Pirmdiena, 30. marts Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Ietriecoties namu logos, Liepājā iet bojā simtiem gājputnu

Ietriecoties namu logos, Liepājā iet bojā simtiem gājputnu
Foto: Egons Zīverts
05.10.2019 07:15

TV Kurzeme/liepajniekiem.lv

Tieši septembra beigās un oktobra sākumā Latvijā putnu rudens migrācija rit pilnā sparā un gājputniem, it īpaši mazajiem, šis ir ārkārtīgi sarežģīts un arī briesmu pilns periods.

Dabas aizsardzības pārvalde vēsta, ka, diemžēl, daudzi no putniem savu galamērķi tā arī nemaz nesasniedz. Arī iedzīvotāji ir satraukušies par Eiropā mazāko putniņu sugas pārstāvjiem – zeltgalvīšiem – kuri patlaban lielos baros migrē pa piejūras reģioniem uz dienvidiem un daudzi iet bojā, ietriecoties stiklos.

Ņemot vērā to, ka putniņi ir ļoti mazi, to mirstība ir ļoti augsta. Liepājā pēdējās dienās šādā veidā lidojums aprāvies desmitiem, pat simtiem mazputniņu. 

Ornitologi apgalvo, ka līdz pat 90% zeltgalvīšu, diemžēl, mirst pirmā gada laikā. Pilsētnieki sastop putnus, kuri noguruši no lidojuma un atpalikuši no bara vai ietriekušies māju logos, nepamanot stiklu, tāpēc ir nedaudz dezorientēti.

Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrība informē, ka biežāk izmantotais risinājums ir uz stiklotajām virsmām izlīmēt plēsīgu putnu attēlus vai siluetus – tas mazos lidoņus atbaida. Lejupielādēt trafaretu, lai to izdrukātu, izgrieztu un dekorētu savus logus var šeit.

Zeltgalvītis (Regulus regulus) ir neliela auguma krāšņgalvīšu dzimtas dziedātājputns – pēc izskata apaļīgs, ar īsu asti un smalku, melnu knābi. Pieaudzis īpatnis sver aptuveni piecus gramus, bet to izmēri nepārsniedz deviņus līdz desmit centimetrus. Vasarā šos dziedošos skaistuļus mēs neredzam – tie ligzdo skuju koku un jauktu koku mežos.

 

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli