Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lai bērnu ceļš no mājām uz skolu būtu drošs

Lai uzlabotu skolēnu zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem un mazinātu cietušo bērnu skaitu, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā viesojās apdrošināšanas sabiedrības ERGO un “Drošas braukšanas skolas” (DBS) izglītojošs projekts “Misija: drošs ceļš uz skolu”. Pirmklasnieki ERGO zaķi sagaidīja atplestām rokām un aktīvi iesaistījās diskusijā par to, kā viņi mēdz nokļūt skolā.

22.03.2023 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

“Kā jums šķiet, kura mašīna jūs drīkst nepalaist pāri uz gājēju pārejas?” bērniem jautā DBS vadītājs Jānis Vanks. “Sporta auto? Kravas mašīna? Vilciens! Policisti!” no zāles skan bērnu pārdomas, līdz visi vienojas, ka operatīvā dienesta auto ir jāpalaiž, jo, iespējams, tas steidzas kādam palīgā.

Viens no būtiskākajiem jautājumiem, ko DBS pārstāvis bērniem jautāja: “Pirms jūs sākāt skolas gaitas, vai vecāki kopā ar jums kājām izgāja ceļu no mājām vai pieturas līdz skolai?” Zālē trešdaļa pacēla rociņu, tomēr kopumā bērni par uzvedību, šķērsojot ielas, bija informēti.

“Sarkans – stāvi, zaļš – ej. Pie gājēju pārejas skaties pa labi, pa kreisi, bet neskrien pāri, pārliecinies, ka visi auto nobremzē, un tad šķērso ceļu,” stāsta J. Vanks.

Komunikācija ar bērniem viņam sagādā prieku, arī pašam ir četrus gadus veca meitiņa, tāpēc bērnu informēšana par drošību viņam šķiet īpaši svarīga.

Tomēr, runājot par vecāka lomu bērnu izglītošanā, Jānis ir skarbs:

“Ne reti pirmās un otrās klases bērni ir apzinīgāki par vecākiem.

Bērni man tā arī stāsta: es mammai saku, lai viņa piesprādzējas, bet viņa saka – mēs jau tikai bišķiņ pabrauksim. Vai pārskrien kopā ar bērnu pie sarkanās gaismas, jo nav mašīnu. Tā nedrīkst būt. Vecāki paši rāda bērniem slikto piemēru, kas vēlāk apdraud viņu bērnus.”

Izvēloties skolu, kurā šādu projektu novadīt, rīkotāji lēmuši par labu Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolai, jo tai apkārt ir gana sarežģīta satiksme. “Rīgas iela ar tramvajiem un diezgan intensīvo satiksmi tomēr prasa padziļināti vērst bērnu uzmanību uz drošību,” saka J. Vanks.

Kad skolu bija izvēlējušies, uzņēmuši videofilmiņu kā pareizi šķērsot ceļu līdz skolai. Bērni to noskatījās ar neviltotu interesi, jo filmiņa bija uzņemta kā videospēle.

Skolas direktora vietniece izglītības jomā sākumskolas pakāpē Antra More piekrīt, ka satiksme ap skolu ir intensīva un ir ļoti svarīgi par to runāt atkal un atkal.

“Krustojums pie mūsu skolas ir ļoti, ļoti bīstams, pirms daudziem gadiem tur notika liels nelaimes gadījums, kad meitenīte skrēja pāri ielai starp divām automašīnām un cieta.

Tikai pēc šī gadījuma pašvaldība pēc vairākkārtējiem skolas lūgumiem uztaisīja te gulošo policistu un gājēju pāreju,” saka A. More.

Viņasprāt, pirmajā klasē ir īpaši svarīgi par to runāt, vispirms tāpēc, ka lielākoties tik mazus bērnus vecāki uz skolu ved ar automašīnām un praktisku pieredzi uz ceļa bērni negūst, nespēj orientēties.

Lielākie bērni šīs prasmes apgūst mazliet citādākos veidos, piemēram, konkursos, kas saistīti ar velosipēdista tiesību iegūšanu.

A. More, noskatoties video, teic, ka tas ir īpaši vērtīgi, ka tur atainota konkrēti šīs skolas vide, ko bērni pazīst.

“Ir svarīgi jau no mazotnes apgūt pareizu un drošu pārvietošanos ceļu satiksmē – lai tas kļūst par ieradumu visai dzīvei.

Te ļoti liela loma ir vecākiem un viņu labajam piemēram, taču arī mēs vēlamies izglītot mazākos audzēkņus, kuri ceļu uz skolu tikko sāk mērot patstāvīgi, bez vecāku klātbūtnes.

Liels prieks, ka šāda iespēja tiek sniegta arī Liepājas bērniem,” atzīst ERGO Rietumu reģionālās filiāles vadītāja Madara Tukiša.

Uzņēmuma veiktajā aptaujā par skolēnu drošību satiksmē 11% Kurzemē dzīvojošo vecāku atzinuši, ka viņu bērni ir saskārušies ar dzīvību vai veselību apdraudošām situācijām satiksmē, tostarp cietuši ceļu satiksmes negadījumos.

Lielākoties Kurzemes bērni skolā nokļūst, pārvietojoties kājām, ceturto daļu skolēnu uz mācību iestādēm vecāki atved ar ģimenes auto, un tikpat liela daļa – 25 % – skolā nokļūst ar sabiedrisko transportu. Mazākums jeb 7% audzēkņu uz skolu brauc ar velosipēdu vai skūteri.

Trešdaļa Kurzemes vecāku aptaujā atzīst, ka ceļu satiksmes organizācija pie skolas viņiem rada bažas par savu bērnu drošību.

“Viena lieta ir bīstamās situācijas, kas notiek vecāku acu priekšā vai par kurām bērni vecākiem izstāsta. Taču jāņem vērā, ka bērni negatīvo pieredzi nereti mēdz noklusēt, sevišķi, ja jūtas vainīgi, tādēļ apdraudošo gadījumu skaits, visticamāk, ir lielāks.

Mūsdienās satiksme kļūst arvien dinamiskāka, tajā ienāk jauni braucamrīki – elektriskie skrejriteņi, turklāt saziņa mobilajos telefonos un mūzikas klausīšanās austiņās novērš uzmanību no tā, kas notiek uz ielas. Ir svarīgi bērniem to atgādināt,” uzsver J. Vanks.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz