Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kuldīgas novadā mēģinās turpināt Ēdoles, Kabiles un Turlavas skolu darbu

Kuldīgas novadā tiks mēģināts turpināt Ēdoles, Kabiles un Turlavas skolu darbu, tāpēc domes priekšsēdētāja Inese Astaševska (“Kuldīgas novadam”) uzdevusi rast finansējumu to saglabāšanai, aģentūrai LETA apstiprināja pašvaldības mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Meirupska.

Kuldīgas novadā mēģinās turpināt Ēdoles, Kabiles un Turlavas skolu darbu
Ilustratīvs (Foto: pixabay.com)
18.01.2024 13:12

LETA

Atslēgvārdi

“Ēdoles, Kabiles un Turlavas pamatskolām darbs jāturpina un finansējums pedagogu algām ir jāatrod,” Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja ceturtdien paziņojusi sanāksmē, kurā tiek diskutēts par 2024.gada budžeta projektu.

“Tiekoties ar pagastu iedzīvotājiem, redzam, ka lauku bērnu interesēs jāsaglabā skolas, kuru vide ir piemērota un draudzīga ikvienam, kas vēlas iegūt izglītību savā pagastā, tā stiprinot arī vietējās kopienas dzīvotspēju un ticību nākotnei,” uzsver Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja.

“Apzināmies, ka, nesakārtojot skolu tīklu saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadlīnijām, izmaksu kopsumma, kas gulsies uz pašvaldības pleciem, palielināsies vēl vairāk. Tomēr skolu tīkls jāvērtē plašāk, domājot par pagastu kopienu vajadzībām,” izteikusies Astaševska.

Domes vadība pirms lēmuma pieņemšanas uzklausījusi pagastu pārvalžu vadītāju, skolu direktoru, pedagogu, skolēnu vecāku ierosinājumus, kuri pauduši gatavību aktīvi līdzdarboties situācijas risināšanā.

“Ir skaidrs, ka finansējums pedagogu algām ir jāatrod. Tas nebūs viegli un visām pusēm būs aktīvi jāstrādā, lai situācija stabilizētos ilgtermiņā – gan domājot par skolēnu piesaisti un skolu konkurētspējas stiprināšanu, gan ar sapratni raugoties uz finansējuma sadali,” teikts domes izplatītajā paziņojumā.

Vērtējot iespējamos risinājumus finansējuma piesaistei, deputāti rosināja “sakārtot brīvpusdienu sistēmu”, veicinot vecāku līdzatbildību savlaicīgi atteikt pusdienas, ja skolēns mācību iestādi neapmeklē.

Ik dienu brīvpusdienas Kuldīgas novadā saņem 3000 bērnu un vienas porcijas izmaksas ir 3 eiro – tas nozīmē, ka no pašvaldības budžeta katru dienu 9000 eiro tiek novirzīti šim mērķim, kas gadā ir teju miljons eiro.

Ja vecāki būtu atbildīgāki un pusdienas skolas neapmeklēšanas gadījumā atteiktu, līdzekļus izdotos ieekonomēt.

Reizē deputāti rosināja Kuldīgas Digitālo inovāciju centram izstrādāt ērtu risinājumu pusdienu atteikšanas sistēmai.

Tāpat deputāti vienojās pārskatīt budžetu kultūras pasākumiem, “rūpīgi vērtējot un pārdomājot formātu un izmaksu pozīcijas”.

Jautājumu par skolu tīkla sakārtošanu deputāti turpinās skatīt ceturtdien Finanšu komitejas sēdē, kā arī domes sēdē pēc nedēļās, 25.janvārī.

Pašvaldība atgādina, ka, vērtējot skolēnu skaita dinamiku Kuldīgas novada pagastu skolās, secināts, ka minimālo skolēnu skaitu, ko savā ziņojumā noteikusi IZM, ilgtermiņā nespēs sasniegt Nīkrāces, Kabiles, Ēdoles un Turlavas pamatskolas.

Tas nozīmē, ka skolas vairs nesaņems pietiekamu finansējumu pedagogu algām un šim mērķim būs jārod līdzekļi no pašvaldības budžeta, kas pie esošā skolu skaita nākamajā mācību gadā būtu vismaz 600 000 eiro.

LETA jau vēstīja, ka Kuldīgas un Talsu iedzīvotāji dažādos veidos protestē pret skolu slēgšanu. Viens no protesta veidiem ir parakstu vākšana sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv”, kur ir iesniegtas trīs iniciatīvas, proti, par Mērsraga vidusskolas un Ēdoles pamatskolas saglabāšanu, kā arī par mazo lauku vidusskolu saglabāšanu.

Ēdoles pamatskolas skolēnu vecāki par savas skolas saglabāšanu vāc gan parakstus portālā “Mana balss”, gan nofilmējuši video, kurā pauž kritiku Kuldīgas novada domes deputātu darbam.

Iniciatīvas autori vēlas panākt, lai novada dome pilda Ēdoles pamatskolas skolēnu vecākiem šā mācību gada 1.septembrī doto solījumu par vienas no vecākajām Kurzemes izglītības iestādēm – Ēdoles skolas – saglabāšanu.

Skola ir dibināta 1822.gadā. Skolai ir salīdzinoši augsts mācību sasniegumu reitings, tāpēc tā atzīstama par nozīmīgu izglītības iegūšanas vietu ne tikai Ēdoles un tās tuvējās apkārtnes skolēniem, bet arī tālāk mītošiem bērniem.

Ēdoles skolu apmeklē skolēni no Kuldīgas, Priedaines, Alsungas, Gudeniekiem un citām apdzīvotām vietām.

Iedzīvotāji uzsver, ka pēdējo gadu laikā šīs mācību iestādes renovēšanā un attīstībā ieguldīts daudz valsts un pašvaldības līdzekļu.

Turklāt Ēdoles pamatskola ir pielāgota audzēkņu, kuriem piešķirts speciālais izglītības kods, izglītošanai – skolas pedagogi ir apguvuši atbilstīgu mācīšanas programmu.

Arī Kabiles pamatskolas, kuru arī plānots slēgt šī gada 1.augustā, skolēnu vecāki raksta vēstuli Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, lai pievērstu viņa uzmanību lauku iedzīvotāju dzīves kvalitātei. Tāpat tiek vākti vecāku paraksti iesniegšanai pašvaldībai.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz