Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Izcēlusies ažiotāža ap pretgripas potēm. Iepirkts vairāk, bet pietrūkst

Apzinot vairākas medicīnas iestādes Liepājā, var secināt, ka šogad cilvēku interese par pretgripas potēm ir īpaši izteikta, un, tā kā pēc vakcīnām ir liels pieprasījums visā valstī, dažās aptiekās to sāk pietrūkt, par spīti tam, ka zāļu lieltirgotavas norāda – šogad Latvijā iepirkti 194 238 pretgripas vakcīnu iepakojumi, kas ir vairāk nekā iepriekšējo piecu gadu laikā.

Izcēlusies ažiotāža ap pretgripas potēm. Iepirkts vairāk, bet pietrūkst
Foto: LETA
16.10.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Vakcīnu trūkst

Iespējams, ka pretgripas vakcīnu lielais pieprasījums saistīts ar cilvēku bailēm no saslimšanas ar infekcijas slimībām Covid-19 pandēmijas laikā, pieļauj Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Epidemiologs Jurijs Perivoščikovs gan kliedē mītu, ka pretgripas pote var pasargāt no Covid-19, taču izvairīties no saslimšanas ar citām infekcijas slimībām tā gan palīdzēs, un īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem ar hroniskām slimībām. “Gripa novājina imūnsistēmu. Ja cilvēks būs tikko izslimojis gripu, viņam vieglāk būs saslimt arī ar Covid-19,” skaidro speciālists.

“Šis ir pirmais gads, kad trūkst vakcīnu, parasti vēl sezonas beigās palika pāri,” norāda Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centra pārstāve Vineta Neimane.

 “Visas vakcīnas, kas pirms nedēļas bija atvestas uz aptieku, ir beigušās,” apstiprina ģimenes ārste Anita Liepa. “Ko mēs darīsim, es nezinu. Šajā situācijā esam ķīlnieki,” saka daktere, paskaidrojot, ka valsts apmaksātās gripas potes daudz aktīvāk nekā iepriekš izmanto tie, kam tās pienākas, arī mediķi.

Daktere atbalsta nostāju, ka paplašinātas valsts apmaksāto pošu grupas, tomēr uzsver, ka “kaut kas nav izrēķināts, un viena roka nezina, ko dara otra”.

Arī ārste Violeta Celma saskārusies ar situāciju, ka pacienti, kam pienāktos valsts apmaksāta vakcīna, to nevar saņemt. “Cilvēkiem ir izrakstīta recepte, pēc kuras viņiem aptiekā jāsaņem valsts apmaksātā vakcīna, bet to nav. Tā vēl nekad nav bijis.” Viņa savus pacientus aicina visādos veidos stiprināt imunitāti un censties izvairīties no saslimšanas ar jebkādu infekcijas slimību.

Iesaka arī pneimopoti

V. Celma uzsver, ka pretgripas vakcīnas īpaši būtu ieteicamas cilvēkiem ar hroniskām slimībām. “Ne tikai pret gripu iesaku vakcinēties. Cilvēkiem ar hroniskām plaušu slimībām iesaku arī “Prenevar” poti. Tā nav lēta, valsts to neapmaksā, bet aicinu padomāt par sekām, kādas varētu būt, ja cilvēks ar sliktu imūnsistēmu saslimtu ar gripu vai citu infekcijas slimību.”

“Vismaz viena slimība apdraudēs mazāk,” saka arī A. Liepa. Savukārt daktere Laila Atiķe nav novērojusi, ka pieprasījums pēc pretgripas potēm būtu lielāks nekā pērn. “Mani pacienti potes iegādājas par savu naudu, tāpēc neizjūtu vakcīnu trūkumu,” viņa skaidro. Daktere vēl atgādina, ka vakcinēties var, tikai iepriekš piesakoties, un cilvēkam jābūt veselam, bez jebkādām saslimšanas pazīmēm.

Tikmēr Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra veselības aprūpes vadītāja Dzintra Vecbaštika laikrakstam pastāsta, ka pašlaik pretgripas vakcīnu viņas pārstāvētajā medicīnas iestādē pietiek.

“Visiem, kas vēlas vakcinēties, bet nav iekļauti valsts kompensētajā sarakstā, pagaidām vakcīnu pietiek, arī grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam. Esam pasūtījuši vakcīnas medicīnas personālam, bet tās vēl nav saņemtas. Ir informācija, ka mēneša beigās šīs vakcīnas tiks piegādātas. Pārējiem, kam valsts no šī gada kompensē pretgripas vakcīnas, jāvēršas pie saviem ģimenes ārstiem,” skaidro speciāliste.

Bet tie, kas nevēlas gaidīt, var pret gripu potēties pēc savas iniciatīvas, par savu naudu.

“Iespējams, ka tā arī darīšu – pirkšu savai mammai pretgripas vakcīnu pati. Negribu gaidīt, kad gripas aktivitāte jau būs pilnā plaukumā,” laikrakstam atklāj V. Neimane.

Ģimenes ārsti neievēro secību

Sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvi Sintiju Gulbi, lai noskaidrotu, kāpēc vakcīnu trūkst, uzzinājām, ka vaina jāuzņemas pašiem ģimenes ārstiem, jo viņi nestrādājot pēc ieteiktās shēmas. “Viņiem nevajadzētu izrakstīt receptes pacientiem, bet gan viņus nodrošināt ar vakcīnām savā kabinetā, jo to uzglabāšanai ir nepieciešami īpaši apstākļi un temperatūra,” skaidro S. Gulbe.

NVD koordinē vakcīnu centrālo iepirkumu, un tālāk tās tiek nogādātas uz vakcinācijas iestādēm. “Ārstniecības iestādes mums sniedz informāciju, cik vakcīnu nepieciešams, un mēs piegādājam. Šīs vakcīnas aptiekās nav jāpērk,” skaidro S. Gulbe, “arī citām grupām būtu jādodas pie sava ģimenes ārsta, lai dabūtu poti.

Ģimenes ārstiem būtu jāapzina savi pacienti un attiecīgais skaits vakcīnu jāpasūta kādā no aptiekām.

Kad aptieka vakcīnas piegādājusi, tad pacients pie sava ģimenes ārsta var vakcinēties. Bet realitātē diemžēl šī kārtība ne vienmēr darbojas. Ģimenes ārsti izraksta recepti, pacients pats iet uz aptieku, bet tur šīs vakcīnas var nebūt. Tas lielā mērā ir plānošanas jautājumus.” Turklāt ir ļoti riskanti cilvēkam vakcīnu turēt mājās, jo viņš var to nepareizi uzglabāt.

“Mēs, protams, darīsim, ko vien varēsim, lai vakcīnas nepietrūktu. Ražotājam tās tiek pasūtītas gadu iepriekš, un ražotājs jau šajā pavasarī sāka gatavot vakcīnas nākamajam rudenim. Ja mums vakcīnu pietrūks, meklēsim citā valstī, kur prognozē, ka tās varētu palikt pāri.”

UZZIŅAI

Valsts apmaksāta gripas vakcīna pienākas:

  • bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
  • grūtniecēm (25% apmaksā sievietēm līdz 70. pēcdzemdību perioda dienai);
  • mediķiem, kas, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem un aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
  • senioriem, kas ir vecāki par 65 gadiem;
  • cilvēkiem ar hroniskām slimībām;
  • bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuri pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu vai kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa un citām nopietnām slimībām.

Zināšanai

  • Par atbilstību kādai no iepriekš minētajām grupām un vakcinācijas iespējām jāinteresējas pie sava ģimenes ārsta.
  • Nacionālais veselības dienests informē, ka Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas divas pretgripas vakcīnas – “Influvac Tetra” un “Vaxigrip Tetra”, bet “Fluarix Tetra”, kas arī ir pieejams aptiekās, nav iekļauts kompensējamo zāļu sarakstā.Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna jāizstrādā no jauna, tāpēc arī jāvakcinējas katru gadu no jauna.
  • Vakcinēties ieteicams, pirms gripas epidēmija vēl nav sākusies.
  • Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.
  • Vakcinācija pret gripu ik gadu ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem augšējo elpceļu slimības norit smagi un ir augsts gripas komplikāciju risks.
  • Oktobrī valsts kompensētās vakcīnas piegādātas vairākām Liepājas aptiekām, pieejamas arī tās, ko jāapmaksā pašam pacientam.

Avots: Nacionālais veselības dienests un Slimību profilakses un kontroles centrs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz