Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kāpuri bariem birst no gaisa

Kāpuri bariem birst no gaisa
Foto: Egons Zīverts
10.06.2016 07:15

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Gan Liepājā, gan apkārtējos novados ļaudis raizējas par saviem augļu kokiem – tos apsēduši kāpuri, satinuši lipīgos tīmekļos. Kukaiņu pētnieki apstiprina, ka šīs radības ar katru gadu sāk rosīties aizvien agrāk.

“Kurzemes Vārds” uzklausa Ezerkrasta iedzīvotāju, kurš dārzā šovasar dodas ar lietussargu – nevarot ciest, ka no ābelēm kāpuri birtin birst virsū. Koki satīti pelēkos tīklos. Saimnieks bažījas, kā būs ar ražu, jo tīkli apvilkti apkārt zaļajiem ābolīšiem, kas jau aizmetušies.

Savukārt Durbes novadā novērots, ka “tāda melna ute” šogad īpaši aktīvi iemetusies aličās – stāsta zemniece Adele Baltāviča. Tāda manīta arī iepriekš, taču citus gadus tas bijis vēlāk. Arī saldajos ķiršos kādi kukaiņi satinuši tīklus, tur gan to ir mazāk un pašās galotnēs. “Bet plūmēs ir šausmas!” situāciju raksturo A.Baltāviča. Darīt viņa ar kukaiņiem nekā nedara. Tā kā šī ir bioloģiskā saimniecība, tad nekādu indi pat negrasās pielietot.

Entomologs Nikolajs Savenkovs atbildi jautājumam, kas tie par kukaiņiem, zina uzreiz. Tās ir tīklkodes, kurām kāda iemesla dēļ šogad ir īpaši labvēlīgi apstākļi attīstībai. Šie kukaiņi, kuru kāpuri vēlāk pārvērtīsies tauriņos, iedalāmi trīs grupās, un katra no tām dzīvo tikai savos kokos un uz citiem nemetas. Viszināmākā ir ievu tīklkode, kas satin ievas. Līdzīga suga apmetas ābelēs, vēl trešā – citos rožu dzimtas kokos un krūmos. Ik pa laikam notiek šādi attīstības uzliesmojumi, kad kukaiņi īpaši savairojas – saka N. Savenko. Tie ilgst divus, maksimums trīs gadus.

Entomolgs norāda, ka par ražu baidīties nevajag – tīklkodes augļus nebojā un kokus nenogalina. Ja nu vienīgi to ir savairojies tik daudz, ka noēstas visas lapas – tad ir sarežģītāk.

Bet ko darīt dārza saimniekam? Vienkārši novākt tīklus ─ atbild kukaiņu speciālists. Kāpuri un kūniņas ir tur, kur tīkli. Ja tos novāks, kamēr tauriņi vēl nav izlidojuši, viss būs kārtībā. Pēc tam tos var kaut vai sadedzināt, kā nu kuram liekas labāk. “Tas vienkārši jāpārcieš.”

Entomolgs Mārtiņš Kalniņš savukārt apstiprina, ka tiešām daudzu sugu kukaiņi šogad sarosījušies ātrāk nekā citus gadus. Tas apliecinot tendenci, ka ar katru nākamo gadu tie parādās ātrāk. “Piemēram spāru sugas, kas normāli izildo tikai pirms Jāņiem, šogad jau kādu nedēļu kā redzamas,” viņš saka. Tas nozīmē, ka pavasari paliek siltāki. “Nezinu, vai meteorologi ar saviem mērījumiem to var apliecināt, bet kukaiņu izpratnē tā ir.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz