Sestdiena, 23. oktobris Daina, Dainida, Dainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Kas jāzina, dodoties uz vēlēšanu iecirkni?

Kas jāzina, dodoties uz vēlēšanu iecirkni?
Foto: liepajniekiem.lv
05.10.2018 07:14

"Kurzemes Vārds"

Līdz 13. Saeimas vēlēšanām atlikušas vēl tikai trīs dienas. Jau pirmdien durvis vēra vēlēšanu iecirkņi Latvijā un ārvalstīs. Noteiktos laikos tajos var pieteikt balsošanu vēlētāju atrašanās vietā, iepazīties ar kandidātu sarakstiem, ziņām par potenciālajiem parlamenta deputātiem, kā arī izlasīt priekšvēlēšanu programmas.

Kur un ar ko?

Tiesības piedalīties Saeimas vēlēšanās ir visiem Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu. Šajās vēlēšanās drīkst balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs, bet par dalību vēlēšanās vēlētājam pasē izdara īpašu atzīmi – spiedogu.

Balsošanas dokumenti ir derīga Latvijas pilsoņa pase un derīga Latvijas pilsoņa personas apliecība (eID) kopā ar vēlētāja apliecību. Vēlētāja apliecība nepieciešama tikai tiem vēlētājiem, kuriem nav Latvijas pilsoņa pases, bet ir personas apliecība. Vēlētāju apliecību līdz 6. oktobrim bez maksas var saņemt tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā, kur izsniegta personas apliecība. Ar pasi, kurai beidzies derīguma termiņš, piedalīties vēlēšanās nevar. Paātrinātā kārtībā jaunu pasi var saņemt divu darba dienu laikā (neskaitot dokumentu iesniegšanas dienu), un tas izmaksās 56,91 eiro.

Balsošana iepriekš

Šodien, rīt un parīt noteiktajos vēlēšanu iecirkņos iespējams nodot balsi glabāšanā (iecirkņus un darba laikus skatīt zemāk). Centrālā vēlēšanu komisija aicina izmantot šo iespēju tikai gadījumos, kad tiešām nav iespēju nobalsot vēlēšanu dienā, 6. oktobrī.

Nodot balsi glabāšanā atļauts tikai vienu reizi. Vēlēšanu aploksnes, kas tiks saņemtas šajā laikā, uzkrās īpašās reģistrācijas aploksnēs, uz kurām būs norādīts vēlētāja vārds, uzvārds un kārtas numurs balsotāju sarakstā. Glabāšanā nodotās balsis uzkrās atsevišķā vēlēšanu kastē.

Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst balsot atkārtoti vēlēšanu dienā, taču tikai tajā iecirknī, kur nodevis balsi glabāšanā. Šādā gadījumā iecirkņa komisija balsotāju sarakstā anulēs ierakstu par balss nodošanu glabāšanā, vēlētāju reģistrēs vēlēšanu dienas balsotāju sarakstā un atkārtoti izsniegs balsošanas materiālus. Vēlēšanu rezultātam pieskaitīs vēlētāja vēlēšanu dienā nodoto balsi, savukārt vēlētāja reģsitrācijas aploksne ar glabāšanā nodoto balsojumu tiks dzēsta.

Vēlēšanu diena

Vēlēšanu dienā vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz 20. Vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, šo vēlētāju aprūpētāji un slimojošu personu aprūpētāji var balsot savā atrašanās vietā. Balsošana vēlētāja atrašanās vietā jāpiesaka līdz 6. oktobra pulksten 12 vēlētāja atrašanās vietai vēlēšanu dienā tuvākajā vēlēšanu iecirknī.

Ierodoties iecirknī, jāuzrāda derīga Latvijas pilsoņa pase vai eID kopā ar vēlētāja apliecību. Pēc tam jādodas pie reģistrācijas galda, kur vēlēšanu iecirkņa komisijas darbinieks ierakstīs vēlētāja vārdu, uzvārdu un personas kodu balsotāju sarakstā, iespiedīs spiedogu pasē (vai vēlētāja apliecībā) par dalību 13. Saeimas vēlēšanās, izsniegs balsošanas dokumentus – vienu vēlēšanu aploksni un komplektu ar vēlēšanu zīmēm. Vēlētājam, kurš balso ar vēlētāja apliecību, tā jāatdod iecirkņa komisijas darbiniekam. Par vēlēšanu zīmju un vēlēšanu aploksnes saņemšanu jāparakstās balsotāju sarakstā. Saņemot balsošanas materiālus, jāpārliecinās, ka izsniegtas visas vēlēšanu apgabalā reģistrēto kandidātu sarakstu vēlēšanu zīmes, uz vēlēšanu aploksnes ir attiecīgā vēlēšanu iecirkņa zīmogs.

Plusiņi un svītrojumi

Balsojot jāievēro balsošanas aizklātums, tāpēc vēlēšanu zīme jāizvēlas un jāaizpilda vēlēšanu kabīnē vai nodalījumā. Lai nobalsotu, no visām vēlēšanu zīmēm jāizvēlas viena – ar to kandidātu sarakstu, par kuru vēlas balsot.

Vēlēšanu zīmi var atstāt negrozītu vai tajā var izdarīt šādas atzīmes:

> ar “+” atzīmēt tos kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta;

> izsvītrot to kandidātu vārdus un uzvārdus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta (jāizvītro tikai vārds un uzvārds, nav jāzīmē mīnusiņš, smaidīgas sejiņas utt. – šādas atzīmes ir nederīgas!)

Pēc tam vēlēšanu zīme jāievieto aploksnē, kas jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē. Neizmantotās vēlēšanu zīmes ieteicams atstāt vēlēšanu iecirknī tam paredzētajā vietā. Ja vēlēšanu zīme sabojāta pirms ievietošanas aploksnē, drīkst lūgt vēlēšanu komisijas darbiniekam izsniegt jaunu vēlēšanu zīmju komplektu. Ja vēlēšanu aploksne ir sabojāta pirms aizlīmēšanas, vēlētājam ir tiesības saņemt jaunu vēlēšanu aploksni. Sabojātā vēlēšanu aploksne jāatdod vēlēšanu komisijas loceklim un par jaunas aploksnes saņemšanu jāparakstās balsotāju sarakstā.

SVARĪGI

> Ja vēlētājs vēlēšanu zīmē izsvītros visus kandidātus, viņš vienalga būs atdevis savu balsi par šo kandidātu sarakstu un, skaitot balsis, katrs kandidāts saņems pa vienam svītrojumam.

> Ja vēlētājs nobalso ar tukšu aploksni, tad viņa balss tiek pieskaitīta kopējam derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam, no kura aprēķina 5% barjeras slieksni, kas jāiegūst kandidātu sarakstam, lai iegūtu Saeimas deputātu vietas.

> Nosakot vēlēšanu rezultātus, balsojumi ar tukšu aploksni netiek pieskaitīti nevienam kandidātu sarakstam, tāpat arī balsojumi par kandidātu sarakstiem, kuri nepārvar 5% barjeru, netiek pieskaitīti nevienam no sarakstiem, kuri pārvar 5% barjeru.

> Par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā iespējamo slēpto aģitāciju, jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, sūtot e-pastu pa@knab.gov.lv vai zvanot uz tālruni 80002070.

> Par priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem vidē (nav noņemti reklāmas plakāti) jāinformē Pašvaldības policija (Liepājā – 63420269) vai Valsts policija pa tālruni 110.

> Par aģitācijas pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai 50 metrus no iecirkņa ieejas jāinformē attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs vai jāzvana uz CVK uzziņu tālruni 67049999.

UZZIŅAI

Iecirkņu darba laiks vēlēšanu dienā

Sestdien, 6. oktobrī, 13. Saeimas vēlēšanu dienā, vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz 20.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks pirmsvēlēšanu periodā

Trešdien, 3. oktobrī, pulksten 17 – 20.

Ceturtdien, 4. oktobrī, pulksten 9 – 12.

Piektdien, 5. oktobrī, pulksten 10 – 16.

Iepriekšēja balss nodošana

Liepājā nodot balsi glabāšanā var 224. vēlēšanu iecirknī, Ventspils ielā 51, un 232. vēlēšanu iecirknī, Rožu laukumā 5/6, šādos laikos:

> trešdien, 3. oktobrī, no pulksten 17 līdz 20.

> ceturtdien, 4. oktobrī, no pulksten 9 līdz 12.

> piektdien, 5. oktobrī, no pulksten 10 līdz 16.

Vēlēšanu iecirkņi Liepājā

Iedzīvotāji pilsētā varēs balsot 21 vēlēšanu iecirknī:

> 221. vēlēšanu iecirknī – Liepājas 3. pamatskola, Lazaretes iela 8;

> 222. vēlēšanu iecirknī – Liepājas speciālā internātpamatskola, Klaipēdas iela 94;

> 223. vēlēšanu iecirknī – Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta bērnunams, Labraga iela 11;

> 224. vēlēšanu iecirknī – Profesionālās izglītības kompetences centrs “Liepājas Valsts tehnikums”, Ventspils iela 51;

> 225. vēlēšanu iecirknī – Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola, Oskara Kalpaka iela 96;

> 226. vēlēšanu iecirknī – Liepājas 7.vidusskola, Celmu iela 6;

> 227. vēlēšanu iecirknī – Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola, Rīgas iela 50;

> 228. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Reģionālā slimnīca, Slimnīcas iela 25;

> 229. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Valsts 1. ģimnāzija, Ausekļa iela 9;

> 230. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Universitāte, Kuršu iela 20;

> 231. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Universitāte, Lielā iela 14;

> 232. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Latviešu biedrības nams, Rožu laukums 5/6;

> 233. vēlēšanu iecirknī – Liepājas 8. vidusskola, Dunikas iela 9/11;

> 234. vēlēšanu iecirknī – Liepājas speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Cīrulītis”, Ezera iela 53/55;

> 235. vēlēšanu iecirknī – Raiņa Liepājas 6. vidusskola, Ganību iela 106;

> 236. vēlēšanu iecirknī – Ezerkrasta sākumskola, Lauku iela 54;

> 237. vēlēšanu iecirknī – Liepājas 8. vidusskola, Dunikas iela 9/11;

> 238. vēlēšanu iecirknī – Liepājas pirmsskolas izglītības iestāde “Dzintariņš”, Dzintaru iela 90;

> 239. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Latviešu biedrības nams, Rožu laukums 5/6;

> 240. vēlēšanu iecirknī – Liepājas pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, Dārza iela 42.

> 959. vēlēšanu iecirknī – Liepājas Olimpiskais centrs, Brīvības iela 39.

Avots: Liepājas vēlēšanu komisija

Ar visiem deputātu kandidātu sarakstiem varat iepazīties šeit

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz