Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Koki atgūst zaļo spēku un skaistumu

Koki atgūst zaļo spēku un skaistumu
13.06.2007 13:49

0

Atslēgvārdi

Ik pavasari un rudeni pilsētā stāda jaunus un izzāģē vecos kokus. Arī šis gads nav izņēmums. Vides daļa un ”Komunālā pārvalde” ir apkopojusi pirmajā pusgadā padarīto pilsētas zaļās rotas uzturēšanā un apkopšanā. SIA ”Komunālā pārvalde” šogad veikusi apjomīgus darbus koku vainagu veidošanā. Uzņēmuma uzdevums ir aprūpēt kokus ielu zonās, lai tie vasarās koši zaļotu, reizē gādājot arī par to, lai tie netraucētu virszemes un apakšzemes komunikāciju ekspluatācijā, neapdraudētu cilvēkus, transportu un ēkas.

Koku vainagus parasti veido un kopj ziemas mēnešos, kad tas vismazāk kaitē kokiem. Vainagus atkarībā no nepieciešamības veido pilnīgi no jauna, tas ir, apzāģējot visus zarus vai arī daļēji – izzāģējot bojātos vai lielākos zarus, vai tādus, kas kļuvuši par traucēkli. Bieži vien zari plešas garumā un resnumā, sāk traucēt cits citam, beržas viens gar otru, lūst un tā rodas infekcijas perēkļi.

Pavisam vainagi šogad ir veidoti vairāk nekā 814 kokiem uz vairāk nekā 25 pilsētas ielām. Darbi ir veikti 1905. gada ielā, Alejas, Ezera ielā (posmā no Klaipēdas ielas līdz Ganību ielai), M. Gūtmaņa, Siļķu ielā, Kūrmājas prospektā, Teātra, Strautu, Baznīcas, Kalēju, Pērkones un citās ielās.

Koku izskats pēc zaru apzāģēšanas jeb vainaga veidošanas parasti nav pārāk pievilcīgs, taču tagad, kad vasara pilnā briedumā pareizi apkoptie koki kļuvuši veselīgāki, spēcīgāki un vēl zaļāki – šķiet, ka pilsētas zaļajai rotai tas nācis tikai par labu.

Kad pilsētas centrā blakus Rožu laukumam šopavasar nedaudz apzāģēja tur augošā dižkoka – riekstkoka – zarus, iedzīvotāji pauda savu sašutumu. Tas, lūk, nemaz neesot nepieciešams! Taču pirms tam pašvaldības Vides daļa konsultējās ar Latvijā pazīstamiem dendrologiem, kuri deva padomus, kā šis retais koks būtu vislabāk jāapkopj. Tagad ir iespējams vērot, ka šis tomēr bijis pareizs lēmums, jo viens no pilsētas dabas dārgumiem ir atjaunojis savu zaļo spēku un krāšņumu.

Samazina piesārņojumu ar pūkām

Pagājušā gada vasarā pilsētas iedzīvotāji saskārās ar nepatīkamu situāciju. Dzīvojamos rajonus Klaipēdas ielā, Eduarda Tisē ielā un citur piesārņoja papeļu pūkas. Tās klāja zemes virsu, lidoja iekšā dzīvokļos un jūtīgiem cilvēkiem izraisīja alerģiju.

”Tāpēc Liepājas pilsētas Apstādījumu uzraudzības komisija izvērtēja situāciju visās teritorijās, par kurām iedzīvotāji sūdzējās un nolēma papeles retināt, izzāģējot vājākos kokus un tos kokus, kas nomāc citu sugu kokus,” paskaidro Vides daļas ainavu arhitekte Alda Damberga.

Atbilstoši Apstādījumu uzraudzības komisijas atzinumam šogad ir likvidētas 204 papeles. Vēl daudziem šīs sugas kokiem ir apzāģēti zari.

”Izskatot iedzīvotāju sūdzības, vairumā gadījumu tomēr nebija pieļaujams uzreiz nozāģēt visas pūkas radošās papeles. Tas pārāk krasi ietekmētu ierasto ainavu. Tāpēc komisijas atzina, ka koku nomaiņa ir jāveic pakāpeniski, tādā veidā samazinot pūku daudzumu,” piebilst A. Damberga.

Papeļu izzāģēšana turpināsies arī nākamajā gadā, taču pirms tam Vides daļa atkal veiks iedzīvotāju aptauju, uzklausīs sūdzības un ieteikumus.

Šogad pavasara mēnešos ir nocirsti arī citu sugu koki. Sakarā ar dzelzceļa pievadceļa izbūvi Pulvera ielā ir izcirsts visvairāk koku – ap 100, tai skaitā 59 priedes, pārējās – papeles un bērzi.

Par izcirstajiem kokiem maksā kompensāciju

Taču kokus ne tikai likvidē, bet arī stāda no jauna.

Peldu ielā šajā pavasarī ir iestādītas 15 jaunas liepiņas. Savukārt Ventspils ielas parkā projekta ”Zaļais vilnis” ietvaros iestādīti trīs sarkanie ozoli.

Šobrīd Vides daļa ir sagatavojusi projektu Eduarda Tisē ielas apzaļumošanai. Projektā paredzēts minētās ielas posmā no Lauku ielas līdz Ganību ielai septembrī iestādīt 96 jaunus kokus –melnalkšņus, sudraba vītolus un kļavas.

Par katru nocirsto koku uzņēmējiem vai zemes īpašniekiem pilsētas Vides fondā ir jāiemaksā kompensācija. Tās lielums tiek noteikts katrā gadījumā atsevišķi, vērtējot pilsētas dabai nodarītos zaudējumus. Par šiem līdzekļiem tad pilsētas zaļā rota katru gadu arī tiek papildināta ar jauniem koku un krūmu stādījumiem.

Ai­gars Štāls,
Liepājas domes sa­bied­ris­ko at­tie­cī­bu spe­ci­ālists

Aigara Štāla foto 

Koki Jūrmalas parkā Liepājā. Pilsētā ik gadus stāda jaunus kokus, apkopj esošo vainagus, kā arī izcērt vai izzāģē bojātos vai tādus, kas traucē komunikāciju ekspluatācijā, apdraud cilvēkus, transportu un ēkas.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz