Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grozīta teritoriju uzkopšanas kārtība

Grozīta teritoriju uzkopšanas kārtība
25.01.2009 07:00

Atslēgvārdi

Droši vien daudzi liepājnieki piemirsuši vai nemaz nezina, ka ap Ziemassvētku laiku stājušies spēkā pērn novembrī pieņemtie grozījumi saistošajos noteikumos “Liepājas pilsētas īpašumu, teritoriju uzturēšanas un sabiedriskās kārtības noteikumi”, kā arī noteikumos “Liepājas pilsētas administratīvās atbildības noteikumi”. Lai to atgādinātu un palīdzētu saprast būtiskākās izmaiņas, redakcija viesojās Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka Ainara Lūša kabinetā.

Galvenais, ja runā par teritoriju uzkopšanu un uzturēšanu, ir tas, ka līdz šim uzkopšanas darbs tika iedalīts pavasara/ vasaras sezonā un rudens/ ziemas sezonā. Turklāt vasaras sezona beidzās 15.oktobrī, kad lapas bieži vien vēl ir kokos. Pēc tam sekoja rudens/ ziemas sezona, kad lapas ir nokritušas, bet pēc noteikumiem tās vairs nebija jāvāc, toties bija jātīra sniegs, kas mūsu pilsētā tomēr ir visai reta parādība. Šāds teritorijas uzkopšanas absurds regulējums darbojās divus gadus, bet nevar teikt, ka Pašvaldības policija neatrada iespējas, lai sodītu vainīgos.

“Pārkāpēji meklē, kā apiet likumu, mēs savukārt divus gadus mēģinājām piemērot citus normatīvos aktus, lai grēkāžus tiesiskā ceļā varētu audzināt,” sacīja Ainars Lūsis. “Bet, protams, tiesiski vairāk sakārtoti būtu, ja mēs cilvēkam maksimāli precīzi norādītu uz konkrētu pārkāpumu, nevis atsauktos uz vispārīgām un izplūdušām normām. Tagad mēs to varam.”

Arī vasarā ir jātīra sniegs, ja tāds uzkrīt, un arī ziemā ir jāgrābj lapas, ja teritorija ar tām ir piegružota.

Vēl kāda būtiska nianse. Vecajos noteikumos, runājot par teritoriju uzturēšanu tīrībā un kārtībā, pārkāpuma sastāvs veidojās tad, ja tas attiecas uz īpašumam blakus esošo teritoriju, bet grozījumos, kas stājušies spēkā, ir precizēts, pievienojot arī vārdu īpašums. “Tas nozīmē to, ka arī īpašums ir jāuztur kārtībā. Protams, par šo normu mēdz būt strīdi, jo ir cilvēki, kas uzskata, ka viņi savā īpašumā var darīt, ko grib. Tā gluži nav,” uzskata Ainars Lūsis.

Daugavpilī bija precedents, ka sodīja transportlīdzekļa vadītāju, kas bija uzbraucis uz zāliena. Viņš pēc tam lēmumu pārsūdzēja tiesā, jo uzskatīja, ka auto drīkstēja stāvēt uz privātīpašuma un pašvaldības saistošie noteikumi attiecas tikai uz pilsētas īpašumiem. Administratīvā rajona tiesa un Administratīvā apgabaltiesa šīs personas sūdzībai bija piekritusi, bet Augstākā tiesa uzskatīja, ka, ja ir runa par interešu aizstāvību vides jomā, vadītāju tomēr drīkstēja sodīt (izņemot gadījumus, ja tas noticis savrupmājas zālienā).

“Ja savā īpašumā es esmu sakrāvis kaudzē krāmus, gružus, lapas un ja šo kaudzi var redzēt no sabiedriskas vietas, tad tas ir saistošo noteikumu pārkāpums. Savā īpašumā tiešām var darīt, ko un kā grib. Tikai tik tālu, kamēr tas neskar citu ar likumu aizsargātās intereses,” turpina Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks.

Ja kāds savā iežogotajā īpašumā kaudzē krauj drazas, piegružo, visu atstājot nesakoptu, tad caurredzama žoga īpašnieks būs pārkāpis noteikumus, bet augsta un necaurredzama – nebūs.

“Protams, ir jāatceras, ka interešu aizskārums var notikt ne tikai tad, ja žogs ir pārāk zems vai caurredzams. Tas ir atkarīgs no sekām, kādas iestāsies vai var iestāties personas rīcības rezultātā,” precizē Ainars Lūsis.

Jauns punkts – 3.7. – iekļauts Liepājas pilsētas administratīvās atbildības noteikumu sadaļā “Apstādījumu aizsardzība un uzturēšana”. Tajā rakstīts: “Par apstādījumos augošo stādījumu neiežogošanu pirms būvdarbu vai remontdarbu veikšanas uzliek naudassodu fiziskām personām līdz 50 latiem, bet juridiskām personām – līdz 100 latiem.” Dažkārt, veicot būvdarbus, tiek neatgriezeniski sabojāti koki, krūmi, tāpēc arī šis punkts iekļauts noteikumos.

Tagad būvdarbu veicēju var saukt pie atbildības ne tikai tad, ja tas stādījumus ir sabojājis, bet arī tad, ja sākti darbi un nav domāts par stādījumu aizsardzību, proti, tie nav iežogoti.

Agrāk nepilngadīgai personai varēja piemērot sodu, ja tā smēķēja sabiedriskā vietā, bet tagad, stājoties spēkā punktam 5.6., nepilngadīgais var saņemt sodu par smēķēšanu vispār, jo smēķēt nepilngadīgajiem ir aizliegts (“Bērnu tiesību aizsardzības likums”). “Protams, šajā gadījumā ir jautājums par pierādīšanas tehniku, bet, ja nepilngadīgajam nedrīkst pārdot tabakas izstrādājumus, tad loģiski viņš nevar arī smēķēt,” rezumēja Ainars Lūsis.

Ja agrāk nepilngadīgie varēja mierīgi iziet uz sava dzīvokļa balkona, kas nav sabiedriska vieta, un uzvilkt dūmu, tad tagad, ja viņus pamana policists, var nākties atbildēt pēc Liepājas pilsētas administratīvās atbildības noteikumiem, kas paredz izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudassodu līdz piecdesmit latiem.

Ints Grasis,
“Kuzemes Vārds”

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Ainars Lūsis: “Pēc būtības ir svarīgi, lai īpašums vai īpašuma apkārtne tiktu uzturēta tīrībā un kārtībā, t.i., saskaņā ar saistošiem noteikumiem un atbilstoši jēgai.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz