Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā katrs devītais vidusskolas absolvents nākotni saista ar darbu vai studijām ārzemēs

Liepājā katrs devītais vidusskolas absolvents nākotni saista ar darbu vai studijām ārzemēs
22.06.2007 13:16

0

Atslēgvārdi

Viņi ir tik brīvi, atvērti, izredžu spārnoti, tik pārliecināti ber augstskolu nosaukumus un valstu noteikumus, mācību summas, kredītus un procentus. Lielbritānija, Īrija, Dānija, Vācija, Izraēla — tie ir tikai daži no pirmajiem ceļa mērķiem. Plašā pasaule šobrīd ir viņiem pie kājām, un jautājums “Vai jūs atgriezīsieties?”, šķiet, skan kā no tālas, pašlaik nesvarīgas planētas. No aptuveni 750 šāgada vidusskolu absolventiem liepājniekiem 80 jaunieši skolu vadībai pavēstījuši, ka plāno doties uz ārzemēm strādāt vai studēt.

“Tagad taču ir iespējas,” četros īsos vārdos rezumē Anna Lešinska, Liepājas 5.vidusskolas absolvente. Jauniešu aizbraucēju nākamajos gados būs vēl vairāk, bet viņi neatgriezīsies, ja valsts un pašvaldības nesāks nopietni domāt par jauno cilvēku un jauno ģimeņu atbalstu, uzskata Liepājas Jaunatnes centra vadītājs Pāvels Jurs.

Izmantot Eiropu

Olga Grigurko, Liepājas 12.vidusskolas absolvente, stāsta, ka viņa jau faktiski ir ieskaitīta Īrijas Nacionālās universitātes studentu pulkā — meitene izvēlējusies studēt finanses. “Zinu, ka arī Rīgā ir tādas fakultātes, taču Īrijā man ir draugs, domāju, ka iegūšu ļoti labu izglītību, iepazīšu svešu valsti, citu mentalitāti, nostiprināšu angļu valodu, kas pasaulē ir ļoti aktuāla. Eiropas Savienība mums dod ļoti lielas iespējas, un es vēlos tās izmantot,” viņa uzsver. Oļa noskaidrojusi, ka viņa varētu saņemt studiju maksas atlaides, jo viņas māte nestrādā, bet pirmajā gadā meitene cer uz tēva palīdzību. Pēc tam domā pati strādāt, vienlaikus studējot. Viņa jau ir redzējusi savu augstskolu, zina, ka studēs kopā ar jauniešiem no visas pasaules.

Savukārt trīs Oļas klasesbiedri nolēmuši studēt dažādās specialitātēs Lielbritānijā, Kenterberijas universitātē. Romāns Petrovs, iepriekš izložņājis internetu par darba un mācību iespējām ārzemēs, šoziem Rīgā kādā konferencē saticis vienu no šīs augstskolas vadītājiem. “Tas arī viss,” viņš smaida. Vecāki viņu no agras bērnības pieradinājuši mācīties un pat domāt angliski, un viņš nolēmis mācīties biznesu un ekonomiku “augstākajā līmenī”. Pēc tam “gribētu izveidot savu uzņēmumu, lai gūtu lielāku peļņu un, tieši tā, nopelnīt miljonu”. Romāns uzskata, ka Lielbritānijā viņam ir daudz plašākas iespējas attīstīties. Mācību maksu viņam var palīdzēt segt tēvs, taču viņš ir lietas kursā, ka Lielbritānijas valdība studentiem piedāvājot ļoti labus kredītus, “un es arī pats varu strādāt”. Puisis vēlas iemācīties vēl citas valodas un redzēt pasauli.

Novērtē Latviju

Liepājas 2.vidusskolas absolvente Alise Oļeiņikova, gatavojoties studijām Anglijā, jau šajā mācību gadā lielāko daļu laika dzīvoja Mančestrā, kur dienā strādāja, bet vakaros papildināja angļu valodu Pendltona koledžā, vienlaikus pēc speciāli viņai izstrādātas programmas turpinot daļēji neklātienē mācības 12.klasē.

Taču tagad Alise, kura vēlas studēt viesnīcu biznesu un tūrisma vadību, sākusi šaubīties, vai viņai nepieciešams doties studēt uz ārzemēm. Dzīve svešajā zemē viņai palīdzēja bez kompleksiem sākt runāt latviski Latvijā. Vidusskolā gūtās zināšanas savukārt palīdzēja tikt pie laba darba, jo izrādījies, ka Latvijas jaunieši pārzinot datorus labāk nekā vienaudži Lielbritānijā. Trešā atziņa: Latvijas augstskolas var dot plašāku izglītību ar daudzveidīgākām darba iespējām, pretstatā Lielbritānijā studijas esot virzītas šaurākā specializācijā.

Vispirms darbs

Anna, kuru interesē vēsture un kultūras vēsture, gan aizbrauks jau Jāņu dienā. Viņu Berlīnē gaida septiņgadīgs puisītis, kuram latviešu meitene būs auklīte turpmāko gadu. Anna, tāpat kā viņas klasesbiedrs Gatis Kņūtiņš, mācījās vācu valodas novirziena skolā. Abi ieguvuši valodas sertifikātu, kas paver ceļu studijām vācu augstskolās, taču vidusskolas atestātu viņi saņems pārāk vēlu, lai jau jaunajā mācību gadā varētu sākt mācības. Tāpēc Anna izlēmusi vispirms vienu gadu pavadīt Berlīnē kā Au–pair meitene, bagātinot savas vācu valodas zināšanas, un noskaidrot, vai Vācija “būs zeme, kurā gribu studēt un dzīvot”. “Neko nezaudēšu, ja arī izdomāšu studēt Latvijā. Manas eksāmenu atzīmes būs derīgas arī nākamgad,” stāsta Anna.

Gatis, kurš jau bija nolūkojis sabiedrisko attiecību studijām Brīvo Berlīnes universitāti, “privātu iemeslu” dēļ, kurus neatklāj, arī sācis šaubīties, vai labāk nesākt vispirms studijas Latvijā un tikai maģistrantūru turpināt Vācijā.

Agrāk vai vēlāk

“Domāju, ka agrāk vai vēlāk mēs atgriezīsimies,” saka Anna. Līdzīgi domā Gatis. Alise var iztēloties, ka viņa savu biznesu attīsta Latvijā. “Šeit ar tūrismu varēs nopelnīt lielu naudu, jo ir lieliski apstākļi — jūra, daba,” pārliecināta Alises mamma Tatjana Oļeiņikova. Oļa un Romāns ir atturīgāki: “Kas zina, kurp liktenis aizvedīs.” Viņi zina, ka noteikti brauks ciemos uz dzimteni un uz savu Liepāju. Taču pirmo miljonu Romāns plāno nopelnīt ārzemēs. Ja Latvijā būs stabila ekonomika, labs atalgojums, saka Gatis, un Oļa turpina, “vairāk perspektīvu, investīciju, darbavietu, tad arī atgriezīšos”.

Pāvela vadītais Liepājas Jaunatnes centrs nesen izdeva bukletu jauniešiem Tu esi nākotne ar mērķi pievērst jauniešu uzmanību Liepājai. “Protams, viņi ir nākotne,” saka Pāvels, taču viņš uzskata, ka šīs vasaras aizbraucēju skaits — 80 — ir tikai “aisberga redzamā daļa”, un tas ir “slikts rādītājs”. Viņš zina daudzus jauniešus, kuri naudas trūkuma dēļ Liepājā pārtraukuši studijas un devušies peļņā uz ārzemēm vai tepat uz Rīgu. Pāvels uzsver, ka ne vien “valdībai ir jāattopas ar algām”, bet arī pilsētas politikai jābūt jauniešus atbalstošai: vislielākā problēma jauniem cilvēkiem ir sākt patstāvīgu dzīvi, jo viņi nespēj iegādāties mājokļus. “Ir jādod atlaides, lai jaunieši varētu sākt ģimenes dzīvi Liepājā. Ja to nerisinās, tad drīz būs masveidīgs “čau!”,” saka Pāvels.

Liepājas domes priekšsēdētāja Silva Golde, kurai ir liela pieredze izglītības darbā, uzsver, ka ļoti svarīgi ir arī veicināt Liepājas universitātes izveidi, lai izglītības piedāvājums būtu plašāks tepat. Bet Alise jauniešiem iesaka pamēģināt darbu un mācības ārzemēs, jo tad “daudzi sapratīs, ka Latvija ir vislabākā”.

Nora Driķe,
“Diena”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz