Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lētāk var izrādīties dārgāk – SPKC kampaņa “Uzticies pārbaudot!”

Lētāk var izrādīties dārgāk – SPKC kampaņa “Uzticies pārbaudot!”
SPKC kampaņā "Uzticies pārbaudot!" aicina izvēlēties drošus skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējus un netaupīt sākumā, lai vēlāk nebūtu jāmaksā dubulti. (Foto: SPKC)
22.08.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Nedroši un nehigiēniski darba piederumi un telpas var veicināt infekcijas slimību izplatīšanos, negatīvi ietekmējot gan klientu un pakalpojumu sniedzēju, gan secīgi visas sabiedrības veselību kopumā. Papildus infekcijas draudiem nedroši un nekvalitatīvi skaistumkopšanas pakalpojumi var radīt arī citus riskus veselībai, informē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, uzsākot kampaņu “Uzticies pārbaudot!”.

Ļoti gribējās tetovējumu

Pērn dažādus skaistumkopšanas pakalpojumus izmantojis katrs otrais Latvijas iedzīvotājs, noskaidrots SPKC veiktajā aptaujā. Lai arī 79 procenti respondentu norādījuši, ka viņiem, izvēloties skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju, ir būtiska higiēnas prasību ievērošana, 13 procenti Latvijas iedzīvotāju joprojām regulāri izvēlas saņemt skaistumkopšanas pakalpojumus “mājas apstākļos”, liecina savāktā informācija.

Speciālisti aicina vecākus īpašu uzmanību pievērst tādām jauniešu vidū populārām procedūrām kā pīrsings (ādas, gļotādas, muskuļa vai skrimšļa caurduršana, lai izveidotu atveri rotaslietas ievietošanai), tetovēšana vai mikropigmentācija un permanentais grims, kas ir tetovēšanas līdzekļa mikrodevas ievadīšana cilvēka ādas virsējā slānī, veidojot pārejoši noturīgu zīmējumu.

“Inficējusies neesmu, bet otro reizi tik neapdomīgi nerīkotos,” par savu pieredzi stāsta kāda liepājniece. Viņa studentes gados ļoti gribējusi tikt pie tetovējuma, bet naudas bijis maz, tādēļ piekritusi doties pie kāda meistara uz mājām. “Tas notika pirms kādiem 15 gadiem, tolaik nebija tik lielas salonu izvēles un arī informācijas bija maz. Man galvenais bija “pa lēto” uztaisīt ilgi kāroto tetovējumu. Tajos gados jau prāta daudz nav. Vispār neaizdomājos, ka var inficēties arī šādi, taisot tetovējumu,” sieviete stāsta.

Ja nenotiek pilnvērtīga lietoto darba piederumu apstrāde vai to neveic vispār, klientiem būtiski palielinās risks saslimt ar vīrusu infekcijas (piemēram, herpe, B un C hepatīts), bakteriālās infekcijas (streptokoks, stafilokoks) un sēnīšu infekcijas (ādas un nagu sēnīte) slimībām, parazītu invāziju (kašķis, utis), norāda SPKC.

Viena no ļoti izplatītām un lipīgām slimībām, ar ko var inficēties pašdarbības skaistumkopšanas salonos, ir herpes vīruss. Ar to saslimstot, uz ādas rodas sāpīgi, niezoši, ar caurspīdīgu šķidrumu pildīti pūslīši. Pirmā tipa herpes vīrusa gadījumā ap muti rodas sāpīgi pūslīši, ko parasti mēdz saukt par aukstumpumpām. Dažos gadījumos šī tipa herpes vīruss var inficēt arī acis un izraisīt aklumu vai pat inficēt smadzenes un izraisīt dzīvībai bīstamu herpes encefalītu.

Savukārt streptokoks mazinās ādas un visa organisma aizsargspējas. Saslimšanu ar ādas strutainajām slimībām veicina ādas traumas, netīrība, apsaldēšanās, pārkāršana, ādas macerācija, nepietiekama vai pārmērīga ādas dziedzeru darbība, vitamīnu trūkums, iekšējās sekrēcijas dziedzeru un vielmaiņas slimības, lokālā infekcija, sirds un asinsvadu slimības ar sastrēguma parādībām, hroniskas aknu, kuņģa un zarnu slimības. Izsitumi var būt virspusēji (tikai ādas virskārtā) vai dziļi, izraisot audu sabrukumu ādas dziļākajos slāņos, čūlu un rētu veidošanos.

Nereti pat neatceras

SPKC aicina neizmantot pakalpojumus, kas veikti nehigiēniskos apstākļos nelegālā veidā, jo tie var izraisīt dažādas infekciozas saslimšanas. Smagākās infekcijas slimības, kuras var iegūt, ir hepatīts B un C – aknu slimība, ko izraisa vīrusi, kas tiek pārnesti no viena cilvēka uz otru ar inficētām asinīm vai citiem bioloģiskiem šķidrumiem. Cilvēks saslimst, ja hepatīta vīrusu saturošais bioloģiskais šķidrums nonāk audos zem ādas (piemēram, ar adatas dūrienu vai caur bojātu ādu) vai gļotādā (piemēram, acis, mute, deguns). Vīruss tālāk nokļūst cilvēka asinsritē un vairojas.

Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģe Guna Retere stāsta, ka bieži pacienti paši neapzinās, kur guvuši infekciju, jo slimības sākumu ir gūti pamanīt.”Visbiežāk sastopamies ar hroniskiem B un C hepatītiem, kas iegūti asins transmisijas ceļā. Akūtajā periodā daļai slimnieku parādās dzelte, tad slimība tiek atklāta un cilvēki parasti nonāk stacionārā. Taču vairumam slimības simptomi ir īslaicīgi un nespecifiski, tādēļ netiek savlaicīgi konstatēti,” viņa norāda.

Turklāt tikai retais pacients savu saslimšanu spēj saistīt ar kādu konkrētu epizodi skaistumkopšanas salonā, pie stomatologa, procedūru kabinetā vai kur citur, jo ir saņēmis atkārtotus pakalpojumus dažādās vietās, tad infekcijas avots paliek neatklāts. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc vajadzētu apmeklēt tikai drošus salonus un kabinetus. Ja saslimušais mainījis apkalpojošos meistarus, noteikt īsto infekcijas avotu praktiski nav iespējams, taču riskam tiek pakļauti arī citi konkrētā salona klienti.

“Protams, sekas šādām infekcijām var būt ļoti nopietnas. Neārstēts un laikus nediagnosticēts hepatīts izraisa aknu bojājumu, kas pakāpeniski vairāku gadu gaitā var attīstīties līdz aknu cirozei un pat aknu vēzim,” brīdina infektoloģe. Liela daļa pacientu var neko nesajust līdz stadijai, kad ir jau attīstījusies ciroze vai aknu vēzis. G. Retere skaidro, ka aknu ciroze ir invalidizējoša slimība – cilvēkam pastāvīgi jālieto medikamenti, kā arī tiek ievērojami samazināta dzīvildze.

“Latvijā šobrīd ļoti veiksmīgi spējam izārstēt hronisku C hepatītu, ja vien pacienta vispārējais stāvoklis un blakus saslimšanas to ļauj,” viņa paskaidro.

Tā ir pilnībā valsts apmaksāta ārstēšana ar ļoti efektīviem medikamentiem, taču valstij viens šāds kurss vienam cilvēkam izmaksā vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Hronisku B hepatītu pilnībā izārstēt nevar. “Daļai pacientu vīruss saglabājas organismā neaktīvā formā un nekādu kaitējumu nenodara, taču šie pacienti var kļūt par potenciālu infekcijas avotu citiem. Tiem, kam hronisks B hepatīts ir aktīvs un bojā aknu šūnas, ir nepieciešama ilgstoša, bieži vien mūžilga ārstēšana ar pretvīrusu medikamentiem. Turklāt, arī ārstējot hronisku vīrusa hepatītu, aknu vēža risks saglabājas,” norāda G. Retere.

UZZIŅAI

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties skaistumkopšanas procedūras

  • Procedūru telpai jābūt atdalītai no pārējām telpām.
  • Virsmām jābūt tīrām un gludām, viegli kopjamām.
  • Darba telpā jābūt izlietnei, pie kuras atrodas dezinfekcijas līdzeklis un šķidrās ziepes, vienreiz lietojami dvieļi.
  • Pakalpojuma sniedzējam jādezinficē rokas pirms katra klienta un jāizmanto vienreiz lietojami cimdi.
  • Pirms procedūras klienta āda jādezinficē.
  • Drīkst izmantot tikai sterilas un vienreiz lietojamas adatas un šļirces.
  • Pakalpojuma sniedzēja izglītībai jābūt atbilstošai.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz