Trešdiena, 1. aprīlis Dagne, Dagnis

Liepājas domi aicina uzņemties iniciatīvu plastmasas atkritumu samazināšanā

Liepājas domi aicina uzņemties iniciatīvu plastmasas atkritumu samazināšanā
11.04.2019 13:35

liepajniekiem.lv

Politiskās partijas ”Progresīvie” Liepājas nodaļa aicina Liepājas pilsētas domi uzņemties iniciatīvu plastmasas atkritumu samazināšanā, portālu informēja partijas Liepājas nodaļas vadītājs Ģirts Reinbergs. 

Partija atsaucas uz pērn Eiropas parlamentā pieņemto lēmumu, sākot ar 2021. gadu Eiropas Savienībā aizliegt 10 visbiežāk pludmalēs
atrodamos plastmasas izstrādājumus, ieskaitot traukus, dzērienu salmiņus, balonu kātiņus u.c. Jau vēstīts, ka marta sākumā Tallinas dome pieņēma lēmumu aizliegt lietot vienreizlietojamās plastmasas traukus publiskos pasākumos, norādot, ka vienreizlietojamie trauki ir lielākais piesārņojuma avots publiskajos pasākumos, tie viegli tiek vējā aizpūsti no pasākuma norises vietas un nonāk gan jūrā, gan uz sauszemes, kur sadalās ārkārtīgi lēni. 

Saskaņā ar “Kantar TNS” veiktā pētījuma datiem, 79% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šāds aizliegums būtu jāpiemēro arī Latvijā, uzsver partija, tomēr, atsaucoties uz vairākos masu medijos publicēto informāciju, uzsver, ka Latvijas pašvaldības nedrīkst pieņemt šādu aizliegumu, jo to izdotie saistošie normatīvie akti nedrīkst būt stingrāki kā Ministru kabineta noteikumi.

Tomēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve publiski apliecinājusi ministrijas gatavību lemt par likuma grozījumiem, ja pašvaldības izrādītu vēlmi pieņemt vienreizlietojamās plastmasas aizliegumu pirms 2021. gada, vienlaikus norādot, ka līdz šim neviena Latvijas pašvaldība šādu iniciatīvu nav izrādījusi. 

“Progresīvie” ierosina Liepājas pilsētas pašvaldībai sadarbībā ar citām Latvijas pašvaldībām un VARAM, iniciēt izmaiņas un papildinājumus esošajā nacionālajā likumdošanā, iekļaujot tajā stingrāku regulējumu vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu apritē. Tāpat aicināts vēl pirms likuma grozījumiem izrādīt iniciatīvu un rādīt piemēru vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu aprites samazināšanā, piemēram, ierobežojot plastmasas lietošanu pašvaldības iestāžu (Kultūras pārvaldes, Sporta pārvaldes u.c.) rīkotajos pasākumos un iestrādājot prasību lietot no ekoloģiskiem materiāliem vai bioplastmasas ražotus izstrādājumus publiskajos
iepirkumos. 

Pašvaldība arī aicināta veicināt sabiedrības informētību par plastmasas atkritumu radītajiem riskiem, veidojot informatīvas kampaņas un pasākumus, kā arī atbalstīt ražotājus, tirgotājus un publisku pasākumu organizētājus, kuri neizmanto vienreizlietojamās plastmasas izstrādājumus. 

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli