Piektdiena, 30. jūlijs Valters, Renārs, Regnārs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jāizstāsta, lai pašiem vieglāk. 80 gadi, kopš dienas, kad Liepājas un apkaimes iedzīvotājus izsūtīja uz Sibīriju

Šodien aprit tieši 80 gadi, kopš dienas, kad 1371 Liepājas un apkaimes iedzīvotāju atrāva no ģimenes un mājām, sadzina lopu vagonos un aizveda vairākus tūkstošus kilometru tālu no dzimtenes uz Sibīriju. Šāds liktenis 1941.gada 14.jūnijā piemeklēja vairāk nekā 15 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju.

Jāizstāsta, lai pašiem vieglāk. 80 gadi, kopš dienas, kad Liepājas un apkaimes iedzīvotājus izsūtīja uz Sibīriju
Senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga izsūtīto dzimtas stāstus sākusi vākt jau diezgan sen, lai tādējādi saglabātu šī notikuma liecības. Izdota 33 stāstu grāmata, bet darbs pie atmiņu apkopošanas turpinās. (Foto: Dainis Ģelzis)
Senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga izsūtīto dzimtas stāstus sākusi vākt jau diezgan sen, lai tādējādi saglabātu šī notikuma liecības. Izdota 33 stāstu grāmata, bet darbs pie atmiņu apkopošanas turpinās. (Foto: Dainis Ģelzis)
14.06.2021 06:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

“To cilvēku, kas paši piedzīvojuši deportācijas, paliek arvien mazāk,” saka Nīcas senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga. Jaunajai paaudzei esot arvien grūtāk izstāstīt par šiem traģiskajiem notikumiem, kas mainīja tik daudzu ļaužu likteņus.

Joprojām neatbildēti jautājumi

Nīcas senlietu krātuves nelielajā bēniņu istabiņā pie ieejas ir koferis, uz kura izklāti Nīcas tautastērpa sarkanīgi oranžie brunči un veste. Ir arī lakati. Šīs ir dažas mantas, kas nīceniekiem bija līdzi, kad viņus izsūtīja.

“Tautastērps, dodoties izsūtījumā, bijis uzģērbts mugurā – ar bērnu rokās sieviete aizbrauca uz Sibīriju. Šāds stāsts ļoti aizkustina,” saka G. Vanaga.

1941.gadā no Nīcas pagasta izsūtīja 42 cilvēkus, no Pērkones pagasta – piecus. Senlietu krātuves vadītāja jau ilgus gadus pieraksta izsūtīto ļaužu atmiņu stāstus, kā arī paralēli pēta nīcenieku dzimtas kokus.

Nīcas senlietu krātuvē par izsūtījumu stāsta arī lietas, kas bijušas līdzi ļaudīm uz Sibīriju. Nīcas tautastērpam, kurš bijis mugurā izsūtītajai, pametot mājas, ir emocionāla un simboliska nozīme. Foto: Dainis Ģelzis

Iesākumā viņa tos apkopoja vienkāršos sējumos – brošūrās, bet pērn rudenī apgāds “Jumava” ar Nīcas novada pašvaldības finansiālu atbalstu izdeva grāmatu “Dzimtu rakstos. Nīcas novada atmiņu stāsti”. Gita pati to salīdzina ar atmiņu pieminekli Sibīriju piedzīvojušajiem, sauc par veltījumu.

Grāmatā iekļauti 33 stāsti. “Man pētniecības laikā radās jautājums, kāpēc izsūtīja visu dzimtu? Ja neizsūtīja 1941.gadā, pienāca 1949., un atkal izsūtīja. Ir arī jautājums, kāpēc notika tautas skaitīšana 1941.gadā?” prāto vēstures pētniece.

Joprojām līdz galam neatbildēts ir jautājums, kāds bija izsūtīšanu mērķis? Izpostīt ģimenes, dzimtas, tradīcijas, spēcīgas, grūtā darbā celtas saimniecības un lielas, skaistas mājas, atbrīvoties no izglītotiem, gudriem, strādīgiem cilvēkiem?

Foto: Dainis Ģelzis

Bez raudāšanas nevar

G. Vanaga pastāsta, ka 1941.gadā izsūtītā Nīcas pagasta vecākā Jēkaba Bumbuļa meita dzīvo Rīgā. Abas izrunājušas sievietes piedzīvoto. “Viņa labprāt stāsta par savu bērnību, šejieni, mājām. Par izsūtījumu viņai stāstīt ir ļoti smagi,” saka novadpētniece.

“Šī tēma ir ļoti smaga. Tam visam esmu izdzīvojusi līdzi. Tās ir dziļas emocijas,” viņa saka.

“Kāda 1949.gadā izsūtītā nīceniece man reiz teica: “Ir jāpiedod, bet nevar aizmirst.” Ir jāpiedod, lai vieglāk dzīvot pašiem, bērniem, mazbērniem, bet to nevar aizmirst. Par šo tēmu ir jārunā, atmiņas jāsaglabā, jāizstāsta,” uzskata G. Vanaga.

Nīcas senlietu krātuves vadītāja atzīst, ka katrs stāsts, ko viņa uzklausījusi vai saņēmusi uzrakstītu, bijis jāizlaiž caur sevi – bez emocijām tos izlasīt nav iespējams. Arī tagad, runājot par deportācijām, viņas acīs parādā asaras, kam seko piebilde:

“Es nevaru. Joprojām ir grūti to saprast! Tas ir prātam neaptverami, kas cilvēkiem bija jāpiedzīvo. Atliek vien tikai cerēt, ka nekad vairs nekas tāds notiks.”

Nosauks ikkatru izsūtītā vārdu

Lai pieminētu šo tautas vēstures traģēdiju, šodien pulksten 11 vienlaikus visā Latvijā notiks piemiņas pasākumsAizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 1941. gada deportācijām”. Tas sāksies ar Valsts prezidenta Egila Levita uzrunu, ko pārraidīs Latvijas televīzijā un Latvijas radio, bet pēc tās tiešraidē tiks nolasīti vairāk nekā 15 tūkstošu izsūtīto vārdi.

Lai iemūžinātu gan audio, gan video formātā represēto cilvēku vārdus vēstures arhīviem, gatavošanās tiešraidei aizvadītajā nedēļā notika arī Priekules novadā. Izsūtīto novadnieku vārdus šodienas ierakstam ieskaņoja Gramzdas baznīcā. Novada kultūras darbinieki stāsta, ka dokumentēti pagastu māju, pilsētas ielu nosaukumi, ģimenes uzvārds un katrs ģimenes loceklis, sākot no vecākā.

Priekules novadā piemiņas pasākumā “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” izsūtīto Priekules un pagasta iedzīvotāju vārdus un ģimenes šodien tiešraidē no Gramzdas baznīcas lasīs skolēni Mārcis Gailītis un Marta Samsonova. Nepieciešamība iesaistīt jauno paaudzi vēstures un piemiņas saglabāšanā ir īpaši svarīga, atceroties padomju varas sarīkotās netaisnīguma un nežēlības pilnās deportācijas. Foto: Priekules novada pašvaldība

Lasījumu tiešraides varēs vērot internetā, bet pēc tam ierakstus saglabās mājaslapā deportetie.kartes.lv, kur ikviens interesents tos varēs atskaņot, kad vēlēsies.

Liepājnieki tiešsaistei pieslēgsies no Jāņa Čakstes laukuma Liepājā. 553 no Liepājas deportēto liepājnieku vārdus lasīs Ēriks Vilsons, Emīls Dreiblats un Madara Krživeca, tiks demonstrēta arī filma “Skrējiens caur sarkano miglu. Lūkasa Rafaela stāsts. 11 gadi” un muzicēs Nacionālo bruņoto spēku štāba bataljona orķestris kapteiņleitnanta Gunta Kumačeva vadībā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz