Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā iemācīt bērnam drošību, paliekot vienam

Kā iemācīt bērnam drošību, paliekot vienam
Foto: Publicitātes
01.05.2018 07:12

liepajniekiem.lv

Pienākot pavasarim, bērni arvien vairāk laika vēlas pavadīt laukā rotaļājoties, atpūšoties. Ne vienmēr vecāki var būt ar savu atvasi kopā, tādēļ bieži novērojams kā piemājas sētā vai pa pilsētu bariņos skraida bērneļi.

Protams, ir svarīgi novērtēt savu atvašu spējas un gatavību palikt mājās, doties laukā vai uz skolu vieniem, taču ir būtiski atcerēties, ko paredz likums – bērns līdz septiņu gadu vecumam nav atstājams bez uzraudzības. Par bērna, kurš nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu 70 eiro.

Pirms ļaujat bērnam vienam doties laukā, uz skolu vai palikt mājās, ir svarīgi pārliecināties par viņa drošību. Ko vajadzētu pārrunāt ar bērnu, kurš, jūsuprāt, jau ir gatavs uz brīdi palikt viens?

Zina, pie kā vērsties. Bērnam būtu jāzina, kā sasniegt pieaugušos, tuviniekus, kaimiņus, citas uzticamas personas un kā izsaukt palīdzību ārkārtas gadījumā. Ļoti svarīgi ir bērnam iemācīt vienmēr informēt tuviniekus, ja grasās kaut kur doties!

Apzinās riskus. Ar bērnu jāizrunā visi iespējamie riski, kas sastopami ikdienas gaitās. Jāpastāsta par ugunsdrošību, elektrību, mājvietas aizslēgšanu, bīstamām vietām un citiem riskiem.

Izprot rīcību dažādās situācijās. Bērns būs drošībā, ja būs apguvis, kā rīkoties dažādās situācijās – ko darīt, ja dara pāri vienaudži, uzrunā svešs cilvēks, ko drīkst un ko nedrīkst pārrunāt ar citiem. Savukārt, bērnam jāzina, kā bīstamās situācijās pateikt “Nē!” un doties prom, kā arī jāprot saukt pēc palīdzības.

Ir drošs un prasmīgs arī virtuālajā vidē. Mūsdienās, kad vairumam bērnu ir mobilie telefoni un citas viedierīces, būtiska ir arī bērna drošība virtuālajās attiecībās. Uzturoties mājās, kas ir šķietami droša vide, daudzi bērni aktīvi izmanto internetu, komunicējot ar pazīstamiem un arī nepazīstamiem cilvēkiem. Ir nepieciešams izskaidrot bērnam, kādu informāciju drīkst citiem sniegt par sevi. Bērnam jāsaprot, ka arī šķietami uzticami cilvēki var izrādīties bīstami. Jo vairāk bērna rīcībai internetā tiks sekots līdzi, jo vairāk varēsiet paskaidrot un pārliecināties par savu atvašu drošību.

Bērns ir atklāts pret ģimeni. Ja sarunājoties ar ģimeni, bērns par bīstamiem notikumiem vai bažām nerunā, tas nenozīmē, ka tādu tiešām nav. Ir ļoti svarīgi bērnam ieaudzināt savstarpēju atklātību ģimenē, lai viņš būtu drošs, ka pie tuviniekiem var vērsties un par atklātību viņš netiks sodīts arī tad, ja sastrādātas blēņas.

Uzmaniet savus bērnus, cik vien iespējams. Pārliecinieties, ka viņiem viss ir kārtībā, pat tad, ja bērnu šī uzmanīšana šķietami kaitina. Ne katru brīdi vecāki var būt savai atvasei klāt, tomēr svarīgi atcerēties, bērnus neatstāt vienus, ja ir tādas iespējas. Arī sabiedrības vērīgums ir ļoti nozīmīgs, tādēļ pievērsiet uzmanību bērniem, kuriem nepieciešama palīdzība sētā, uz ielas vai sabiedriskajā transportā.

Svarīgi:

  • Bērnam līdz 7 gadu vecumam jābūt vecāku vai citu personu uzraudzībā, proti, viņu nedrīkst atstāt vienu nekādā gadījumā – ne dzīvoklī, ne uz ielas, ne arī kafejnīcā vai citā publiskā vietā.

  • 7 gadu vecumu nesasniegušu bērnu uzraudzīt var arī cits bērns. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu bērns līdz septiņu gadu vecumam jāpieskata personai, kas ir vismaz 13 gadus veca.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz