Sestdiena, 25. janvāris Sigurds, Zigurds, Sigvards

Cukurbiešu spraukumu kraušana pieputina Laumas rajonu

Cukurbiešu spraukumu kraušana pieputina Laumas rajonu
Foto: Lasītājs
04.06.2019 15:39

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

2.un 3.jūnijā Valsts vides dienesta (VVD) Liepājas reģionālā vides pārvalde (RVP) saņēma liepājnieku sūdzības par to, ka O.Kalpaka ielas rajonā pagalmos esošās automašīnas ir ļoti noputējušas, pastāstīja Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.

Zvanītāji par iespējamo putekļu izcelsmi minēja kravu pārkraušanu ostā, tāpēc VVD Liepājas RVP inspektori devās pārbaudē.

”Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA ”Liepaja Bulk Terminal Ltd” birstošo kravu terminālim blakus esošajā teritorijā, arī dzīvojamo māju rajonā, vides inspektori konstatēja pagalmā novietoto automašīnu stipru noputējumu un pagalmu piegružojumu ar pelēcīgiem birstošo kravu pārkraušanas putekļiem,” klāsta Maruta Bukleviča.

”Pārbaudes laikā terminālī pārkraušanas darbi nenotika, taču, iepazīstoties ar ierakstiem kuģu kraušanas reģistrācijas žurnālā, tika noskaidrots, ka, naktī  no 1.uz 2.jūniju, kraujot cukurbiešu spraukumus kuģī, tuvumā esošās teritorijas ir piegružotas ar putekļiem.”

Arī 3.jūnijā VVD Liepājas RVP saņēma informāciju no ostas tuvumā dzīvojošiem iedzīvotājiem par putēšanu uzņēmuma teritorijā.

”Pārbaudot teritoriju, VVD Liepājas RVP inspektori secināja, ka pūš Dienvidu vējš, tādējādi lielākā putekļu daļa nonāk jūras nevis dzīvojamo māju virzienā,” tā VVD pārstāve: ”Pārkraušanas darbi netika pārtraukti, bet uz VVD Liepājas RVP paskaidrojumu sniegšanai tika uzaicināts uzņēmuma pārstāvis. Viņš atzina, ka cukurbiešu spraukumu pārkraušanas laikā pastiprināti izdalās putekļi.”

VVD Liepājas RVP uzdeva uzņēmumam turpmāk pievērst pastiprinātu uzmanību meteoroloģiskajiem apstākļiem un uzsākt darbu pie iekšējo pārkraušanas procedūru uzlabošanas. Uzņēmumam jāiesniedz detalizēts pārskats par plānotajiem uzlabojumiem un konkrētiem ieviešanas termiņiem.

Savukārt Veselības inspekcija norāda, ka sausā laikā sasmalcinātu cukurbiešu putekļi, kas  pastāvīgi paceļas gaisā, var kairināt iedzīvotāju  elpceļus, tomēr lielās putekļu daļiņas nogulsnējas apkārtējā vidē, uz apģērba, kā arī aizķeras deguna gļotādā un šķaudot tiek izvadītas, tāpēc ir relatīvi nekaitīgas.

”Veselībai bīstamākas ir sīkās daļiņas –  PM10 (diametrs mazāks par 10 mikroniem) un PM2,5 (izmērs mazāks par 2,5 mikroni), kas ar neapbruņotu aci nav redzamas, bet to ir grūti pateikt, cik liela daļa cukurbiešu  putekļos šajā gadījumā ir sīkās daļiņas,” tā Maruta Bukleviča.

”Cukurbiešu  putekļu nosēdumi ir salīdzinoši nekaitīgi, tomēr tie  ir vizuāli uzkrītoši un jebkurā gadījumā var radīt iedzīvotājiem fizisku diskomfortu, kā arī  putekļainā gaisā var rasties nevēlēšanās dziļāk ieelpot,” viņa turpina: ”Teorētiski  ilgstoša un regulāra iedzīvotāju atrašanās putekļainā vidē  var vājināt plaušu ventilāciju un veicināt elpošanas orgānu saslimšanas, taču jāņem vērā, ka pārkraušanas process ir īslaicīgs un piesārņojums nav patstāvīgs.”

Patlaban VVD Liepājas RVP apkopo materiālus, lai pret uzņēmumu uzsāktu administratīvo lietvedību par ostai pieguļošo teritoriju piesārņošanu.

Līdztekus VVD Liepājas RVP pateicas iedzīvotājiem par sniegto informāciju, jo savlaicīgi saņemtas ziņas, ir būtisks atbalsts vides inspektoriem vides pārkāpumu atklāšanā.

”Aicinām iedzīvotājus arī turpmāk informēt vides inspektorus, zvanot pa vienoto tālruni 26338800 un 29286160,” tā Maruta Bukleviča.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)