Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Jauniešu mājai” ideju netrūkst

Liepājas “Jauniešu māja” ir aizvadījusi savu pirmo desmitgadi, bet ar katru gadu arvien turpina augt jauniešu apmeklējumu skaits un parādās jauni un interesanti projekti vai pasākumi, pie kuriem tiek piestiprināts tieši “Jauniešu mājas” nosaukums.

“Jauniešu mājai” ideju netrūkst
Dagnija Smiltniece (no kreisās), Ance Medne-Strazda un Ieva Cipriķe ir trīs no pieciem "Jauniešu mājas" darbiniekiem, ar kuriem aprunāties par dažādām sev interesējošām tēmām var ikviens jaunietis. "Šeit var arī vienkārši pavadīt brīvo laiku, nav jānāk obligāti kaut ko darīt. Var vienkārši atnākt pasēdēt, parunāt vai uzspēlēt kādu spēli," pastāsta Ance Medne-Strazda. (Foto: Egons Zīverts)
06.09.2023 06:08

liepajniekiem.lv

“Šo desmit gadu laikā visvērienīgākais mūsu darbs noteikti bija tas, ka Liepāja kļuva par Latvijas jauniešu galvaspilsētu. Arī šobrīd Liepāja plāno pretendēt uz to titulu 2025. gadā,” pastāsta Liepājas “Jauniešu mājas” vadītāja Ance Medne-Strazda.

Par vienu no lielākajiem izaicinājumiem viņa uzskata tieši Covid-19 pandēmiju, kas būtiski ietekmēja ne tikai viņas darbu, bet arī jauniešus, kas pirms tam bija aktīvi apmeklētāji.

“Pēc Covid-19 bija tāda sajūta, ka atkal sākam no jauna.

Lielās grupas vairs īsti nestrādā, jo jaunieši atkal tagad mācās socializēties. Mēs ar kolēģiem esam sapratuši, ka tagad vēl vairāk mēs koncentrējamies tieši uz kvalitatīvu darbu ar jauniešiem – tas ir darbs individuāli vai mazās grupās,” pastāsta vadītāja.

Pēc pandēmijas samazinājās apmeklējums, bet šobrīd jau atkal var novērot kāpumu ciparos.

“Jauniešu skaits, kuri apmeklē “Jauniešu māju”, ir mainīgs. Mēs neuzskaitām tieši jauniešus, kas šeit ierodas, bet mēs skaitām apmeklējumus. Pirmie apmeklējuma dati mums ir no 2014. gada, kad “Jauniešu māju” apmeklēja 3425 reizes.

Šis apmeklējumu skaits pakāpeniski turpināja augt un 2018. gadā bija visaugstākais, bet tad pandēmijas dēļ jau atlecām atpakaļ uz to pašu skaitu, kas bija sākumā. Un nu jau atkal pamazām augam no jauna,” informē vadītāja.

“Jauniešu mājas” pārstāve mums pastāsta, ka šobrīd gatavojas jauniešu iniciatīvu konkursam, kur jaunieši varēs iegūt pašvaldības finansējumu savas idejas īstenošanai.

“Pieteikšanās būs septembrī, bet plānus varēs īstenot visa mācību gada laikā. Iesaku visiem jauniešiem šo izmēģināt, jo idejām nav jābūt sarežģītām, tās var būt arī ļoti vienkāršas, kuras pašam jaunietim ļoti rūp,” teic Ance.

Tāpat septembrī darbu atsāks arī Liepājas Skolēnu dome, kur darbojas skolu pašpārvalžu pārstāvji, un Jauniešu padome, kurā var iesaistīties jebkurš jaunietis, kurš vēlas realizēt kādu ideju vai vienkārši lietderīgi pavadīt brīvo laiku kopā ar citiem jauniešiem.

Skolēnu domes darbu šobrīd koordinē Liepājas “Jauniešu mājas” izglītības metodiķe Ieva Cipriķe.

“Es no visa padarītā arī visvairāk lepojos tieši ar Skolēnu domi. Es šeit sāku strādāt 2020. gadā, un tad Skolēnu dome bija izjukusi. Sāku visu no jauna ar jaunu sastāvu. Tagad varu teikt, ka, neskatoties uz pārdzīvoto, Skolēnu dome ir atjaunojusies.

Galvenais tās mērķis ir apvienot skolu līdzpārvaldes un veicināt skolu aktīvo jauniešu sadarbību.

Tagad arī atjaunojām konkursu “Gada pašpārvalde”, kurš kādu brīdi nebija noticis. Šogad uzvarēja Raiņa 6. vidusskola, bet konkursa laikā radās arī specbalva par ātrāko izaugsmi 7. vidusskolai, jo šī skola viena gada laikā tiešām daudz ko sasniedza un izdarīja,” pastāsta I. Cipriķe.

Tomēr viens no interesantākajiem pilotprojektiem, ko šogad izmēģinās “Jauniešu māja”, ir sava veida mobilitātes kustība, kurā aktivitātes tiks vestas uz Liepājas mikrorajoniem.

“Mēs sāksim mobilā darba īstenošanu. Respektīvi, mēs sāksim veidot aktivitātes arī pilsētas mikrorajonos, izmantojot resursus, kas ir tur. Vēlamies vienkārši redzēt, vai tas vispār sanāks,” informē “Jauniešu mājas” vadītāja Ance.

“Mums tūlīt atsāksies interešu izglītības nodarbības pašaizsardzībā, kas arī radās viena projekta rezultātā sadarbībā ar Pašvaldības policiju, kur aptaujā noskaidrojās, ka jaunieši nejūtas pārāk droši un vēlas apgūt šīs prasmes. Un tad mēs izveidojām pašaizsardzības pulciņu,” min Ance.

Ar rudens sezonas sākumu turpināsies arī projektu rakstīšanas darbnīcas un līderu akadēmija, kur jaunieši var risināt karjeras, sevis pilnveides vai citus interesējošus jautājumus.

“Jauniešu māja” piedāvā iespēju apgūt arī ģitāru. “Šobrīd uz jautājuma zīmes mums ir arī vingrošana vai joga, jo šobrīd esam pasniedzēja meklējumos – redzēsim, vai izdosies atrast,” pastāsta vadītāja.

“No oktobra mums būs arī viena diena nedēļā, kur jauniešiem būs iespēja nākt uz individuālām sarunām par jebko –

projektiem, pasākumiem, sadzīviskiem jautājumiem, skolu. Šis mums būs jaunums, tādā pilotprojekta variantā. Skatīsimies, vai būs pieprasījums, cik ļoti jauniešiem šis būs nepieciešams, jo šis būtu labi arī tiem jauniešiem, kuru vecākiem nav laika vai vēlmes parunāties vai apspriest kādu jautājumu,” skaidro Ance, kura min, ka “Jauniešu māja” visaktīvākā ir tieši rudens un ziemas sezonās, kad laukā paliek auksts un tumšs.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz