Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drošības stiprināšanai Liepājā izaicinājumu daudz

Drošības stiprināšanai Liepājā izaicinājumu daudz
Drošības tematiskās darba grupas mērķus operatīvo dienestu, ceļu satiksmes drošības un pašvaldības pārstāvjiem ieskicē Liepājas pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Ābols (pirmais no kreisās). (Foto: Egons Zīverts)
20.02.2020 07:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Liepājas attīstības programmas 2021.–2027. gadam izstrādes tematiskā darba grupa “Drošība” kopumā pulcēja vairāk nekā 30 cilvēkus no pašvaldības un operatīvajiem dienestiem, kuri sprieda, kādas problēmas un ar kādiem paņēmieniem pilsētā būtu jārisina, lai Liepāja tuvākajos gados kļūtu drošāka. Dažu stundu laikā tika ieskicēti virkne darāmo darbu.

Ar prezentāciju par situāciju pilsētā kopumā vispirms iepazīstināja pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Ābols un pilsētas domes priekšsēdētāja padomniece starptautiskās sadarbības jautājumos Nataļja Vecvagare. “Ir vairāki faktori, kurus būtu svarīgi ņemt vērā, domājot par drošības uzlabošanu pilsētā. Iedzīvotāju skaita iespējamais samazinājums, sabiedrības novecošanās, ekonomiskie un uzņēmējdarbības vides raksturojošie faktori,” teica M. Ābols, piebilstot, ka būtiski esot ielikt risināmās problēmas konkrētā “laika rāmī”, proti, kuras ir prioritātes un kuras izaicinājumus var realizēt ilgākā laika posmā līdz 2027. gadam.

Tāpat tika ieskicētas pašreizējās tendences – noziedzības samazināšanās un ceļu satiksmes negadījumu skaits, pie kura vēl nopietni jāstrādā. M. Ābols darba grupu mudināja ņemt vērā arī aspektu par iespējām piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu, kura iegūšanai turpmākajos gados priekšroka būs vides aizsardzības un informācijas tehnoloģiju jomām.

N. Vecvagare konkretizēja trīs apakšgrupas – civilā un militārā aizsardzība, sabiedriskā kārtība un ceļu satiksmes drošība, katrā no tām, akcentējot, piemēram, cilvēkiem drošu infrastruktūru uz ceļiem, vardarbību skolās un narkotiku apriti tajās, kiberdrošību, dezinformāciju, kā piemēru minot, pašvaldību vēlēšanas, kur tiek izmantots šis ierocis. Savukārt Valsts civilās aizsardzības plānā, kā vislielākais risks norādīts gripas pandēmija, kas var radīt viskatastrofālākās sekas īsā laika posmā. “Mūsu pienākums kā pašvaldībai ir nodrošināt iedzīvotāju evakuāciju katastrofu gadījumos un parūpēties par viņiem. Jautājums, kā mēs viņiem varam palīdzēt, kas mums pietrūkst, lai operatīvi reaģētu?”

Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas pārstāvis Uldis Novickis uzsvēra, ka pērn kopumā sastādīti 3615 administratīvā pārkāpuma protokoli, kas esot uz pusi mazāk nekā 2018. gadā. “Mūsu uzdevums nav veidot statistiku, bet vairāk strādāt preventīvi, piemēram, vīrietis nakts laikā pieturā smēķē un viņam apkārt nav neviena cilvēka. Tas ir pārkāpums, bet vai vienmēr šādos gadījumos jāraksta protokoli. Diezin vai,” sacīja U. Novickis. Tāpat Pašvaldības policijas priekšnieks uzskaitīja visbiežāk konstatētos pārkāpumus – huligānismu un citu nepiedienīgu rīcību, transportlīdzekļu novietošanu neatļautās vietās, kā arī smēķēšanu, kur tas ir aizliegts. “Galvenais nelaimju cēlonis ir alkohols,” piebilda U. Novickis.

Ceļu satiksmes drošības jomā darba grupa uzsvaru lika uz augsto negadījumu skaitu, ko samazināt varētu, piemēram, ar šādiem risinājumiem: regulāru ceļu satiksmes negadījumu analīzi pilsētas teritorijā, vidējā braukšanas ātruma kontroles radaru uzstādīšanu (piem. Brīvības ielā), apvedceļa izveidi tranzīta transportam, drošu, pārredzamu gājēju pāreju izveidi, nedrošu sabiedriskā transporta pieturu pārvietošanu, vidējā braukšanas ātruma ierobežojumi centra, kā arī mikrorajonu zonā, viedā videonovērošana autotransporta vadītāju kontrolei (tā varētu mazināt cilvēku skaitu, kuri pie stūres lieto mobilos tālruņus), regulējamā krustojuma izbūve Brīvības un Slimnīcas ielas krustojumā, kā arī ūdenstransporta drošības uzlabošanu.

Sabiedriskās kārtības jomā, kā risināmās problēmas iezīmējās: efektīvāka pazudušu cilvēku meklēšana un sabiedriskās kārtības nodrošināšana. Lai to realizētu nepieciešams mobilo patruļu skaita palielināšana, aprīkojuma modernizēšana. Jāuzlabo sabiedriskā kārtība skolās gan fiziska, gan emocionāla. Jāliek lielāks uzsvars arī uz apreibinošo vielu izskaušanu no tām. Lai problēmu risinātu nepieciešams drošas klases pilotprojekts. Monitorēt, vai skolās ir informācija par iespējām ziņot, saņemt palīdzību. Atskurbšanas pakalpojuma neesamība Liepājā jārisina, pērkot to kā ārpakalpojumu. Azartspēļu zālēs, kurās apgrozās jaunieši un arī policisti. Valstiskā līmenī jāmaina likumdošana par to ierobežošanu.

Civilās un militārās aizsardzības jomā kā pirmā problēma tika pieminēta drošības nodrošināšana lielu, publisku masu pasākumu laikā. Ir jānodefinē kritēriji atsevišķām teritorijām, piemēram, maksimālais apmeklētāju skaits. Tāpat lidostā nepieciešama jaunu drošības iekārtu iegāde, atbilstoši prasībām, piemēram, rentgenaparātu. Nepietiekamu sabiedrības informētību gan par vispārējiem drošības jautājumiem, gan ārkārtas situācijām jārisina izglītojošās akcijās dažādu pasākumu laikā.

UZZIŅAI

Daļa no drošības nozares darba grupas priekšlikumiem – turpmākajos gados risināmās problēmas.
– Efektīvāka pazudušu cilvēku meklēšana.
– Jāuzlabo sabiedriskā kārtība skolās.
– Kārtības nodrošināšana masu pasākumos.
– Liels slīkšanas un avāriju skaits.
– Jānodrošina atskurbšanas pakalpojums Liepājā.
– Spēļu zāles (jaunieši īpatsvars tajās, un arī policijas darbinieki, kas tādējādi bojā iestādes tēlu).
– Bērnu un jauniešu nepietiekamās zināšanas un prasmes vispārējās drošības jomā (ugunsdrošība, ceļu satiksmes drošība, elektrodrošība u.c.).
– Uzlabot tiesībsargājošo iestāžu pieejamību (dienestiem kļūt pieejamākiem cilvēkiem – draudzīgākiem, ērtākiem, arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām).
– Augsts ceļu satiksmes negadījumu skaits pilsētā.
– Autostāvvietu trūkums pilsētas teritorijā.
– Bīstamas neregulējamas un ar barjerām neaprīkotas dzelzceļa pārbrauktuves.
– Grants ielu problemātika.
– Krasta kāpu/joslas izbraukāšana.
– Lidostas un apkārtējās teritorijas drošības iekārtu nepietiekamā kapacitāte.
– Nepietiekama sabiedrības informētība gan par vispārējās drošības jautājumiem, gan par ārkārtas (lokāla un lielmēroga) situācijām.
– Nepietiekami operatīva iedzīvotāju informēšana/apziņošana ārkārtas situācijās.
– Nepietiekams medicīniskais mobilais aprīkojums.
– Plūdu risks Liepājas ezera piekrastes daļā (piem., Amatas iela).
– Stratēģiski svarīgo objektu drošības pasākumu nepietiekamība.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz