Trešdiena, 22. janvāris Austris

Līgos pēc senču tradīcijām

Līgos pēc senču tradīcijām
Foto: liepajniekiem.lv
23.06.2016 07:00

liepajniekiem.lv

Protams, ka daļa liepājnieku līgot dosies uz koncertestrādi ”Pūt, vējiņi!”, taču veicot Liepājas ielās sastapto liepājnieku un pilsētas viesu aptauju, portāls noskaidroja, ka lielākā daļa līgos pie dabas, ievērojot latviskās tradīcijas.

Cīravniece Biruta stāsta, ka tradicionāli līgos savās mājās: ”Mums tā sena tradīcija. Sakurinām ugunskuru, uzklājam cienasta galdu, uz kura liekam gan speķa pīrādziņus, gan šašliku. Atnāk ciemiņi. Bet noteikti tas notiek pašas mājās, Līgo vakarā nekur neeju. Manuprāt Līgo svētki, tāpat kā Ziemassvētki, jāsvin savās mājās.”

”Mēs Līgo svētkus un Jāņus vienmēr svinam ģimenes lokā,” līdzīgi kā Birutas kundze, teic liepājniece Inga: ”Tepat Liepājā. Dārzā. Uz kopīgo līgošanu ”Pūt, vējiņos” neejam, jo mums mazi bērni. Līgojam kulturāli, ģimenes lokā. Kuram lielu ugunskuru, lai bērniem ir, par ko priecāties, sarūpējam gardu šašliku. Vairāk jau neko lielu nevajag. Siera mīļotāji neesam, pīrāgiem gan jābūt. Un tos vīramāte cep vienkārši kolosālus!”

Viņa piebilst, ka pār ugunskuru gan nelec, lai bērniem nerādītu sliktu piemēru: ”Bērni visu ļoti ātri iemācās, arī ne to labāko.”

”Pēdējos gadus līgošanas tradīcijas gan mazliet pamainījušās, jo ģimene izklīdusi, bet agrāk gan Vasaras saulgriežiem gatavojāmies un tos svinējām plaši,” atklāj Andis:

”Bija liela radu saime, kas vienmēr sabrauca pie mums mājās. Kurinājām lielu ugunskuru, gājām dažādās rotaļās. Līdz pašam rītam, lai sagaidītu sauli uzaustam! Pēc seniem ticējumiem daudzi gāja uz strautu mazgāt seju tekošā ūdenī. Vīri pa pliko arī skrējuši apkārt mājai un pa pļavām. Svinējām pēc visām latviešu tradīcijām.”

Šogad lielās kopā līgošanas gan nebūšot. ”Jaunieši svinēs savā kompānijā, pārējie palīgos pa mājām,” Andis turpina, piebilstot, ka cienasta galdam gan jābūt: ”Pašbrūvētam alum, pašu sietam sieram, dažādiem salātiem, zaļumiem un ogām. Arī mājās kūpinātai gaļai.”

Bet visīstākais Vasaras saulgriežu gaviļnieks Jānis stāsta: ”Jāņos noteikti ir jāatrod papardes zieds! Jāsamīļo visas Līgas. Jāēd siers un, protams, jādejo un jādzied līgo dziesmas! To visu arī darām. Turklāt ar alkoholu neforsējam, lai sagaidītu saullēktu.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)