Godina brīvības cīnītājus

0
Spītējot lietum, Liepājā Lāčplēša dienu atzīmēja ar vairāku patriotiska rakstura pasākumu ciklu – tradicionālo militāro parādi, izstādes atklāšanu, koncertiem, lāpu gājienu un piemiņas brīdi. Lāčplēša dienas programma sākās ar jau tradicionālo militāro parādi pilsētas centrā. Apsveikuma vārdus parādes dalībniekiem teica domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, NBS kapelāns Raitis Šēners u.c. Tos noklausīties un karavīru slaido soli savām acīm redzēt bija ieradies prāvs interesentu pulks.
Pēcpusdienā stafeti pārņēma Liepājas muzejs. Muzeja nodaļā “Liepāja okupāciju režīmos” tika atklāta NBS atjaunošanas 15.gadadienai veltīta izstāde “Latviešu karavīrs pasaulē 1945-1991”, kuras veidotājs ir militārās vēstures pētnieks un kolekcionārs Juris Raķis. Izstāde ir stāsts par latviešu karavīriem, kuri ar svešiem karogiem dienējuši un karojuši vai visā pasaulē.
Pēc izstādes atklāšanas notika apbalvošanas ceremonija, kurā 1.Zemessardzes novada komandieris, pulkvežleitnants Gaidis Ošenieks pasniedza Zemessardzes 15.gadadienas piemiņas medaļas. Apbalvojums piešķirts zemessargiem – veterāniem un civilpersonām, kuras no 1991.līdz 1995.gadam deva vērā ņemamu ieguldījumu Zemessardzes attīstībā, kā arī valstisko un nevalstisko organizāciju vadītājiem un pārstāvjiem, kas atbalstījuši Zemessardzes izveidošanu. Apbalvojumus saņēma 28 liepājnieki – ostas kapteinis Eduards Raits, Liepājas cietuma priekšnieks Konstantīns Pūce, jaunsargu skolotājs Pēteris Rudzinskis, Nacionālo partizānu apvienības pārstāvis Modris Zihmanis, Latvijas Rezerves virsnieku asociācijas dalībnieks Dzintars Čabovskis u.c.
Sākot krēslot, Rožu laukumā cilvēki pulcējās lāpu gājienam uz Ziemeļu kapiem. Kaut vējš ne tikai plandīja lāpu liesmas, bet teju vai rāva nesējiem no rokām ārā karogus, gājienā piedalījās vairāki simti. Ziemeļu kapsētā notika piemiņas brīdis pie O.Kalpaka pieminekļa, atceroties tos, kuri cīnījās par Latvijas brīvību.Lāčplēša dienai veltītie pasākumi turpinājās arī vakar.
Kaut arī šiem svētkiem ir ievērojams vecums, liela daļa Latvijas iedzīvotāju par tiem zina maz vai nezina vispār. G.Ošenieks, taujāts, vai, viņaprāt, ievērojamais Lāčplēša dienai veltīto pasākumu klāsts mūsu pilsētā mazinās ļaužu analfabētismu šajā jomā, godīgi atzina, ka netic brīnumam: “Tie, kuri vēlas izzināt vēsturi un notikumus, to izdarīs, bet tiem, kuri neko nevēlas zināt, arī šie pasākumi neko nenozīmē.”
Lāčplēša diena sākās ar militāro parādi pilsētas centrā, un to savām acīm redzēt bija ieradies prāvs interesentu pulks.
Pēc parādes Lāčplēša dienas pasākumu dalībniekus gaidīja Graudu ielas koncertzālē, kur uz šai dienai veltītu koncertu aicināja maestro Valdis Vikmanis.
Muzeja nodaļā “Liepāja okupāciju režīmos” atklāta izstāde “Latviešu karavīrs pasaulē 1945-1991”, kas stāsta par latviešu karavīriem, kuri ar svešiem karogiem dienējuši un karojuši vai visā pasaulē.
1.Zemessardzes novada komandieris, pulkvežleitnants Gaidis Ošenieks zemessargiem pasniedza Zemessardzes 15.gadadienas piemiņas medaļas.
Viens no 28 liepājniekiem, kas saņēma Zemessardzes 15.gadadienas piemiņas medaļu, bija ostas kapteinis Eduards Raits (no kreisās).
Par svētku noskaņu šajā dienā bija rūpējušies arī Jūras spēku kuģi. Tirdzniecības kanālā ļaužu acis priecēja ar karodziņiem rotājušies karakuģi, bet “Zibens” bija atvērts apmeklētāju apskatei.
Liepājas muzejā notika kamerkora “INTIS” un Zigfrīda Muktupāvela koncerts.
Ar Jūras spēku orķestri priekšgalā, karogiem un lāpu liesmiņām plīvojot, liepājnieki lāpu gājienā devās uz Ziemeļu kapsētu.
Lai pieminētu tos, kuri cīnījās par Latvijas brīvību, Ziemeļu kapos pulcējās un svecītes nolika daudzi – plecu pie pleca gan skolu jaunatne, gan sirmi vīri.