Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lētāk var izrādīties dārgāk – SPKC kampaņa “Uzticies pārbaudot!”

Lētāk var izrādīties dārgāk – SPKC kampaņa “Uzticies pārbaudot!”
SPKC kampaņā "Uzticies pārbaudot!" aicina izvēlēties drošus skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējus un netaupīt sākumā, lai vēlāk nebūtu jāmaksā dubulti. (Foto: SPKC)
22.08.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Nedroši un nehigiēniski darba piederumi un telpas var veicināt infekcijas slimību izplatīšanos, negatīvi ietekmējot gan klientu un pakalpojumu sniedzēju, gan secīgi visas sabiedrības veselību kopumā. Papildus infekcijas draudiem nedroši un nekvalitatīvi skaistumkopšanas pakalpojumi var radīt arī citus riskus veselībai, informē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, uzsākot kampaņu “Uzticies pārbaudot!”.

Ļoti gribējās tetovējumu

Pērn dažādus skaistumkopšanas pakalpojumus izmantojis katrs otrais Latvijas iedzīvotājs, noskaidrots SPKC veiktajā aptaujā. Lai arī 79 procenti respondentu norādījuši, ka viņiem, izvēloties skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju, ir būtiska higiēnas prasību ievērošana, 13 procenti Latvijas iedzīvotāju joprojām regulāri izvēlas saņemt skaistumkopšanas pakalpojumus “mājas apstākļos”, liecina savāktā informācija.

Speciālisti aicina vecākus īpašu uzmanību pievērst tādām jauniešu vidū populārām procedūrām kā pīrsings (ādas, gļotādas, muskuļa vai skrimšļa caurduršana, lai izveidotu atveri rotaslietas ievietošanai), tetovēšana vai mikropigmentācija un permanentais grims, kas ir tetovēšanas līdzekļa mikrodevas ievadīšana cilvēka ādas virsējā slānī, veidojot pārejoši noturīgu zīmējumu.

“Inficējusies neesmu, bet otro reizi tik neapdomīgi nerīkotos,” par savu pieredzi stāsta kāda liepājniece. Viņa studentes gados ļoti gribējusi tikt pie tetovējuma, bet naudas bijis maz, tādēļ piekritusi doties pie kāda meistara uz mājām. “Tas notika pirms kādiem 15 gadiem, tolaik nebija tik lielas salonu izvēles un arī informācijas bija maz. Man galvenais bija “pa lēto” uztaisīt ilgi kāroto tetovējumu. Tajos gados jau prāta daudz nav. Vispār neaizdomājos, ka var inficēties arī šādi, taisot tetovējumu,” sieviete stāsta.

Ja nenotiek pilnvērtīga lietoto darba piederumu apstrāde vai to neveic vispār, klientiem būtiski palielinās risks saslimt ar vīrusu infekcijas (piemēram, herpe, B un C hepatīts), bakteriālās infekcijas (streptokoks, stafilokoks) un sēnīšu infekcijas (ādas un nagu sēnīte) slimībām, parazītu invāziju (kašķis, utis), norāda SPKC.

Viena no ļoti izplatītām un lipīgām slimībām, ar ko var inficēties pašdarbības skaistumkopšanas salonos, ir herpes vīruss. Ar to saslimstot, uz ādas rodas sāpīgi, niezoši, ar caurspīdīgu šķidrumu pildīti pūslīši. Pirmā tipa herpes vīrusa gadījumā ap muti rodas sāpīgi pūslīši, ko parasti mēdz saukt par aukstumpumpām. Dažos gadījumos šī tipa herpes vīruss var inficēt arī acis un izraisīt aklumu vai pat inficēt smadzenes un izraisīt dzīvībai bīstamu herpes encefalītu.

Savukārt streptokoks mazinās ādas un visa organisma aizsargspējas. Saslimšanu ar ādas strutainajām slimībām veicina ādas traumas, netīrība, apsaldēšanās, pārkāršana, ādas macerācija, nepietiekama vai pārmērīga ādas dziedzeru darbība, vitamīnu trūkums, iekšējās sekrēcijas dziedzeru un vielmaiņas slimības, lokālā infekcija, sirds un asinsvadu slimības ar sastrēguma parādībām, hroniskas aknu, kuņģa un zarnu slimības. Izsitumi var būt virspusēji (tikai ādas virskārtā) vai dziļi, izraisot audu sabrukumu ādas dziļākajos slāņos, čūlu un rētu veidošanos.

Nereti pat neatceras

SPKC aicina neizmantot pakalpojumus, kas veikti nehigiēniskos apstākļos nelegālā veidā, jo tie var izraisīt dažādas infekciozas saslimšanas. Smagākās infekcijas slimības, kuras var iegūt, ir hepatīts B un C – aknu slimība, ko izraisa vīrusi, kas tiek pārnesti no viena cilvēka uz otru ar inficētām asinīm vai citiem bioloģiskiem šķidrumiem. Cilvēks saslimst, ja hepatīta vīrusu saturošais bioloģiskais šķidrums nonāk audos zem ādas (piemēram, ar adatas dūrienu vai caur bojātu ādu) vai gļotādā (piemēram, acis, mute, deguns). Vīruss tālāk nokļūst cilvēka asinsritē un vairojas.

Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģe Guna Retere stāsta, ka bieži pacienti paši neapzinās, kur guvuši infekciju, jo slimības sākumu ir gūti pamanīt.”Visbiežāk sastopamies ar hroniskiem B un C hepatītiem, kas iegūti asins transmisijas ceļā. Akūtajā periodā daļai slimnieku parādās dzelte, tad slimība tiek atklāta un cilvēki parasti nonāk stacionārā. Taču vairumam slimības simptomi ir īslaicīgi un nespecifiski, tādēļ netiek savlaicīgi konstatēti,” viņa norāda.

Turklāt tikai retais pacients savu saslimšanu spēj saistīt ar kādu konkrētu epizodi skaistumkopšanas salonā, pie stomatologa, procedūru kabinetā vai kur citur, jo ir saņēmis atkārtotus pakalpojumus dažādās vietās, tad infekcijas avots paliek neatklāts. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc vajadzētu apmeklēt tikai drošus salonus un kabinetus. Ja saslimušais mainījis apkalpojošos meistarus, noteikt īsto infekcijas avotu praktiski nav iespējams, taču riskam tiek pakļauti arī citi konkrētā salona klienti.

“Protams, sekas šādām infekcijām var būt ļoti nopietnas. Neārstēts un laikus nediagnosticēts hepatīts izraisa aknu bojājumu, kas pakāpeniski vairāku gadu gaitā var attīstīties līdz aknu cirozei un pat aknu vēzim,” brīdina infektoloģe. Liela daļa pacientu var neko nesajust līdz stadijai, kad ir jau attīstījusies ciroze vai aknu vēzis. G. Retere skaidro, ka aknu ciroze ir invalidizējoša slimība – cilvēkam pastāvīgi jālieto medikamenti, kā arī tiek ievērojami samazināta dzīvildze.

“Latvijā šobrīd ļoti veiksmīgi spējam izārstēt hronisku C hepatītu, ja vien pacienta vispārējais stāvoklis un blakus saslimšanas to ļauj,” viņa paskaidro.

Tā ir pilnībā valsts apmaksāta ārstēšana ar ļoti efektīviem medikamentiem, taču valstij viens šāds kurss vienam cilvēkam izmaksā vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Hronisku B hepatītu pilnībā izārstēt nevar. “Daļai pacientu vīruss saglabājas organismā neaktīvā formā un nekādu kaitējumu nenodara, taču šie pacienti var kļūt par potenciālu infekcijas avotu citiem. Tiem, kam hronisks B hepatīts ir aktīvs un bojā aknu šūnas, ir nepieciešama ilgstoša, bieži vien mūžilga ārstēšana ar pretvīrusu medikamentiem. Turklāt, arī ārstējot hronisku vīrusa hepatītu, aknu vēža risks saglabājas,” norāda G. Retere.

UZZIŅAI

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties skaistumkopšanas procedūras

 • Procedūru telpai jābūt atdalītai no pārējām telpām.
 • Virsmām jābūt tīrām un gludām, viegli kopjamām.
 • Darba telpā jābūt izlietnei, pie kuras atrodas dezinfekcijas līdzeklis un šķidrās ziepes, vienreiz lietojami dvieļi.
 • Pakalpojuma sniedzējam jādezinficē rokas pirms katra klienta un jāizmanto vienreiz lietojami cimdi.
 • Pirms procedūras klienta āda jādezinficē.
 • Drīkst izmantot tikai sterilas un vienreiz lietojamas adatas un šļirces.
 • Pakalpojuma sniedzēja izglītībai jābūt atbilstošai.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz