Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ja tests pozitīvs, uzreiz jāzvana ģimenes ārstam

Saslimšana ar Covid-19 peaug strauji, palielinās iespējas inficēties. Ko darīt un kā neapjukt brīdī, kad esi saņēmis pozitīvu Covid-19 testu, skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Ja tests pozitīvs, uzreiz jāzvana ģimenes ārstam
Foto: pixabay.com
19.10.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Lieks satraukums nevienam par labu nenāk, vienkārši jādara tas, kas jādara. Pareiza Covid-19 pacientu un kontaktpersonu rīcība ir ļoti svarīga, lai nepieļautu vīrusa izplatīšanos un samazinātu tuvinieku, kolektīvu locekļu un citu cilvēku inficēšanās risku.

Uzreiz telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu, jāizstāsta pēc iespējas precīzāka informācija par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi. Vieglu simptomu gadījumā ārstēšanās notiek mājas apstākļos. Ja slimības simptomi ir smagi, tad pacients ārstējas stacionāri.

Ja mājās veselības stāvoklis pēkšņi pasliktinās, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113, informējot, ka esat inficēts ar Covid-19.

Ja izmantojat lietotni Apturi Covid, tad pozitīva testa gadījuma, lai saņemtu kontaktu apziņošanas kodu, ko ievadīt lietotnē, jāraksta uz e-pasta adresi [email protected].

Par inficēšanos nekavējoties pastāstiet darba devējam, mācību iestādes administrācijai vai citu kolektīvu vadītājiem. Apdomājiet, ar kuriem cilvēkiem esat bijis ilgākā un ciešākā kontaktā, un informējiet viņus. Šādi palīdzēsiet ierobežot infekcijas izplatīšanos, jo kontaktpersonu pienākums ir stingri ievērot mājas karantīnu.

Inficēts cilvēks izolācijas laikā neuzņem viesus, nedodas ciemos, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām.

Par izolācijas laiku izsniedz darbnespējas lapu, ja tāda nepieciešama. Pirmās nepieciešamības preces un pārtika jāpasūta uz mājām, jālūdz nepieciešamo atnest tuviniekiem vai jāvēršas savas pašvaldības Sociālajā dienestā. Noteikti jābrīdina šie cilvēki, ka esat inficējies, un nedrīkst pieļaut tiešus kontaktus.

Cilvēkiem, kas dzīvo kopā ar slimnieku, obligāta mājas karantīna jeb pašizolēšanās.

Vēlams piešķirt slimniekam atsevišķu istabu. Ja tas nav iespējams, ģimenes locekļiem jāievēro vismaz divu metru attālums un nevajag gulēt vienā gultā ar saslimušo.

Slimniekam jānodrošina atsevišķi higiēnas piederumi un trauki, kā arī sava atkritumu tvertne. Trauki jāmazgā vismaz 70 grādus karstā ūdenī, vislabāk trauku mašīnā augstā temperatūras režīmā. Slimnieka apģērbs un gultas veļa jāmazgā 90 grādu režīmā.

Ja slimajam nevar atvēlēt savu sanitāro mezglu un ēdamtelpu, tad koplietošanas telpas jāvēdina, jāuzkopj un jādezinficē, cik bieži vien iespējams. Pacientam jāvalkā medicīniskā maska. Ja tā nav uzlikta, jābūt pa rokai salvetei, kurā šķaudīt un klepot.

Ieteicams slimnieka aprūpē iesaistīt tikai vienu piederīgo. Vēlams, lai personai, kura aprūpē pacientu, ir laba veselība un nav hroniskas slimības. Nepieciešams mazgāt vai dezinficēt rokas pēc jebkuras pieskaršanās slimajam vai priekšmetiem ap viņu.

Personai, kura veic pacienta aprūpi, rūpīgi jāuzliek ķirurģiskā maska, jāvelk vienreizlietojamie cimdi.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz