Piektdiena, 7. augusts Madars, Alfrēds, Fredis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas un Ventspils pašvaldības pauž bažas par ostu reformas ietekmi uz investīciju piesaisti

Liepājas un Ventspils pašvaldības pauž bažas par ostu reformas ietekmi uz investīciju piesaisti
Foto: Ruslans Šuļga
15.07.2020 16:06

LETA

Liepājas un Ventspils pašvaldības pauž bažas par Satiksmes ministrijas (SM) piedāvātās lielo ostu reformas ietekmi uz ostu darbības efektivitāti un investīciju piesaisti.

Latvijas ostu, tranzīta un loģistikas padomes sēdē satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) stāstīja par SM izstrādātājiem grozījumiem Likumā par ostām un Liepājas SEZ likumā, kas paredz Rīgas un Ventspils brīvostas, kā arī Liepājas SEZ pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām.

Viņš uzsvēra, ka visās trīs ostās ir plānots saglabāt valsts un pašvaldības sadarbību, tomēr valstij kapitālsabiedrību darbībā būtu noteicošā loma, lai viena puse nevarētu bloķēt otras lēmumus.

Tāpat Linkaits norādīja, ka praktiska ostu pārveidošana varētu notikt visu nākamo gadu.

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA) uzsvēra, ka atšķirībā no Rīgas un Ventspils brīvostām, Liepājas SEZ sevī ietver ostu, industriālos parkus un lidostu, un tas nav “tradicionāls ostas stāsts”.

Viņš stāstīja, ka ostu pārvaldībā maksimāli ir jāiesaista pašvaldība, jo tieši pašvaldība ved sarunas ar investoriem, tāpēc tās loma ir būtiska. Kā piemēru Vilnītis minēja investorus, kuri pašreiz ir apturējuši savus plānus Liepājas SEZ, jo viņiem ir svarīga pašvaldības iesaiste, kā arī skaidrība par ostas pārvaldības nākotni.

Tāpat Vilnītis uzsvēra, ka Liepājas puse nav dzirdējusi izvērtējumu no SM, kāpēc tieši piedāvātais kapitālsabiedrību variants būtu efektīvākais.

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš norādīja, ka valsts un pašvaldības sadarbībai Ventspils brīvostā nebija problēmu līdz 2019.gada decembrim. Viņš pauda, ka nezina, kā ir ar lēmumiem Ventspils brīvostas valdē pēdējā pusgada laik, bet kravu apjoms ostā ir krities par 40%. Vītoliņš gan arī piebilda, ka to ietekmējuši arī ģeopolitiskie apsvērumi.

Arī Vītoliņš pauda satraukumu, ka nav izvērtējuma, ka kapitālsabiedrība būs labāka pārvaldes forma nekā atvasināta publiska persona. Tāpat viņš pauda neizpratni, kā jaunajā modelī iecerēts nodrošināt politisko neatkarību, ja valdēs būs ministriju pārstāvji.

Vītoliņš arī norādīja, ka pašreizējā ostu pārvalde strādā uz bezpeļņas principiem, un visu pārsvaru, kas rodas ieņēmumiem pār izdevumiem, iegulda atpakaļ ostā. “Man ir lielas bažas, ka akciju sabiedrībai nebūs pienākuma investēt ostā, un kā komersantam būs tikai viens mērķis – peļņas gūšana. No tā cietīs Latvijas tranzīta koridora konkurētspēja,” norādīja Vītoliņš.

Viņš arī pauda pārliecību, ka “modelis, kas pastāvēja 20 gadus, un ir sevi attaisnojis 20 gadus, ir atjaunojams”.

Liepājas SEZ darbojošais uzņēmējs Uldis Pīlēns pauda bažas, ka Linkaita piedāvātie grozījumi ir balstīti uz 2012.gada Pasaules bankas pētījumu, norādot, ka nav pārliecības, ka attiecīgais pētījums ir gana labs, lai to liktu par pamatu 2020.gada reformas piedāvājumam.

Pīlēns arī uzdeva vairākus jautājumus, piemēram, kuri no OECD principiem nav ievēroti Liepājas SEZ, lai to pārveidotu, kā arī kā tieši piedāvātā reforma uzlabos ostu konkurētspēju.

Viņš arī pauda šaubas, vai tiešām šis ir īstais brīdis, lai domātu par ostu reformu, uzsverot, ka saistībā ar Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz ekonomiskajiem procesiem visā pasaulē, vajadzētu pārskatīt prioritātes. “Lūdzu, palieciet pašreiz krīzes laikā pie funkcionējoša modeļa!” aicināja Pīlēns.

Arī Ventspils ostas pārvaldnieks Andris Purmalis norādīja, ka svarīgi ir saglabāt arī pašvaldības lomu un uzsvēra, ka pašreiz vēl ir bažas par piedāvātajiem likuma grozījumiem.

Viņš uzsvēra, ka principiāli iebildumi nav, bet ostas uzņēmēji ir pauduši bažas, vai kapitālsabiedrība viņus neizkonkurēs ar saviem pakalpojumiem. Purmalis arī uzsvēra, ka būtu labi, ja kapitālsabiedrībā tiktu ņemts vērā arī uzņēmēji viedoklis.

Linkaits sēdes nobeigumā uzsvēra, ka visus argumentus un iebildumus piefiksē un tiem tiks atrastas atbildes. Viņš arī norādīja, ka sarunas par ostu reformu tiks turpinātas un konkrētie priekšlikumi tiks ņemti vērā, un likumprojekti tiks precizēti.

Ministrs arī uzsvēra, ka tikai tad, kad būs izstrādāts kvalitatīvs piedāvājums, ar to ies uz Ministru kabinetu.

Jau ziņots, ka SM rosina Rīgas un Ventspils brīvostu, kā arī Liepājas SEZ pārvaldīšanai izveidot valsts kapitālsabiedrības, kurās iespēja iegūt akcijas būtu arī pašvaldībām.

Grozījumos likumā par ostām un Liepājas SEZ likumā paredzēts, ka kapitālsabiedrībās kapitāldaļu turētāja no valsts puses būs SM, Finanšu ministrija (FM), Ekonomikas ministrija (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Valstij piederošās akcijas paredzēts nodot turējumā šādās proporcijās – 40% SM, 20% – FM, 20% – EM un 20% – VARAM.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz