Ligita Kupčus-Apēna: Bailes no zobārsta izmaksu dēļ
Higiēna – 40 eiro, ekstrakcija – 85 eiro, restaurācija – 190 eiro… Tās ir dažas no summām, ko izdevis kāds mans tuvs cilvēks vizītēs pie zobārsta Liepājā pēdējo mēnešu laikā. Un tas vēl nav viss, jo jāiet ir vēl. Vai to varētu atļauties ikviens Latvijas iedzīvotājs? Visdrīzāk, ne.

liepajniekiem.lv
Jā, protams, teiksiet, – ja ietu pie zobārsta regulāri, tad nevajadzētu izgāzt milzu summas par mutes savešanu kārtībā vienā piegājienā. Bet dzīve ir dzīve, – tad nav laika, tad atkal naudas.
Iemesli var būt dažādi, tai skaitā atceramies arī garās rindas, kas joprojām liepājniekiem ir labā atmiņā, turklāt daudziem ir arī psiholoģiska barjera – bailes no tā, ka būs jācieš sāpes. Taču šā brīža secinājums ir neapgāžams – zobārstniecība ir ļoti dārga.
Patlaban zobārstu pakalpojumus valsts apmaksā tikai bērniem un daļēji arī personām, kas ir Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki un kas tajā nelaimē cietušas. Savukārt pārējiem zobi jālabo par savu naudu.
Portālā manabalss.lv vāc parakstus par valsts finansētu zobārstniecību arī pieaugušajiem. Idejas autore Ludmila Andrejeva teic, ka pašlaik doma vien par nepieciešamību saņemt zobārstniecības pakalpojumus cilvēkus biedē, zinot, cik tas var izmaksāt. Un šī iemesla dēļ iedzīvotāji gadiem ilgi atliek zobārsta apmeklējumu.
Mutes veselības eksperti gan norāda, ka pie zobārsta nav jādodas tikai tad, kad sākušās zobu sāpes.
Pieaugušajiem mutes speciālistus ieteicams apmeklēt reizi pusgadā, pieļaujamā robeža ir reizi gadā, bet ne retāk.
L. Andrejeva rosina izveidot valsts līdzfinansējuma “pamata komplektu”, piemēram, zoba izraušana un ārstēšana iekaisuma gadījumā, limits līdzfinansēto apmeklējuma skaitam un mērķa grupu noteikšana, sākot vismaz ar maznodrošinātām personām. ”Lai gan šī problēma burtiski ir kā zobu sāpes visplašākajai sabiedrībai,” sieviete uzskata.
Par iniciatīvu otrdien bija savākti teju 3000 parakstu no 10 tūkstoš nepieciešamajiem, lai tā nonāktu Saeimā.
Taču Latvijas Zobārstu asociācijā medijiem pausts, ka iniciatīvai piekrīt daļēji, jo vispirms būtu jānodrošina, lai bērnu zobārstniecība būtu pašizmaksu līmenī.
Savukārt Veselības ministrijā iespēju realizēt izteikto iniciatīvu nesaskata, pieļaujot, ka tas var izmaksāt desmitiem miljonu eiro. Valsts prioritātes ir onkoloģija, psihiatrija, sirds un asinsvadu slimības, infekcijas un retās slimības.
Ko darīt? Rūpēties par savu mutes tīrību, lai nerastos lieki izdevumi. Skaista smaida saglabāšanā visbūtiskākais ir pienācīga zobu kopšana un regulāra zobārsta un zobu higiēnista apmeklēšana, norāda eksperti.
Liepājā sākti informatīvi pasākumi, lai atgādinātu ģimenēm, kurās aug bērni, par nepieciešamajiem profilaktiskajiem pasākumiem bērnu zobu labas veselības saglabāšanā un uzturēšanā.
Jo tieši vecāki ieliek pamatu bērnu mutes dobuma veselībai visas dzīves garumā.
Ja ir vajadzība iedvesmoties, instagramā vērts sekot zobārstei Mārai Valdmanei (@dr.valdmane) – trakai (pozitīvā nozīmē!) sava darba fanātei, kas iestājas par veselu un skaistu smaidu. ”Profilakse ir lētākais variants mierpilnai nervu sistēmai. Lūdzu, izšķirieties par labu sev! Izvēlieties mega rūpīgu higiēnu ik dienas un savā ikgadējā zobārstniecības rēķinā ieraudzīsiet vien vienu līdz divus higiēnas apmeklējumus,” viņa raksta.
Tāpat kā mums ir savs ģimenes ārsts, ginekologs, tāpat ir jābūt savam zobārstam.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.