Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grozījumi likumā liek mainīt nabadzības sliekšņus un pabalstus

Lai liepājnieki nezaudētu iespēju saņemt pašvaldības sociālo palīdzību arī 2021. gadā, pilsētas dome decembrī steidzamības kārtā apstiprināja jaunus noteikumus par maznodrošinātās personas vai mājsaimniecības statusu. “Mēs to darījām, lai cilvēki neciestu, sociālais atbalsts saglabāsies 2020. gada līmenī,” “Kurzemes Vārdam” teica domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš. 

Grozījumi likumā liek mainīt nabadzības sliekšņus un pabalstus
"Mūsu pašvaldība darīs visu, lai tomēr cilvēkiem varētu palīdzēt. Bet pašvaldības ir neapskaužamā situācijā, jo vairāk tās, kurām administratīvi teritoriālās reformas dēļ savstarpēji jāsalāgo sociālā palīdzība," uzskata Liepājas Sociālā dienesta vadītāja Linda Krasovska, bažījoties, ka grozījumi "Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā" var nest arī nepatīkamas pārmaiņas maznodrošinātu cilvēku dzīvē. (Foto: Egons Zīverts)
07.01.2021 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Sarežģītāki aprēķini

Jaunajā gadā gaidāmas arī citas izmaiņas sociālajā palīdzībā, skaidro Sociālā dienesta vadītāja Linda Krasovska. Ārpuskārtas lēmumi domei bija jāpieņem tāpēc, ka jaunajā gadā stājas spēkā grozījumi “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā”, kurus tikai dažas dienas pirms domes sēdes izsludināja Valsts prezidents. Tāpēc jaunos pilsētas noteikumus iepriekš nepaguva izskatīt deputāti komitejās.

Lai arī līdz ar jaunajiem noteikumiem mainās ienākumu sliekšņi, ar kādiem atsevišķi cilvēki vai ģimenes var iegūt maznodrošinātā statusu, nevajadzētu mainīties to cilvēku skaitam, kuri varēs saņemt šo statusu un līdz ar to arī sociālo palīdzību, lēš pašvaldībā. Vienīgi nedaudz varētu palielināties to vientuļo pensionāru skaits, kuri varēs pretendēt uz palīdzību. Pašlaik pilsētā ir apmēram 1000 trūcīgu un 4000 maznodrošinātu iedzīvotāju. Gan trūcīgā, gan maznodrošinātā statuss dod iespēju cilvēkiem saņemt sociālo palīdzību.

Līdz šim maznodrošinātās personas vai ģimenes statusu ģimenei, kurā ir vismaz viens darbspējīgais, piešķir tad, ja ir līdz 260 eiro ienākumi mēnesī uz vienu cilvēku. No jaunā gada par maznodrošinātu mājsaimniecību, kurā ir vismaz viens pilngadīgais darbspējīgā vecumā, atzīs tādu mājsaimniecību, kurā pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir ienākumi 336 eiro, bet pārējiem ģimenes locekļiem – 235 eiro. Pēc pašvaldības aplēsēm, Liepājā ir apmēram 640 cilvēku ar šāda līmeņa ienākumiem.

Par maznodrošinātu mājsaimniecību atzīs arī ģimeni, kurā vecāks vai likumiskais pārstāvis bērnus audzina viens, un arī ģimeni, ja tajā visi cilvēki ir pensionāri vai invalīdi un viņu aizgādībā vai aizbildnībā ir bērni, un ja šajās ģimenēs pirmajai personai mājsaimniecībā ir 375 eiro ienākums un 263 eiro – pārējiem ģimenes locekļiem. Līdz šim šajos gadījumos maznodrošinātās personas ienākumu slieksnis bija 300 vai 310 eiro. Liepājā atbalstu šajā gadījumā varētu saņemt apmēram 520 cilvēku.

Savukārt atsevišķi dzīvojošs pensionārs vai invalīds līdz šim par maznodrošinātu tika uzskatīts, ja viņa ienākumi sasniedza 370 eiro, bet turpmāk šis slieksnis būs 390 eiro. Vientuļu pensionāru un invalīdu ar šādiem ienākumiem pilsētā ir apmēram 2950.

Pārmaiņu sākums

L. Krasovska uzsver: līdz ar jaunajiem pilsētas saistošajiem noteikumiem sociālās palīdzības iespējas iedzīvotājiem būs tādas pašas kā līdz šim. Taču likuma grozījumu dēļ līdz aprīlim Liepājas domei būs jāpieņem vēl citi jauni lēmumi par sociālo palīdzību. Piemēram, par mājokļa pabalstu, kas aizstās pašreizējo ļoti pieprasīto dzīvokļa pabalstu, “un mazliet mainīsies pabalsta būtība”. Gada pirmajos trijos mēnešos dzīvokļa pabalsts vēl tiks piešķirts un aprēķināts pēc līdzšinējās kārtības.

Pārmaiņas likumā virzīja Labklājības ministrija, ņemot vērā Satversmes tiesas vasarā nospriesto, ka no 1. janvāra trūcīgā iedzīvotāja statuss ar ienākuma līmeni 128 eiro vairs nav spēkā. Arī līdzšinējais garantētais minimālo ienākumu (GMI) līmenis vairs nebūs spēkā, skaidro Sociālā dienesta vadītāja. “Līdz ar to ministrijai bija jādomā, kā uzlabot sociālā atbalsta sistēmu, tostarp gan paaugstinot trūcīgā ienākumu slieksni, gan šo GMI līmeni.”

Svarīgākās izmaiņas “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā” ir šādas: ir palielināts trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis – par trūcīgu nākošgad uzskatīs ģimeni (mājsaimniecību), kurā vienam ģimenes loceklim ir ienākumi līdz 272 eiro, bet katram nākamajam – līdz 190 eiro. Bez tam palielināts GMI pabalsta apmērs: likums paredz, ka GMI līmenis tiek celts no līdzšinējiem 64 eiro mēnesī līdz 109 eiro mēnesī pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Vairs nav tā iespēja, ka pašvaldība var noteikt šo līmeni augstāku. Trūcīga ģimene, kurai ienākumu līmenis ir zemāks par GMI, var saņemt GMI pabalstu, visu gadu varēs saņemt arī mājokļa pabalstu, bērniem atvieglojumus ēdināšanai skolā, nekustamā īpašuma atlaidi, atlaidi sabiedriskajā transportā, veselības aprūpes un  juridisko palīdzību. Lielākā daļa GMI saņēmēju ir Nakts patversmes klienti, arī dažas ģimenes sociālajās mājās. “Nevarētu teikt, ka mums ir daudz GMI pabalsta saņēmēju,” vērtē L. Krasovska. 

Bagāti maznodrošinātie?

Tālāk mainīsies arī pabalstu aprēķināšanas kārtība. Gada pirmajos mēnešos Sociālā dienesta darbiniekiem nāksies krietni lauzīt galvas, kā izveidot tādu jauno pabalstu saņemšanas kārtību, lai maznodrošinātie iedzīvotāji nebūtu zaudētāji.

“Centīsimies izveidot tā, lai tie cilvēki, kuri ir tiesīgi saņemt šo pabalstu tagad, to varētu arī nākotnē, es tikai vēl nezinu, kā tas būs. Diemžēl jaunie normatīvie akti pēc jaunās formulas daudzus izslēdz no mājokļa pabalsta saņemšanas iespējām. Mēs veidosim kādu alternatīvu,” stāsta L. Krasovska. Viņa atzīst, ka šie sarežģījumi līdz ar izmaiņām likumā ir absurdi: “Man liekas nepareizi, ka tiek izveidota šāda sistēma, ka cilvēks skaitīsies bagāts maznodrošinātais, kuram vairs nevarēs palīdzēt.” Pašvaldību sociālie darbinieki kopā ar Pašvaldību savienību esot centušies panākt, lai viņus šajos jautājumos uzklausītu gan valdībā, gan Saeimā. “Diemžēl netikām sadzirdēti. Domāju, ka daudzas pašvaldības ar to galā netiks un, iespējams, būs cilvēki, kuri palīdzību vairs nesaņems.”

Nākamajam, 2021. gadam Liepājas pašvaldības sociālās palīdzības budžets tiek saglabāts pašreizējā līmenī.

L. Krasovska: “Mēs, protams, vērtēsim un skatīsimies, kāda būs situācija darba tirgū, vai būs kādas pārprofilēšanas iespējas vai attīstīsies  kādi citi nodarbinātības veidi to vietā, kas pašreiz tiek slēgti, bet mēs esam gatavi atbalstīt iedzīvotājus, kuriem palīdzība nepieciešama.”

Lai arī jau 2020. gadā liepājnieku dzīvē savas izmaiņas ienesa kovidkrīze, tomēr sociālās palīdzības lūdzēju skaits nepieauga. Vienīgi novembrī un decembrī ir bijis lielāks pieprasījums pēc veselības pabalsta, taču tā ir katra gada tendence, iespējams, tādēļ, ka cilvēki visu gadu krājuši medicīnas pakalpojumu čekus un nu tos iesniedz. Katrā ziņā arī veselības pabalsta pieprasījums ir līdzšinējā apjomā.

Uzziņai

Sociālā aizsardzība pašvaldībā 2021. gadā – līdzšinējā apjomā
Pabalstiem un pakalpojumiem kopā paredzēti 3,8 miljoni eiro, to skaitā (miljonos eiro):
dzīvokļa pabalsti      1,369;
aprūpe mājās            0,793;
uzturēšanās īslaicīgās sociālās aprūpes nodaļās          0,638;
pabalsti garantēto minimālo ienākumu nodrošināšanai 0,231;
pabalsti audžuģimenēm     0,274;
bērna piedzimšanas pabalsti (250 eiro bērnam) 0,189;
pabalsti veselības aprūpei 0,172;
ģimenes asistentu pakalpojumi     0,170;
uzturēšanās ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs          0,153;
pabalsti bāreņiem    0,106;
vienreizējie pabalsti krīzes situācijās       0,128;
un vairāki citi pakalpojumi un pabalsti.

Avots: Liepājas dome

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz