gadsimta sākumā. Pēc Otrā pasaules kara tie savam pamatmērķim vairs nav izmantoti.

Pastaiga 36 metru augstumā notiek burtiski blakus milzīgu egļu galotnēm.

Nobraucoties pa pierobežas līkumainajiem celiņiem, vēl kaut kur steigties nav vēlmes.

Tepat netālu no Kentšinas atrodas Gorlicas mežs, 20. gadsimta sākumā pazīstams kā atpūtas un izklaides vieta ar viesnīcu un restorānu. Taču šī vieta pēc visiem aizsardzības parametriem izrādījās vispiemērotākā Trešā Reiha vadoņiem, kuri savu slēptuvi tuvu Padomju Savienības robežai sāka ierīkot 1940. gadā.

Hitlera mītne “Vilku midzenis” šodien ir labiekārtots tūrisma objekts, taču, apskatot ēku drupas, šausminošākas par vēstures notikumiem ir to paralēles mūsdienās, kad citam asiņainam diktatoram arī patīk norobežoties savā drošā midzenī.

Hitleru ”Vilku midzenī” sargāja 6–8 metrus biezas betona sienas un jumti, trīs sargposteņi un drošības zonas. Foto: Linda Kilevica

Hitlers uz okupētās poļu zemes bija iekārtojies omulīgi – ar kazino un tējas namiņu, ar skatam no gaisa nomaskētu pastaigu taciņu, kur vadāt sunīti.

Mītni paši nacisti uzspridzināja 1945. gada janvārī.

Gribas kaut ko bezbēdīgāku, tāpēc var doties uz kūrortpilsētu Mikolaikiem. Tā kā gaiss iesilis līdz plus 26 grādiem un spīd saule, sajūta gluži kā Vidusjūras piekrastē.

Ezerus savieno kanālu sistēma, tāpēc laivošana, burāšana un vizināšanās ar izklaides kuģīšiem te pieejama bagātīgi. Krastmalas promenādē – restorāns pie restorāna.

Pirms aizbraukšanas jāapskata Kentšinas pils, pareizāk – Rastenburgas, jo ar šādu nosaukumu pilsēta līdz 1945. gadam ietilpa Vācijā. Pilsēta pēc tam pārsaukta par godu poļu vēsturniekam Voiceham Kentšiņskim.

Pilī ierīkotajā muzejā viņu var sastapt… videofilmā, kas apvienojumā ar 3D pilsētas maketa izgaismošanu īsi un atraktīvi izstāsta pilsētas vēsturi.

Ievērojamākā ēka Elblongā ir 14. gadsimta Tirgus tornis jeb Tirgus vārti, kas bija daļa no pilsētas aizsargmūriem. Ar to saistīta leģenda par drosmīgo pilsētas aizstāvi maiznieku, kuram uzstādīts piemineklis. Pilsētniekiem aizstāvoties pret teitoņu uzbrukumu, puisis ar maizes lizi pārcirtis virves un nolaidis vārtu restes, slēdzot naidniekiem ieeju. Foto: Linda Kilevica

Arī Elblonga ir bijusī vācu pilsēta, tas spilgti redzams tās arhitektūrā.

Ar katru dienu vairāk apbrīnojama poļu tauta un valsts, kas soli pa solim no kara pelniem un gruvešiem augšāmcēlusi savas pilsētas,

atjaunojot lielāko daļu nopostīto namu un vienlaikus modernizējot vecpilsētas tā, lai vietas pietiktu gājējiem un velobraucējiem un arī būtu iespējas piebraukt un novietot automašīnas.

Par atpūtnieku vismīļāko pilsētu kļūst Gdaņska. Katra ēka atjaunota, no jauna uzbūvēta atšķirīga, taču kopā rada nevis eklektisku kokteili, bet vienotu ansambli.

Interesanti, ka septembra otrdienā ielas ir cilvēku pilnas, kafejnīcām un restorāniem klientu netrūkst. Īpaši daudz skan vācu valoda, jo kaimiņvalsts tūristi šai Polijas daļā dominē.

Apkalpojošā sfērā darbinieki brīžiem sauc talkā angliski runājošu kolēģi, jo paši švaki saprot. Krievu valoda no publiskās sfēras izslēgta, izņemot pa kādam bukletam un audiogidam. 

Gdaņskā ir ārkārtīgi skaisti dievnami. Vārdi vienkārši nespēj izteikt to, ko acis redz. Īpaši Svētās Brigitas bazilika ar dzintara altāri, kuram materiālu ziedojuši cilvēki no visas Polijas un ārvalstīm, bet gatavojuši Gdaņskas dzintara meistari. Foto: Linda Kilevica

Gdaņsku, Sopotu un Gdiņu kopā dēvē par Trīspilsētu. Šoreiz iegriežamiess divās no tām. Sopota kā kūrorts pie Baltijas jūras atgādina mūsu Jūrmalu, abās līdzīga koka arhitektūra.

Pludmalē var nedaudz apjukt, jo jūras krasts šeit vērsts uz ziemeļiem, tāpēc saule nav tur, kur esam ieraduši to redzēt.

Pēdējais apskates objekts poļu zemē ir Malborkas pils. Tā ir vislielākā pils pasaulē platības ziņā un bijusi pašpietiekama kā pilsēta – ar savu saimniecisko un garīgo dzīvi. To 13. gadsimtā Prūsijā cēla Vācu ordenis un nosauca par Marienburgu – par godu dievmātei Marijai.

Pils apskate patiesi ir ceļojums uz viduslaikiem, tostarp kāpieni pa šaurām kāpnēm un neizpratne, kā iemītnieki te izturējuši, jo totāla bezgaisa dēļ no telpām izmūkam.

Malborkas pils pagrabā skatāma plaša un daudzveidīga dzintara kolekcija. Foto: Linda Kilevica

Ceļojuma palīgi Google Maps un Booking.com, bet lietotne Waze šoreiz ne reizi nepievīla un neceļos neaizveda.

Vāzei” vienīgi paslīdējis garām fakts, ka Krievija pašlaik ir nežēlīgu karu uzsākusi agresorvalsts. Plānojot atceļu no Malborkas uz Klaipēdu, lietotne vēsā mierā ieteica braukt taisni cauri Kēnigsbergai. 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz