Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lai zaļais ir arī draudzīgs

Pieaugot ikdienas sadzīves pakalpojumu dārdzībai, tostarp elektroenerģijai un apkurei, iedzīvotāji arvien vairāk sāk interesēties par iespējām, kā patēriņu samazināt un meklēt lētākas un izdevīgākas alternatīvas, kas atmaksāsies ilgtermiņā.

Lai zaļais ir arī draudzīgs
Zaļā kursa ieviešana nozīmē ne vien atjaunojamo un neizsmeļamo resursu izmantošanu elektroenerģijas ražošanā, bet arī izmešu samazināšanu, tostarp autotransporta nozarē. (Foto: Egons Zīverts)
Zaļā kursa ieviešana nozīmē ne vien atjaunojamo un neizsmeļamo resursu izmantošanu elektroenerģijas ražošanā, bet arī izmešu samazināšanu, tostarp autotransporta nozarē. (Foto: Egons Zīverts)
28.02.2022 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Šobrīd Eiropas Parlamenta (EP) dienaskārtībā viens no svarīgākajiem punktiem ir alternatīvās enerģijas ieguve un ražošana ne vien valstiskos mērogos un tautsaimniecībā svarīgās jomās, bet arī vienas mājsaimniecības patēriņa līmenī. Pirmās aktivitātes drosmīgākie jau uzsākuši pirms gadiem, citi uzsāks drīzumā, izmantojot valsts atbalstu.

Nedrīkst ciest iedzīvotāji

”Eiropas zaļais kurss ir virzība uz pakāpenisku klimata pārmaiņu mazināšanu, tai pašā laikā mainot veidu kā saimniekojam, kā attiecamies pret lietām un dabas resursiem, lai nonāktu pie videi draudzīgāka dzīvesveida, ražošanas un patēriņa,” atgādina Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere.

”Jā, jautājums par atjaunojamās enerģijas attīstību un ieviešanu atrodas karstā parlamenta dienaskārtības punktā,” atzīst Ekonomikas un monetārās komitejas loceklis un tagad EP viceprezidents Roberts Zīle.

”Šobrīd strādājam pie virknes likumprojektu, lai Eiropas zaļā kursa ieceres kļūtu par realitāti. Šobrīd Vides komitejā, kas ir vadošā zaļā kursa ieviešanā un kurā strādāju arī es, noris aktīvs darbs pie izmaiņām atjaunojamās enerģijas direktīvā, pie emisiju samazinājuma autotransportā, aviopārvadājumos, kuģu pārvadājumos, zemes izmantošanā, kā arī energoefektivitātes uzlabošanas ēkām,” uzskaita I. Vaidere.

”Kad pieauga elektrības, gāzes cenas, arī apkure, cilvēki tik ļoti nesekoja līdzi šim jautājumam, tagad tam sāk pievērst uzmanību, cilvēki interesējas par iespējām ko darīt lietas labā,” norāda R. Zīle.

Zaļais kurss paredz, ka līdz 2030. gadam jāsamazina siltumgāzu izmešus salīdzinājumā ar 1990. gadu vismaz par 50 līdz 55%. Tas nozīmē būtiskas kursa ieviešanas tempa izmaiņas vairākos sektoros, sākot ar Latvijā tradicionālajam nozarēm mežsaimniecību un lauksaimniecību,” piebilst R. Zīle.

Vienlaicīgi zaļais kurss paredz arī mazināt enerģijas patēriņu, norāda I. Vaidere. ”Ņemot vērā, ka ēkas patērē 40% enerģijas, Eiropas Parlaments šobrīd strādā pie augstākiem energoefektivitātes standartiem jaunām ēkām, kā arī esošo ēku siltināšanas veicināšanas. Man uzticēts būt par Eiropas Renovāciju vēstnieci Latvijā, un jau daudzas reizes esmu uzsvērusi vajadzību lielāku atbalstu novirzīt ēku atjaunošanai. Renovācijas palīdzēs sasniegt klimata mērķus, bet arī sniegs reālu ieguvumu cilvēkiem un radīs iespējas vietējiem uzņēmējiem,” pauž deputāte.

”Kas ir ne mazāk būtiski – strādājam pie atbalsta pasākumiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem, lai pāreja uz zemu emisiju saimniekošanu neradītu papildu slogu cilvēkiem ar zemākiem ienākumiem, it īpaši lauku teritorijās, uzskaita I. Vaidere.

Dedzināt to, kas neder citur

”Uzskatu, ka zaļais kurss jāievieš pakāpeniski, lai pielāgoties paspēj mūsu uzņēmēji un neciestu Latvijas cilvēku, it īpaši trūcīgāko, dzīves līmenis. Transporta nozarē noteikti nepieciešams emisiju samazinājums, bet tādi risinājumi kā elektroauto ir dārgi un tehnoloģiski vēl attīstības sākumposmā. Tādēļ jāskatās, ko varam darīt uzreiz, lai mazinātu transporta radīto piesārņojumu, īpaši pilsētās. Bažas rada arī plānotās pārmaiņas zemes izmantošanā, mežu un purvu izstrādē. Nenoliedzami, šie ir galvenie dabas vides elementi, kas piesaista CO2 izmešus un ir jāmeklē veidi, kā arī te emisijas mazināt. Tomēr nedrīkstam apdraudēt tādas Latvijai tradicionālas nozares kā lauksaimniecība, kūdras ieguve un mežistrāde. Tādēļ šobrīd, piemēram, EP nopietni aizstāvu Latvijas tiesības turpināt iegūt kūdru lietošanai dārzniecībā,” viņa stāsta.

Latvijas gadījumā ļoti nozīmīgs resurss ir arī koksne, piebilst I. Vaidere. ”Kamēr dabasgāzes cena gada laikā ir pieaugusi ļoti strauji, galvenokārt Krievijas tīšas tirgus manipulācijas rezultātā, koksnes kurināmajam tas noticis salīdzinoši krietni mazāk. Tātad ražot enerģiju no videi draudzīgas koksnes biomasas nav tikai ”zaļi”, tas ir arī ekonomiski izdevīgi.

Turklāt tādā veidā mēs mazinām atkarību no Krievijas gāzes un stiprinām savu drošību. Tieši šo iemeslu vadīta, Vides komitejā aizstāvu Latvijas tiesības turpināt koksnes izmantošanu enerģētikā,” uzsver deputāte.

Koksnes kurināšana – tas ir nosacīti atjaunojams resurss. Tām pašvaldībām, kurām ir šķeldas kurināšana kādu laiku, ir vinnētāji. Taču arī koksnes pārdevēji grib augstāku cenu, piebilst R. Zīle. ”Taču, par nākotni runājot, par meža atkritumiem, ko līdz šim vienkārši izkurina, sasmalcina vai granulē, vēlas ieviest nodokli, lai stimulētu nevis dedzināšanu, bet veicinātu, piemēram, presētu mēbeļu izgatavošanu. Tas nozīmētu, ka varētu dedzināt tikai pašu sliktāko koksni,” viņš skaidro.

I.Vaidere skaidro, ka tieši fosilās enerģijas ražošana un izmantošana Eiropas Savienībā rada vairāk nekā 75% siltumnīcefekta gāzu emisiju un atstāj ļoti negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību. ”Tādēļ Eiropas zaļajā kursā par prioritātēm nosprausta lielāka atjaunojamo enerģijas avotu izmantošana, kā arī ēku energoefektivitātes pasākumi.”

Atjaunojamie enerģijas avoti jau šobrīd sastāda ievērojamu daļu jeb 41% no Latvijā patērētās enerģijas. ”Apņemšanās līdz 2030. gadam šo mērķi Latvijā paaugstināt līdz 50% prasīs atbalstu saules un vēja enerģijai, jo šobrīd gan saules, gan vēja elektroenerģijas ražošanā uz vienu iedzīvotāju esam pēdējā vietā Eiropas Savienībā,” viņa norāda.

Attīstīt ar saprātu

Taču, lai šos enerģijas veidus sāktu iegūt, nepieciešamas vērienīgas investīcijas. ”Tādēļ uzskatu, ka jāsniedz krietni lielāks gan valsts, gan Eiropas fondu atbalsts saules paneļu uzstādīšanai uz ēkām. Arī likumā ”Par Sociālā klimata fonda izveidi” esam paredzējuši, ka mājsaimniecības varēs saņemt atbalstu, lai pārietu uz videi draudzīgākiem enerģijas veidiem, tai skaitā – uzstādīt saules paneļus, lai mazinātu ģimenes budžeta tēriņus par enerģiju,” vienu no iespējām uzskaita I. Vaidere.

”Arī energoresursu cenu lēciens, ko piedzīvojam pēdējos mēnešos, ir uzskatāmi parādījis, ka Eiropas un arī Latvijas nākotnei jābūt saistītai ar vēl lielāku vietējo energoresursu izmantošanu,” viņa norāda.

Kā pie mums attīstījušies atjaunojamie resursi, kādi soļi sperti, kā veicies citām Eiropas valstīm? ”Katrai valstij ir savs energoportfelis – cik atjaunojamie resursi, cik fosilie un cik atomenerģija, ja tāda ir. Latvija no šāda skatupunkta ir trešā zaļākā valsts Eiropā aiz Somijas un Zviedrijas. Cita lieta – to portfeli veido lielās hidroelektrostacijas uz Daugavas, kas būvētas līdz 1990. gadam,” norāda EP deputāts.

Taču šo vairāk nekā 30 gadu laikā mūsu valstī veikts gana liels ieguldījums veikts – ir vēja enerģija, mazās HES, biomasa un šķelda, ko izmanto gan apkurei un elektrības ražošanai.

Francijā 70% enerģijas veido atomstacijas, taču Itālija ir ļoti atkarīga no gāzes, slēgtas atomelektrostacijas, līdz ar to tā ir ļoti ievainojama resursu cenu pieaugumā, dažādu valstu situācijas salīdzina R. Zīle.

”Uzskatu, ka atjaunojamā enerģija ir jāattīsta ar saprātu,” pauž R. Zīle. Viņš norāda, ka svarīgākais elektroenerģijas nodrošinājumā pašiem sev ir kļūt neatkarīgiem no citiem gan valstiskā mērogā, gan individuālā līmenī.

”Redzot pēc ietekmes uz vidi novērtējumu daudzumu, tas ir pirmais solis uz vēja enerģijas parku attīstību. Līdz 2030. gadam ir plānots uzstādīt līdz 800 megavatjaudām, tagad ir ap 70. Taču gribu vērst uzmanību, ka vēja parkus vēlas attīstīt ārvalstu investori vai latviešu uzņēmumi, kas tiem strādā. Otrkārt, ir valstis, kas ražo nepieciešamo vēja parkiem. Ko tas nozīmē? Cita valsts gūst tādējādi dubultu ieguvumu – nauda no mūsu valstī saražotās enerģijas resursiem un pasūtījuma vēja parku izveidei aizplūst uz citām valstīm,” skaidro R. Zīle.

Lai popularizētu atjaunojamās enerģijas iespējas, uzsāktas arī izglītojošas aktivitātes. Piemēram, Papes dabas parkā izveidots namiņš, kas būs kā apskates objekts cilvēkiem, lai apgūtu pamatus, kā iegūt un izmantot saules enerģiju un nodrošināt videi draudzīgu dzīvošanu. Foto: Egons Zīverts

Viņš vienlaikus norāda, ka šajā jomā cieši būtu jāskatās, vai un kādas darba iespējas var nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem un jomas ekspertiem, kā arī kādas ir līdzdarbības iespējas uzņēmumu kapitālā valsts un pašvaldību pārstāvjiem. ”Ja paliek nauda Latvijai, tas ir cits stāsts, tad šai aktivitātei ir pievienotā vērtība – nauda tiek mūsu valsts budžetā. Es, piemēram, vēlētos, lai vēja parkus uzstādītu Latvijas uzņēmumi, piemēram, Latvenergo.”

R. Zīle norāda, ka ar saules enerģiju tomēr ir mazliet citādāka pieeja. ”Vienai saimniecībai vēja ģeneratorus neuzbūvēs, bet saules paneļus vienai mājsaimniecībai pašpatēriņam var,” viņš salīdzina. ”Cik nu mums tā saule dota,” viņš piebilst.

”Ņemot vērā, ka Eiropas Komisija piedāvājusi kodolenerģiju klasificēt kā videi draudzīgu enerģijas veidu, domāju, ka, sadarbojoties Baltijas valstīm, Latvijai būtu nopietni jāapsver viena vai cita veida atomenerģijas projekts. Izmantojot modernākās tehnoloģijas, tas varētu būt stabils enerģijas avots,” uzskata I. Vaidere.

Tam piekrīt arī R. Zīle. ”Nevajadzētu kautrēties latviešiem un apdomāties kopā ar lietuviešiem vai igauņiem – jauna parauga stacijas. Tas nebūs ātrs risinājums, bet valstīs, kurās tās ir, tās darbojas veiksmīgi. Gadījumā, ja citas atjaunojamās enerģijas nedod vēlamo efektu, ir jābūt variantam, ko var ieslēgt, lai ir kas aizvieto un ir papildus jaudas,” viņš saka.

Atbalsts jau ir paredzēts

Viens no būtiskiem soļiem atjaunojamās enerģijas plašākā attīstībā un ievešanā mūsu valstī sperts šī gada februārī. Valdība ir vienojusies par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem pieaugušo energoresursu cenu samazināšanai un to kompensēšanai.

Viens no risinājumiem ir daudz plašāka atjaunojamo energoresursu iekārtu izmantošana enerģijas ražošanai pašpatēŗiņa nodrošināšanai mājsaimniecībās. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu un nolikumu konkursam ”Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai”.

VARAM izstrādātā atbalsta programma  paredz atbalsta sniegšanu fosilā kurināmā jeb dabasgāzes iekārtu nomaiņai pret jaunām atjaunojamos energoresursus izmantojošām iekārtām, kā biomasas granulu katli, siltumsūkņi, saules kolektori vai pieslēgšanos centralizētai siltumapgādes sistēmai, kā arī elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem (saules paneļi, vēja ģeneratori) mājsaimniecības pašpatēriņa vajadzībām.

Atbalstu sniegs  dzīvojamo māju, tas ir viena dzīvokļa māju, dārza māju, individuālu dzīvojamo māju un vasarnīcu, divu dzīvokļu māju, kā arī dvīņu, rindu un atsevišķu divu dzīvokļu māju iedzīvotājiem. Atbalsta programmā pieejamais kopējais finansējums ir 20 000 000 eiro, vienam projektam maksimālais atbalsts būs līdz 20 000 eiro. Projektu pieteikumus vērtēs Latvijas Vides investīciju fonds.

Publikācija sagatavota sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz