Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājā veic pirmās sirds stimulatoru operācijas Kurzemē

Piektdien Liepājas reģionālajā slimnīcā (LRS) Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un LRS invazīvie kardiolologi, aritmologi Jānis Pudulis un  Valters Stirna veica Liepājā un Kurzemes reģionā pirmās četras sirds kardiostimulatoru implantēšanas operācijas. ”Šāda veida operācija notiek ārpus Rīgas – tas ir, kas nebijis,” uzsvēra J. Pudulis.  Pēc pirmo pacientu operēšanas mediķi preses pārstāvjus informēja, ka operācijas noritējušas veiksmīgi, izceļot faktu, ka pirmais operētais pacients – 85 gadus vecs vīrietis – pēc operācijas labā garastāvoklī dakteriem jautājis: ”Kad es varēšu malku cirst?”

Liepājā veic pirmās sirds stimulatoru operācijas Kurzemē
Foto: Publicitātes
11.12.2020 18:00

Liene Andersone

"Kurzemes Vārds"

Atsakās attāluma dēļ

”Galvenais ir rezultāts. Izoperētie pacienti jūtas labi, guļ savās gultās un gaida izrakstīšanu,” pēc pirmajām veiksmīgi noritējušām operācijām informēja V. Stirna. Pacients jau var doties mājās nākamajā dienā pēc operācijas. Pēc tam ikdienā pacients stimulatora darbību vispār nejūt.

Piektdien operētie pacienti bija trīs sievietes un viens vīrietis. ”Vīrietis bija pirmais operējamais pacients. 85 gadi. Bija nepieciešams veikt stimulatora baterijas maiņu. Pēc operācijas viņš smaidīja un prasīja, kad varēs iet malku cirst?” teica V. Stirna. Operējamās sievietes – vecumā no 70 līdz 85 gadiem.

V. Stirna ir vienīgais speciālists Kurzemē, kurš veic sirds stimulatoru jeb, tautā sauktu, ”sirds motoriņu” pārbaudes. To, cik daudziem pacientiem gadā Kurzemē nepieciešama šāda operācija, LRS kardiologs norāda, ka tie būtu ap 40 līdz 50 pacienti gadā. ”Bet ne visi operācijai piekrīt. Cilvēki atsakās, jo pārāk liels attālums no slimnīcas, kur veic operāciju. Tās ir klīnikas Rīgā. Tiem, kuri piekrīt veikt operāciju, ir ap 30 pacientu. Liepājā turpmāk plānojam veikt līdz 20 operācijām gadā. Kopš septembra četru mēnešu laikā savācu piecus pacientus, kurus operēt, lai varētu uzsākt operācijas Liepājā. Četrus mēs operējam šodien, vēl vienu pacientu operēsim pēc jaunā gada,” piektdien ”Kurzemes Vārdam” pastāstīja V. Stirna.

Jāizvēlas drošākās stratēģijas

Pēc pirmo divu operāciju veikšanas J.  Pudulis norādīja, ka šajā procesā nācies mainīt operēšanas stratēģiju, tas šajā jomā notiekot bieži – atkarīgs no pacienta gadījuma sarežģītības un stimulatora. Vienmēr jāizvēlas drošākās stratēģijas, piezīmē abi mediķi.
Operācija ir valsts apmaksāts pakalpojums. ”Akūtos pacientus gan sūtām un sūtīsim uz Rīgu, šeit tiks veiktas plānveida operācijas,” piezīmēja J.Pudulis.

Sirds stimulatoru parasti implantē zem kreisā atslēgas kaula zemādā, kur ir ļoti piemērota vieta stimulatora novietošanai, jo tieši blakus atrodas centrālā vēna caur kuru ievada elektrovadus, kurus ievieto sirdī.

Tad, kad elektrovadi iznāk no vēnas, tos ieskrūvē stimulatorā, kuru turpat piešuj pie zemādas audiem vai muskuļiem. Ārsts kreisā pleca rajonā izdara nelielu 3-4 centimetru lielu griezienu, kur tiek sagatavota vieta pašam stimulatoram. Procedūra notiek lokālā narkozē. Implantēšana ilgst apmēram 40 minūtes līdz stundai.

”Stimulators kalpo no septiņiem līdz 15 gadiem atkarībā no iekārtas un pacienta gadījuma.” skaidroja V.Stirna. Kardiologi piemeklē ierīces pacientu vajadzībām, ar atbilstošu jaudu, baterijas ilgumu. Šīs ierīces būtiski uzlabo dzīves kvalitāti pacietiem – stimulatori kontrolē sirds ritmu, tādējādi uzturot regulāru sirdsdarbību, dodot elektrisku impulsu tad, kad tas ir nepieciešams. Ir aparāti, kurus var kontrolēt un pārbaudīt no attāluma, bet vienlaikus kardiologi atgādina, ka pacientiem ir jāiet uz pārbaudēm, lai fiksētu baterijas stāvokli, jaudu un nepieciešamību pēc stimulatora apkopes, atkārtotas operācijas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz